Zdieľať

Ako ušetriť na doplatkoch u zubára?

Chcete vedieť, ako sa dá ušetriť na doplatkoch u zubára? Správna poisťovňa vám poradí nie len to, ako sa o svoj úsmev starať čo najlepšie, ale prispeje vám aj 100 € na zuby každý rok. Viac o starostlivosti a príspevku sa dozviete v článku.

Návšteva zubára nikdy nie je lacný „špás“ a je bežné, že za ošetrenie musíme doplácať desiatky až stovky eur. A to aj v prípade, ak má zubný lekár zmluvu so zdravotnou poisťovňou, v ktorej je pacient poistený. Zubár môže totiž požadovať platbu nad rámec toho, čo mu preplatí poisťovňa. Ide o takzvaný nadštandard, ktorého cenu si určuje sám zubný lekár. V tomto článku vám poradíme, ako môžete ušetriť na doplatkoch u zubára a ako sa starať o svoj žiarivý úsmev.

Prevencia je základ

Čakáreň v zubnej ambulancii nie je práve najobľúbenejšie miesto, ale starostlivosť o zuby treba brať vážne, nepodceňovať ju. Napriek tomu, že zubára by sme mali navštevovať už od malička, mnohí z nás sa ho odhodláme navštíviť ho až pri nepríjemnej bolesti v ústach. Vyhnite sa bolestivým zákrokom a navštevujte aj vy svojho zubára s úsmevom na tvári.

Základom na odbúranie strachu, ale aj udržanie si zdravého úsmevu je pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok. Aj napriek tomu, že preventívna prehliadka je hradená z verejného zdravotného poistenia, túto možnosť využije iba každý druhý Slovák. Pokazené zuby môžu byť príčinou mnohých zdravotných komplikácií. Nedávno prezentovaná štúdia poukazuje na preukázané prepojenie zápalov medzi zubami a pľúcami, kĺbmi, pečeňou a srdcom.

Dentálna hygiena u profesionála

V rámci prevencie vzniku zubného kazu výrazne pomôže aj dentálna hygiena vykonávaná odborníkom, teda profesionálnym dentálnym hygienikom, alebo hygieničkou. Odstránením zubného povlaku a kameňa, v ktorom sa udržuje prevažná časť ústnych baktérií, je možné tiež znížiť aj riziko vzniku paradentózy a iných chorôb ústnej dutiny. Pri výbere dentálneho hygienika, alebo hygieničky určite berte do úvahy nie len cenu, ale aj napríklad to, či má hygienik/hygienička oficiálny štatút, oprávnenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Je lepšie zveriť svoj úsmev do rúk profesionálov.

A teraz to najpodstatnejšie, ako sa vysporiadať s doplatkami u zubára?

Ak už nastane situácia, že vás návšteva zubára zabolí aj finančne, alebo sa chcete starať o svoj úsmev pravidelnou dentálnou hygienou u profesionála, máme pre vás tip, ako sa vysporiadať s doplatkami.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša pre svojich poistencov mnoho benefitov, ktoré im vykompenzujú finančné výdavky za zdravotnú starostlivosť. „Union zdravotná poisťovňa je priekopníkom v dentálnych benefitoch na Slovensku. Nami zavedené zubné benefity vyvolali v posledných mesiacoch najväčší záujem a to aj u konkurencie. Teší nás, že sme pomohli tisícom našich poistencov v starostlivosti o zuby. Preto od 15. augusta majú naši poistenci možnosť využiť  príspevok vo výške až 100 eur na zubné ošetrenie a dentálnu hygienu. Týmto krokom chceme pomôcť všetkým poistencom znížiť finančnú záťaž, ktorá je spojená so starostlivosťou o zuby vo forme doplatkov u zubára,“ povedala členka predstavenstva Union zdravotnej poisťovne, Elena Májeková.

Ako ďalej doplnila, príspevok 100 eur platí rovnako pre dospelých, ako aj pre detských poistencov. Dochádza teda k zlúčeniu jednotlivých zubných benefitov do jedného komplexného balíka. Z príspevku môžu poistenci čerpať sumy na rôzne výkony stomatologickej starostlivosti ako napríklad dentálna hygiena, korunky, mostíky, plomby a podobne.

Poisťovňa poskytuje príspevok v úhrnej maximálnej sume 100 eur  na kalendárny rok, bez ohľadu na počet absolvovaných ošetrení. Podmienkou však je absolvovanie preventívnej prehliadky u stomatológa v predchádzajúcom kalendárnom roku. O príspevok môže poistenec požiadať jednoducho prostredníctvom Online pobočky Union zdravotnej poisťovne.

Všetky podstatné informácie o Príspevku 100 eur na zuby a dentálnu hygienu ročne pre každého poistenca nájdete na www.union.sk/100eur.

Za čo sa nedopláca u zubára?

Z verejného zdravotného poistenia je uhrádzaný len štandard, ktorý predstavujú napríklad výkony prvej pomoci pri bolestiach zubov, zubné výplne zo štandardných materiálov, odstránenie kazu, RTG vyšetrenie, extrakcie a resekcie zubov. To všetko však len za predpokladu, že pacient v minulom roku absolvoval preventívnu prehliadku.

„Doplatok pacienta tvorí všetko, čo je nadštandard, a teda čo presahuje rámec verejného zdravotného poistenia, ako napríklad určité stomatologické náhrady, čelustno-ortopedické aparáty a materiál na ich vyhotovenie,“ uviedla Ingrid Dúbravová, riaditeľka odboru interných revíznych činností Union zdravotnej poisťovne.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia