Zdieľať

Bezpečnosť jazdy na motorke docielite týmito opatreniami!

Jazda na motorke patrí nesporne k jedinečným zážitkom, ktoré sa nedajú porovnávať so žiadnym iným športom! Prinášame Vám 8 tipov, ako ju zvládnuť bezpečne.

Jazda na motorke je zážitok. Zážitok, ktorý sa nedá dosť dobre opísať niekomu, kto nikdy nezažil ten pocit, keď je pekne, pred vami je len dlhá, prázdna cesta a pod vami silný stroj, ktorý poslúcha na slovo. Na druhej strane nemá zmysel zavierať oči pred faktom, že označenie darcovia orgánov“ sedí na motorkárov až smutne často. Aj preto vám prinášame týchto pár rád, ktoré Vám pomôžu absolvovať bezpečnú jazdu na motorke. Ich dodržiavanie slúži ako poistka, aby ste si vašu radosť z jazdy mohli vychutnávať naplno a bez strachu.

1. Chráňte si všetko, čo je pre vás dôležité

Viete si vybrať časť tela, ktorá by vám nechýbala? Asi ťažko. Preto je absolútnym základom zadovážiť si odev, ktorý vám poskytne dostatočnú formu ochrany. Ísť na motorke len v sandáloch a batikovanej košeli s odhalenou hruďou je určite frajerina. Tá však skončí v momente, kedy sa ktorákoľvek časť tela dotkne vozovky. V takom momente oceníte každý cent, ktorý ste investovali do kvalitnej prilby, poriadnych topánok a kožených nohavíc a bundy. Lebo používať hlavu sa vždy oplatí. Nikdy však nie na brzdenie.

2. Vyberte si motorku, ktorá má ABS

Nie je to tak dávno, čo motorkár jednoducho nemohol dupnúť na brzdu. Okamžite by sa dostal do šmyku a stratil kontrolu nad svojím strojom. A práve toto rieši systém ABS, ktorý vám umožní oveľa bezpečnejšie a efektívnejšie brzdenie bez straty kontroly. Zo začiatku boli motorkári voči ABS nedôverčiví, ale aj tu platí pravidlo – kto raz skúsil motorku s ABS, už to nechce inak. V bežnej premávke je to jednoducho poistka, ktorá zvyšuje bezpečnosť tak, ako len máločo.

3. Udržujte si vzdialenosť

Pre každý vzťah je dôležité, aby ste druhému subjektu ponechávali dosť priestoru. A inak tomu nie je ani na cestách. Áno, motocykel má výrazne kratšiu brzdnú dráhu ako auto, stále je však potrebné rátať s tým, že fyzika sa oklamať nedá. Hovorí sa, že sila myšlienky je obrovská, ale keď kamión pred vami začne prudko brzdiť, tak ani to najvrúcnejšie želanie vám brzdnú dráhu neskráti. Takže ak nechcete, aby rozžiarené brzdové svetlá boli to posledné, čo v živote uvidíte, tak si neustále udržujte odstup. Od auta pred vami aj za vami.

4. Ste neviditeľní, rátajte s tým.

Štatistiky hovoria, že za väčšinu nehôd, v ktorých sa motocyklisti ocitnú, nemôžu. A takmer vždy prebehne ten istý scenár. Z auta vystúpi otrasený vodič a neustále opakuje, že tú motorku vôbec nevidel. Čo však na krutej realite polámaných končatín už nič nezmení. Motorku je jednoducho veľmi ľahké prehliadnuť. Navyše na slovenských cestách ich je pomerne málo, takže s nimi šoféri ani veľmi nerátajú. Preto radšej vždy počítajte s tým, že vás auto nemusí vidieť. Prudké zrýchľovanie, náhle zmeny jazdných pruhov, ale aj autá, ktoré sa pripájajú na hlavnú cestu. To všetko sú situácie, kedy by ste sa mali mať obzvlášť na pozore.

5. Vyhýbajte sa zlému počasiu

S predchádzajúcim bodom súvisí aj táto rada. Jazda na motorke by mala byť radosť. A ak nemáte veľmi zvláštne preferencie, tak dážď alebo nebodaj sneh patria medzi najúčinnejšie mariče pôžitku z jazdy. Nevraviac o tom, že prudko stúpa možnosť šmyku a vaša viditeľnosť bude ešte nižšia ako zvyčajne. Takže nech už máte po zime akokoľvek silné abstinenčné príznaky, ak prší, tak si radšej pustite Playstation. Rozhodne to bude istejšie.

6. Mobil je zabijak. Dajte ho do vrecka

Len máločo zabilo toľko ľudí na cestách ako mobily. S príchodom smartphonov a mobilného internetu sa tento problém ešte zvýrazňuje. Na displeji motorky vidíte všetko potrebné a ak potrebujete GPS v mobile, vypnite si všetky nepotrebné notifikácie z emailových služieb, sociálnych sietí a podobne. Pomôže vám to sústrediť sa na jedinú dôležitú vec v danom momente – cestnú premávku.  

7. Investujte do zvyšovania svojich šoférskych zručností

Áno, áno, jazdíte na motorke, takže očividne ste absolvovali autoškolu. Ale ruku na srdce. Naozaj ste sa tam naučili aj niečo viac ako len nevyhnutné základy? Odborníci sa až vzácne zhodujú – jedna z najlepších investícií, ktorú môže motocyklista spraviť, je poistiť si nielen motorku, ale aj svoje schopnosti. Absolvujte školu šmyku, kurz bezpečnej jazdy. Nieje dôležité, ako sa to bude volať, dôležité je len jedno – máločo zvýši vašu bezpečnosť viac.

8. Poistite nielen seba, ale aj svoju motorku

Štatistika hovorí jasne. V 60 % prípadov nemôže motocyklista za nehodu, ktorej je účastníkom. Je to krutá realita, ktorú musí akceptovať a pripraviť sa na ňu. Aj preto by ste nikdy nemali vyjsť na cestu bez kvalitného PZP, prípadne havaríjneho poistenia. V porovnaní s nákladmi, ktoré vás motorka a výbava už stála, je cena povinného zmluvného poistenia smiešne nízka (od 18 eur ročne), a pritom vám garantuje krytie škody, ktorú spôsobite ostatným, do výšky 5 mil. eur a poistenie motocykla proti živlom je už zahrnuté v cene.

O tom, že v prípade poruchy alebo nehody máte istotu asistenčnej služby, ktorá vás nenechá v štichu, ani nevraviac. Za zváženie určite stojí aj poistenie motocykla proti krádeži, alebo havárii a vandalizmu. Ťažko by ste hľadali lepšiu investíciu.

Union Poisťovňa

Pomohla ti táto odpoveď?