Zdieľať

Ako sa pripraviť na dovolenku v Taliansku

Taliansko patrí všeobecne medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie a nie je sa čomu čudovať. Na Apeninskom polostrove môžete nájsť dokonalú kombináciu oddychu a histórie.

Nádherné pláže, malebné mestečká, historická architektúra, múzeá, galérie… a, navyše, pravá talianska kuchyňa. Viete si predstaviť lepšiu dovolenkovú destináciu? Aj na cestu do Talianska sa však treba pripraviť, niektoré veci netreba nechávať na náhodu. Aj na to, našťastie, slúži cestovné poistenie.

Ako a kam cestovať

Či už cestujete za oddychom na pláži, alebo za návštevou pamiatok, prakticky kdekoľvek do Talianska sa môžete jednoducho dopraviť letecky. Z Bratislavy lieta pravidelná linka Ryanair do mesta Bergama, ktoré ponúka veľké množstvo prestupných liniek. Letieť môžete aj do Ríma či južnejšie, a dokonca aj na Sicíliu alebo Sardíniu.

Najobľúbenejšou talianskou destináciou pre cestovateľov, ktorí radšej cestujú autom, sú pláže v severnej časti Talianska. Lignano, Bibione aj Lido di Jesolo ponúkajú okrem pieskových pláží, bohatého programu pre mladých a rodiny dokonca aj pláže, ktoré sú určené pre návštevníkov so psíkmi. Ako príjemný bonus k poriadnemu plážovému oddychu poslúžia neďaleké Benátky, jedno z najromantickejších miest na svete. Ak teda túžite po oddychu a zároveň si chcete dopriať trochu túlania sa po historických pamiatkach, toto je miesto pre vás.

Mnohé cestovné kancelárie ponúkajú aj autobusové zájazdy do Talianska. Ak máte v sebe dobrodružného ducha, sadnite do auta a vydajte sa na potulky po krásnom Toskánsku plnom olivovníkov a vinohradov. Možností, ako navštíviť túto krásnu krajinu je mnoho, takže je len na vás, aký spôsob cestovania máte najradšej. 🙂

Čo nezabudnúť pred cestou do Talianska

Žiadna dovolenka sa nezaobíde bez prípravy. Taliansko ponúka nekonečné množstvo možností, takže vybrať si miesta a pamiatky, ktoré chcete stihnúť, môže byť náročné. Nezabúdajte, že Taliansko je najmä krajina pôžitkárov, preto skúste spomaliť, užívať si dovolenku, nádhernú krajinu a tiež výborné jedlo a víno.

Niektoré veci sa však neoplatí podceňovať, takže ak sa chystáte do Talianska cestovať autom, určite nezabudnite na:

 • občiansky preukaz alebo pas,
 • vodičský preukaz,
 • technický preukaz od motorového vozidla,
 • diaľničné nálepky v Rakúsku a na Slovensku,
 • nálepky emisnej kontroly a STK,
 • doklad o poistení vozidla, tzv. zelenú kartu,
 • overené prehlásenie o požičaní vozidla v angličtine, ak vodič nie je majiteľom vozidla (polícia ho môže požadovať, aj keď to zvyčajne nerobí).

Ak cestujete aj so svojím domácim miláčikom, nezabúdajte, že južnejšie a teplejšie podnebie znamená aj iné druhy parazitov a baktérií, ktoré sa u nás nevyskytujú. Preto sa pred cestou nezabudnite poradiť s veterinárom, ktorý vám odporučí, aké očkovanie je vhodné pre vášho psíka.

Cestovné poistenie

Nech sa však akokoľvek pripravíte, nikdy nemôžete vedieť, čo sa prihodí. Nenechávajte preto nič na náhodu a uzatvorte si cestovné poistenie. Nikdy si totiž nemôžete byť istí, že vás nepostihnú zdravotné problémy alebo iné nepríjemnosti. S cestovným poistením tak ušetríte nielen vaše nervy, ale aj peniaze, keďže liečba, alebo nebodaj hospitalizácia, v zahraničí vie byť finančne veľmi náročná.

V poisťovni Union si môžete uzatvoriť krátkodobé cestovné poistenie s neobmedzeným krytím liečebných nákladov a voliteľným rozsahom poistenia presne podľa vašch potrieb. Rodiny, kolektívy ľudí, ako aj naši poistenci a držitelia kariet vydaných združením CKM SYTS (ISIC, EURO<26, GO<26, ITIC) získavajú atraktívne zľavy. A ak si poistenie uzatvoríte online, získate maximálne možné zľavy, vďaka ktorým sa môžete poistiť už od  0,70 EUR na deň.

V prípade, že na vysnívanú dovolenku cestujete autom, myslite na možné riziká, ktoré sa vám počas cesty môžu prihodiť. Vtedy je dobré mať poistenie asistenčných služieb k nepojazdnému vozidlu, ktoré si uzatvoríte v rámci cestovného poistenia. Ak sa vám počas dovolenkovej cesty pokazí auto, opravíme vám ho na mieste alebo v servise. Na pokračovanie v ceste vám požičiame náhradné vozidlo, a to až na 10 dní.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.
0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia