Ako ušetriť na doplatkoch u zubára?

Chcete vedieť, ako sa dá ušetriť na doplatkoch u zubára? Správna poisťovňa vám poradí nie len to, ako sa o svoj úsmev starať čo najlepšie, ale prispeje vám aj 100 € na zuby každý rok. Viac o starostlivosti a príspevku sa dozviete v článku.

Návšteva zubára nikdy nie je lacný „špás“ a je bežné, že za ošetrenie musíme doplácať desiatky až stovky eur. A to aj v prípade, ak má zubný lekár zmluvu so zdravotnou poisťovňou, v ktorej je pacient poistený. Zubár môže totiž požadovať platbu nad rámec toho, čo mu preplatí poisťovňa. Ide o takzvaný nadštandard, ktorého cenu si určuje sám zubný lekár. V tomto článku vám poradíme, ako môžete ušetriť na doplatkoch u zubára a ako sa starať o svoj žiarivý úsmev.

Prevencia je základ

Čakáreň v zubnej ambulancii nie je práve najobľúbenejšie miesto, ale starostlivosť o zuby treba brať vážne, nepodceňovať ju. Napriek tomu, že zubára by sme mali navštevovať už od malička, mnohí z nás sa ho odhodláme navštíviť ho až pri nepríjemnej bolesti v ústach. Vyhnite sa bolestivým zákrokom a navštevujte aj vy svojho zubára s úsmevom na tvári.

Základom na odbúranie strachu, ale aj udržanie si zdravého úsmevu je pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok. Aj napriek tomu, že preventívna prehliadka je hradená z verejného zdravotného poistenia, túto možnosť využije iba každý druhý Slovák. Pokazené zuby môžu byť príčinou mnohých zdravotných komplikácií. Nedávno prezentovaná štúdia poukazuje na preukázané prepojenie zápalov medzi zubami a pľúcami, kĺbmi, pečeňou a srdcom.

Dentálna hygiena u profesionála

V rámci prevencie vzniku zubného kazu výrazne pomôže aj dentálna hygiena vykonávaná odborníkom, teda profesionálnym dentálnym hygienikom, alebo hygieničkou. Odstránením zubného povlaku a kameňa, v ktorom sa udržuje prevažná časť ústnych baktérií, je možné tiež znížiť aj riziko vzniku paradentózy a iných chorôb ústnej dutiny. Pri výbere dentálneho hygienika, alebo hygieničky určite berte do úvahy nie len cenu, ale aj napríklad to, či má hygienik/hygienička oficiálny štatút, oprávnenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Je lepšie zveriť svoj úsmev do rúk profesionálov.

A teraz to najpodstatnejšie, ako sa vysporiadať s doplatkami u zubára?

Ak už nastane situácia, že vás návšteva zubára zabolí aj finančne, alebo sa chcete starať o svoj úsmev pravidelnou dentálnou hygienou u profesionála, máme pre vás tip, ako sa vysporiadať s doplatkami.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša pre svojich poistencov mnoho benefitov, ktoré im vykompenzujú finančné výdavky za zdravotnú starostlivosť. „Union zdravotná poisťovňa je priekopníkom v dentálnych benefitoch na Slovensku. Nami zavedené zubné benefity vyvolali v posledných mesiacoch najväčší záujem a to aj u konkurencie. Teší nás, že sme pomohli tisícom našich poistencov v starostlivosti o zuby. Preto od 15. augusta majú naši poistenci možnosť využiť  príspevok vo výške až 100 eur na zubné ošetrenie a dentálnu hygienu. Týmto krokom chceme pomôcť všetkým poistencom znížiť finančnú záťaž, ktorá je spojená so starostlivosťou o zuby vo forme doplatkov u zubára,“ povedala členka predstavenstva Union zdravotnej poisťovne, Elena Májeková.

Ako ďalej doplnila, príspevok 100 eur platí rovnako pre dospelých, ako aj pre detských poistencov. Dochádza teda k zlúčeniu jednotlivých zubných benefitov do jedného komplexného balíka. Z príspevku môžu poistenci čerpať sumy na rôzne výkony stomatologickej starostlivosti ako napríklad dentálna hygiena, korunky, mostíky, plomby a podobne.

Poisťovňa poskytuje príspevok v úhrnej maximálnej sume 100 eur  na kalendárny rok, bez ohľadu na počet absolvovaných ošetrení. Podmienkou však je absolvovanie preventívnej prehliadky u stomatológa v predchádzajúcom kalendárnom roku. O príspevok môže poistenec požiadať jednoducho prostredníctvom Online pobočky Union zdravotnej poisťovne.

Všetky podstatné informácie o Príspevku 100 eur na zuby a dentálnu hygienu ročne pre každého poistenca nájdete na www.union.sk/100eur.

Za čo sa nedopláca u zubára?

Z verejného zdravotného poistenia je uhrádzaný len štandard, ktorý predstavujú napríklad výkony prvej pomoci pri bolestiach zubov, zubné výplne zo štandardných materiálov, odstránenie kazu, RTG vyšetrenie, extrakcie a resekcie zubov. To všetko však len za predpokladu, že pacient v minulom roku absolvoval preventívnu prehliadku.

„Doplatok pacienta tvorí všetko, čo je nadštandard, a teda čo presahuje rámec verejného zdravotného poistenia, ako napríklad určité stomatologické náhrady, čelustno-ortopedické aparáty a materiál na ich vyhotovenie,“ uviedla Ingrid Dúbravová, riaditeľka odboru interných revíznych činností Union zdravotnej poisťovne.