Atoms/icons/24/grey/info-24
…..
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Automat verzus ručná prevodovka: kedy sa čo oplatí viac?

výhody automatickej prevodovky
V súčasnosti je už trend automatickej prevodovky veľmi výrazný. A jej popularita ďalej rastie. Už nie je len doménou drahších áut. Kedy je výhodná?
výhody automatickej prevodovky
V článku si prečítate:

Možno sa to zdá na prvý pohľad jednoduché a pochopiteľné. Viete však skutočne, ako jazdiť na automate a kedy je to pre vás „to pravé orechové”?

Manuálna prevodovka

Klasika na ktorú nedá dopustiť najmä „stará škola”, ale ani skúsení vodiči všetkých vekových kategórií. Mnohokrát počujeme argumenty, že len manuálna prevodovka predstavuje to pravé šoférovanie so všetkým, čo k tomu patrí. No aj ona má svoje „muchy” a nie každému môže vyhovovať. Zvážte nasledujúce body, ak vás v blízkej budúcnosti čaká kúpa auta.

Najväčšie výhody manuálnej prevodovky

Nevýhody manuálnej prevodovky

Pri otázke, kedy a kde mať radšej manuálnu prevodovku, zvážte model auta, efektívnosť, plynulosť cestnej premávky, povrch vozovky. Oceníte ju v prípadoch, keď sa presuniete do terénu alebo budete potrebovať niečo za sebou ťahať.

Automatická prevodovka a jej druhy

V súčasnosti sú najčastejšie používané tri druhy automatických prevodoviek – klasické automaty s hydrodynamickým meničom (najviac vydržia), dvojspojkové prevodovky (najúspornejšie) a CVT prevodovky (najcitlivejšie na ťahanie ťažkých prívesov a diaľničnú jazdu).
Čo sa týka ovládania, princíp je pri všetkých v podstate rovnaký. Schéma je nasledovná: radenie s polohami P – PARKING (parkovanie), D – DRIVE (pohyb dopredu), R – REVERSE (spiatočka) a N – NEUTRAL (neutrál).

Najväčšie výhody automatickej prevodovky

Pri výbere auta s automatickou prevodovkou určite oceníte aj niekoľko informácii, ktoré budú hrať v ich prospech, napríklad:

Ak sa pýtate, ked najviac oceníte automat, budú to najmä mestá s hustou dopravou, kde vás odbremení od neustáleho preraďovania. Takisto aj veľa vodičov-začiatočníkov na túto prevodovku nedá dopustiť.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Nevýhody automatickej prevodovky

Nech už uprednostňujete ktorýkoľvek druh riadenia auta, najdôležitejšia je vždy bezpečnosť. Myslite preto vždy aj na jeden z prvých krokov, ktoré treba pri novom aute podniknúť. A tým je vybavenie povinného zmluvného poistenia (PZP).

Ak chcete mať ešte väčšiu istotu aj v prípade zrážok, stretu so zverou či vandalov, havarijné poistenie je tým správnym riešením.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.