Zdieľať

Anna na cestách: Neobyčajný zážitok v tradičnom ryokane

Ak ste sa vybrali spoznávať krajinu vychádzajúceho slnka a túžite zažiť pravú japonskú atmosféru, nie je lepší spôsob ubytovania, ako tradičný ryokan.

Ak ste sa vybrali spoznávať krajinu vychádzajúceho slnka a túžite zažiť pravú japonskú atmosféru, nie je lepší spôsob ubytovania, ako tradičný ryokan.

Tieto typicky stroho, no príjemne zariadené príbytky sú známe v krajine už od 8. storočia a mnohé pôsobia tak, že sa od tej doby ani príliš nezmenili. Objavíte ich skôr v malých mestečkách, v horách, či v prímorských oblastiach, než vo veľkých metropolách, kde tradičné ryokany už nahradili skôr moderné hotely. Ryokany vznikali najčastejšie pri termálnych prameňoch a takmer každý má svoj vlastný onsen.

Autentická japonská architektúra

Ako cudzinci sa možno budete spočiatku cítiť trochu zvláštne, rovnako ako ja v Kyote, kde som sa práve v takomto ryokane aj s manželom ubytovala. Predsalen, Japonci sú nesmierne striktní v dodržiavaní pravidiel. A taký ryokan ich má hneď niekoľko.

Autentická japonská kultúra

Stretnete sa tu s pravou japonskou kultúrou. Ryokan totižto nie len miestom na prenocovanie. Je to zážitok od momentu, kedy doň vkročíte a dýchne na vás atmosféra “starého” Japonska. Už pri vstupe na recepciu budú mať pre vás pripravené papučky na prezutie. Japonci sa vždy vyzúvajú, ak vchádzajú do obytných priestorov. Recepčná v krásnom kimone nás privítala a absolvovali sme všetky tie povinné veci check-inu. Ďalšia dáma v kimone nás odprevadila do izby, ktorá pozostávala z malej chodbičky, odkiaľ viedli dvere do kúpeľne a ďalšie do hlavnej miestnosti so špeciálnym kobercom tkaným z ryžových stebiel zvaným tatami. 

Interiér ryokanu

Za posuvnými papierovými dverami bola ešte malá veranda s výhľadom na mesto. Pred vstupom na tatami nám prikázala vyzuť si papučky a počas celého pobytu naň stúpať len bosí. V hlavnej miestnosti boli len 2 stoličky bez nožičiek, prízemný stolík a na ňom čajník s horúcou vodou. Usadili sme sa prakticky na zem a dáma nám pripravila tradičný čajový rituál. Chutný zelený čaj sme popíjali počas celého jej vysvetľovania pravidiel ryokanu. Keď sa zotmie, príde nám rozprestrieť na dlážku futony – matrace na spanie, ktoré sú zatiaľ odložené v skrini.

Posteľ v ryokane

Upozornila nás, že pred toaletou máme pripravené ďalšie papučky, určené špeciálne do tejto miestnosti. A na záver nás ešte naučila správne si obliecť a uviazať yukatu, japonský domáci odev o niečo jednoduchší a menej zdobený ako kimono. Môžeme ju vraj nosiť celkom bežne v celom areáli, do onsenu, spať v nej, po zotmení je dokonca dovolené vyjsť v yukate aj na ulicu. Už tento uvítací proces vo mne vyvolal príjemný pocit, že ryokan ako forma ubytovania vôbec nebol zlý nápad.

Onsen, dokonalý balzam na telo i dušu

Keď už sme mali na sebe tie yukaty, ktoré sa, mimochodom, obliekajú na nahé telo, rozhodli sme sa v nich rovno vybrať do onsenu – termálneho prameňa, ktorý je súčasťou takmer každého takéhoto komplexu ryokanov. Zvyčajne máva teplotu okolo 40˚C, čo je pre mňa osobne už hranica teploty vody, ktorú nezvládam. No nebola som ochotná jedinečný zážitok kúpania sa v onsene za žiadnu cenu vynechať. Aj takéto “obyčajné” kúpanie má však v Japonsku svoje prísne pravidlá, preto som okamžite začala študovať obrázkový manuál, ktorý nám dáma v kimone nechala položený na stole. V prvom rade sú onseny rozdelené na mužské a ženské.

