Zdieľať

Cestovať sa dá aj lacno. Ako na to?

cestovat sa da aj lacno ako na to

Chcel/chcela by som cestovať, ale nemám peniaze. Koľkokrát ste už túto vetu počuli, alebo dokonca vyslovili? A pritom cestovanie nikdy nebolo také dostupné ako dnes. Navyše, ak použijete zopár šikovných trikov, aj s malým rozpočtom môžete precestovať kus sveta.

cestovat sa da aj lacno ako na to

Diskusné fóra či skupiny na sociálnych sieťach sú nevyčerpateľným zdrojom nápadov, ako na cestách ušetriť. Trochu sme posurfovali a vybrali sme tie najzaujímavejšie. Plus sme pridali kus vlastných skúseností a pripravili sme pre vás zoznam tipov, ktoré môžu byť pre vás užitočné, keď budete mať najbližšie túlavé topánky.

 

Letenky

Pred kúpou letenky by ste si mali položiť tieto tri otázky:

 • Oplatí sa mi letieť na letisko, ktoré je ďalej od môjho cieľa?

 • Ak mám batožinu, ktorú si nemôžem zobrať so sebou na palubu, oplatí sa mi letieť lacnejšou linkou, kde si za väčší kufor musím priplatiť?

 • Oplatí sa mi zvoliť lacnejšiu spoločnosť, ak letí v zlom čase a ja si musím zaplatiť ďalšiu noc ubytovania?

Na tieto otázky neexistuje všeobecne platná odpoveď. Závisí to od konkrétnej destinácie, sezóny, no i aktuálnych zliav či ponúk leteckých spoločností. Práve na ich portáloch nájdete všetky informácie, potrebné k rozhodnutiu.

 

Ďalšie tipy k letenkám

 • Vyhľadávacie portály typu Pelikán sú skvelé na to, aby ste sa zorientovali medzi linkami, no stojí za zváženie, či kupovať letenku priamo cez ne. Nedá sa generalizovať, ale radšej si pozrite cenu letenky aj na stránke leteckej spoločnosti.

 • Pravdepodobne na webe každej spoločnosti vybehne nejaké otravné okienko, ktoré vás presviedča o tom, aby ste sa prihlásili na odoberanie newslettera. Ak by ste ho už chceli otrávene zavrieť, nerobte to. Niektoré spoločnosti sa vám za registráciu dokonca odmenia zľavovým kupónom. Iné vás budú informovať o akciách, ktoré by ste pravdepodobne prehliadli.

Napríklad Qatar Airways má zvyčajne pomerne drahé letenky. V pravidelných časových intervaloch však milo prekvapia 35 % zľavami, čo už stojí za porovnanie s „obyčajnými“ spoločnosťami. Ak nemáte konkrétnu destináciu, výhodná letenka sa dá uloviť aj cez newsletter.

 

 • Užitočnú komparatívnu prácu za vás spraví napríklad flightor.com. Zadáte svoju mailovú adresu, odkiaľ a kam chcete letieť a nakoniec maximálnu cenu, ktorú ste ochotní zaplatiť. Potom už len čakáte, kedy vám v schránke pristane nejaká chutná ponuka.

 

Ubytovanie

Booking je väčšinou prvý portál, na ktorom ľudia hľadajú ubytovanie. Avšak platí tu to isté ako pri letenkách: niekedy je výhodnejšie ísť priamo cez stránku hotela, respektíve napísať mail priamo poskytovateľovi.

Keďže pre menšie ubytovania je výhodnejšie, ak si izbu nerezervujete cez Booking, väčšinou sú ochotní dať nižšiu cenu, ak komunikujete priamo s nimi. Na stránke väčších hotelov sa oplatí sledovať rôzne flash sales, ktoré bývajú aj niekoľko mesiacov dopredu.

AirBNB je vo všeobecnosti lacnejším a dostupnejším variantom hotelov. Ak ste mladí a odvážni, lacné ubytovanie získate v hosteloch, kde si nocľah môžete prípadne aj odpracovať v kuchyni.

Lacno prespať sa dá aj v mnohých kláštoroch. Niektoré dokonca poskytujú nocľah zadarmo alebo na báze dobrovoľného príspevku. Výmena domov môže vypáliť veľmi dobre, aj veľmi zle – je už na vašom zvážení, či sa do neho pustíte. 

 

 

Ďalšie tipy k ubytovaniu

Stravovanie

Pokiaľ je to možné, nestravujte sa v blízkosti turistických atrakcií. Reštaurácie, ktoré majú najlepšie hodnotenia na Tripadvisore, sú často určené len pre turistov – to znamená, že sú predražené a nie až tak kvalitné. Tipy na lacné a chutné kuchyne hľadajte radšej na diskusných fórach.

Veľa peňazí sa dá ušetriť tým, že si nápoje nebudete kupovať na mieste, ale pribalíte si plastovú fľašu. Tú môžete priebežne napĺňať pitnou vodou.

Bonus: 3 tipy na lacné destinácie, kam nemusíte letieť

 

Maďarsko

Budapešť je vzrušujúcejšia než Praha a neporovnateľne lacnejšia. Ak ste sa už prejedli hlavným mestom, objavte napríklad Egerszalók s prekrásnymi soľnými útvarmi ako z tureckého Pammukale, fotogenické jazero Bokod s domami nad vodou alebo sa vyberte za vôňou levandule do Tihanyu či Pannonhalmy.

Rumunsko

Táto veľká krajina má čo ukázať cestovateľom. Za hriech stojí stredoveké mestečko Sighisoara, milovníci izolácie si užijú jednu z najkrajších dedín Európy Rimeteu, kde Slnko vychádza dvakrát. Zaujímavé a pekné sú aj väčšie mestá, ako napríklad Kluž, Timisoara či Sibiu.

Ukrajina

Aj keď väčšina Slovákov vyráža na východ za nákupmi, tento obrovský štát má svoje krásne miesta. Takým je napríklad starý a elegantný Ľvov alebo hrad Palánok v Mukačeve. Odesa sa nachádza trochu ďalej, ale kombinuje v sebe zaujímavé veľkomesto a lacnú prímorskú dovolenku.

Kamkoľvek vás srdce (a lietadlo) dovezie, nezabudnite sa poistiť. Užívať si cestovanie sa dá najlepšie vtedy, ak ste pripravení na každú možnosť. Nazrite do ponuky Union poisťovne a vyberte si riešenie, ktoré vám vyhovuje najviac.

 

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

 • iPhone 14;
 • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
 • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

 • Udržateľné investície a obchodné operácie.
 • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
 • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
 • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
 • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
 • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
 • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.