Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Aký je ideálny jarný výstroj na motorku?

ako sa obliecť na motorku na jar
Správne zvolené oblečenie a výstroj na prvé jarné jazdy na motorke vás môžu ochrániť pred nepríjemným ochorením.
ako sa obliecť na motorku na jar

Počasie na jar býva veľmi klamlivé a často premenlivé. Príjemných 20 °C sa môže do hodiny zmeniť na dážď a 10 °C.
Aj výstroj na motorku by mal zodpovedať týmto kolísavým teplotám. Stačí, že vás trochu prefúkne a už máte na krku chorobu.

Základná spodná vrstva

Vhodné oblečenie na motorku začína kvalitnou termobielizňou, ktorá odvádza pot z tela. Má tú výhodu, že nedrží vlhkosť. Naopak, odvádza ju na povrch, kde sa ľahšie odparí. Ten, kto už zažil chladný vietor na spotenom tele vie, o čom hovoríme.
Počas skorej jari, keď je ešte vzduch chladný, pretože slnko ho nestačí dosť ohriať, použite zateplenú termobielizeň.

Poistka proti chladu

Samotná termobielizeň proti chladu ale nestačí. Je vhodné ju doplniť ďalšou vrstvou. V prípade jarného jazdenia by to mali byť ľahké, ale teplé nohavice a teplá bunda alebo mikina. Rovnako z ľahkého materiálu, ktorý príliš neobmedzuje v pohybe, ale zahreje. Najlepšie je v tomto prípade flísové oblečenie.

Vrchná vrstva proti vetru

Motorkársky výstroj na jar a na leto by nemal byť rovnaký. Na leto je ideálna ľahká, vetruodolná bunda a nohavice. V prípade dažďa je dobré mať v zálohe aj nepremokavú vrstvu.

Keďže na jar je počasie stále premenlivé, ľahké letné veci môžu ostať doma. Ušetríte tým miesto aj prípadné nepríjemnosti, ak začne znenazdajky pršať. Rovno si oblečte nepremokavú motorkársku bundu a nohavice.

Nohy a ruky v teple

Rukavice na jarné jazdenie by mali byť stále zateplené a hlavne nepremokavé. Ak je vonku teplejšie, môžete skúsiť ľahšie rukavice a v prípade dažďa si nasadiť vrchnú nepremokavú vrstvu. Aj takéto možnosti sú už na trhu.

Nohy ako v bavlnke budete mať jedine, ak sa bavlne ako takej úplne vyhnete. Bavlna vôbec nie je vhodný materiál na motorku. Drží vlhkosť a ťažko schne.
Na materiál spodných vrstiev, ponožky nevynímajúc, je ideálna vlna, napríklad merino. Navrch už len kvalitné motorkárske čižmy a nohy budú v suchu.

Atoms/icons/80/grey-red/motocykel-80

Môžete platiť za PZP motorky menej?

Výhodné PZP pre všetky kubatúry. Splátky si nastavíte mesačne, štvrťročne alebo ročne. Prihodiť môžete poistenie batožiny, úrazu alebo prémiové asistenčné služby

Len prilba nestačí

Pod prilbou je štandardne kukla. Na jar je však na motorke ešte dosť chladno, a tak k nej pridajte ďalšiu vrstvu v podobe ľahkej športovej čiapky alebo šatky.

Teraz už len stačí vyraziť

Jar je ročné obdobie, ktorého sa nevie dočkať každý motorkár. Správnym oblečením na motorku si ho nepokazíte prechladnutím.
Pred prvou jarnou jazdou ešte nezabudnite skontrolovať doklady a poistenie na motorku.
Môže sa stať, že poisteniu skončila platnosť alebo musíte ísť na STK. Rovnako ako autá, aj pzp na motorku je na Slovensku povinné. Vybrať si môžete aj havarijné poistenie motocykla, ktoré je dobrovoľné.

Želáme vám úspešný štart novej motorkárskej sezóny a veľa nových moto zážitkov.

Zdroj: 
https://touratech.sk/nase-skusenosti-ako-sa-obliect-na-adventure-motorku/

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.