Spoločná sprcha pred vstupom do ryokanu

Plavky sa v nich nenosia! S výrazným tetovaním vás do onsenu ani nepustia, no malé kérky, ak si ich prekryjete leukoplastom, sú ako-tak tolerované. Pred vstupom do onsenu sa treba dôkladne osprchovať v spoločných sprchách. Posediačky na drevenom hokerlíku, aby ste vzbudzovali čo najmenšiu pozornosť a čo najmenšie pohoršenie ostatných. Potom sa už môžete ponoriť do onsenu k ostatným. Ja som vychytala asi dobrý čas, lebo v tom mojom som napokon bola celkom sama.

Nikto sa mňa čudne nedíval, keď som sa doslova po centimetri postupne ponárala do vriacej vody a kvílila “páli, páli, páli”. Aj všetok ostych z nahoty šiel okamžite bokom a ja som napokon perfektne zrelaxovala svoje telo i dušu. Presne ako sa to o pobyte v onsenoch hovorí. Majú však aj liečivé účinky a pomáhajú regenerovať telo a zotaviť sa rýchlejšie z rôznych chorôb či zranení. Nečudujem sa, že sú medzi Japoncami také obľúbené.

Kúpeľ v tradičnom japonskom onsene

Po pobyte v onsene a krátkej večernej prechádzke po okolí sme si už našli v ryokane rozložené futony na zemi a stôl odsunutý v rohu izby. A i keď sme nocovali prakticky na zemi, spalo sa mi prekvapivo dobre. Na druhý deň po raňajkách boli futony už opäť zrolované v skrini. Nikomu sme nemuseli nič hlásiť, ani dávať na dvere tabuľku s nápisom “Please, make up my room”. Vlastne tam takéto tabuľky ani neboli. Ale zjavne majú o každom hosťovi dokonalý prehľad.

Napriek tomu sú však nesmierne diskrétni. A milí, ústretoví, ochotní… milujem túto japonskú mentalitu. Len jeden japonský zvyk v ryokane mi stále nešiel do hlavy… Chodníčky v areáli boli vykladané veľkými kameňmi. Neustále ich jedna pani polievala krhličkou. Pekne jeden po druhom. Keď uschli, liala na ne vodu zas a znova. Doposiaľ som nezistila prečo, ale strašne sa na nich v tých papučkách kĺzalo.

Tradičné japonské raňajky v ryokane

Naše raňajky, ktoré boli súčasťou pobytu, boli taktiež úplne tradičné. Japonsky tradičné! Mali sme síce pri ubytovávaní na výber z viacerých možností, no bol by hriech užívať si ryokan a vybrať si potom k raňajkám smažené vajíčka, no nie? Nedávajte si teda žiadne Continental ani English breakfast, ale pekne krásne Traditional Japanese. Neoľutujete. Možno síce nebudete úplne presne vedieť, čo všetko to máte na tanieri, ale to nevadí. Ani ja som nevedela.

Rozoznala som ale vo vode a bylinkách varené tofu, lososa, klíčky, ryžu, sójovú omáčku, nakladanú zeleninu… Personál vám ochotne pomenuje aj zvyšný obsah mištičiek. Niektoré chute boli pre mňa úplné nové, priam až čudné, no vravela som si, že keď to jedia Japonci a dožívajú sa takého vysokého veku, musí to byť minimálne veľmi zdravé a teda to zjem. K tomu všetkému, samozrejme, zelený čaj, ten nesmie chýbať.

Tradičné japonské raňajky

V Kyote, meste známom mnohými pamiatkami zapísanými v zozname UNESCO, štvrťami s typickou japonskou architektúrou a obyvateľmi bežne sa prechádzajúcimi v tradičných kimonách, je ryokanov habadej. Určite nejaký v prípade záujmu nájdete. Pri bookovaní vopred sa však treba popozerať po menej komerčných stránkach, niektoré sú dokonca len v japončine.

No ak im pošlete email a vysvetlíte, že máte záujem o ubytovanie, pošlú vám všetky potrebné informácie aj v angličtine a budú s vami veľmi ochotne komunikovať. Aspoň naša skúsenosť bola taká. Ten úplne najstarší ryokan však leží celkom inde. V horách na polceste z Tokia do Nagoye a volá sa Nishiyama Onsen Keiunkan. Už od roku 705 ho spravuje tá istá rodina. Vyše 50 jej generácií sa v ňom prestriedalo. A je dokonca zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najstarší hotel na svete. Ten by určite tiež stál za návštevu.

Autor: Anna Tásler-Onderková – travel blogerka, www.trafam.net

 

Foto: archív autorky

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

Súťaž o sonické zubné kefky
Philips Sonicare

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.

 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia