Zdieľať

7. týždeň tehotenstva

tehotenstvo siedmy tyzden

V siedmom týždni tehotenstva vás možno čaká prvá návšteva gynekologickej poradne. Možno dokonca prvýkrát uvidíte svoje bábätko. Vie o vašom krásnom tajomstve už aj váš partner? Prečítajte si tipy, ako mu túto radostnú správu povedať. Ako často máte podľa zákona nárok navštevovať tehotenskú poradňu?

tehotenstvo siedmy tyzden

Ako sa má bábätko?

Váš drobček je veľký ako hrášok alebo čučoriedka, čo zodpovedá približne veľkosti 8 milimetrov. Na hlavičke sa naďalej tvoria výstupky pre oči, ústa a nos. Tvar telíčka ostáva bez zásadných zmien: stále nosíte v brušku malú žubrienku. 

Žubrienka však počas siedmeho týždňa pomaly prichádza o svoj chvostík. Vývin hlavičky beží na plné obrátky, hlavne vývoj mozgu, ktorý sa začína deliť podľa jednotlivých častí. Hlavička je naďalej dominantne vyvinutá v porovnaní s ostatnými časťami tela. Okrem hlavičky sa pomaly formujú aj dolné končatiny a dobiehajú tak vývoj horných končatín.

Srdiečko bije o preteky, približne dvakrát tak rýchlo ako to vaše. Zároveň sa vyvíjajú aj dôležité orgány ako je pečeň, pľúca, pohlavné orgány či obličky. 

Zdroj: freepik.com

Ako sa má mamička?

Nečudo, že pri takom tempe, akým sa vaše bábätko vyvíja, trpíte niektorými z príznakov tehotenstva. Ak vás zatiaľ žiadne ťažkosti nepostretli, neznepokojujte sa. Ste jednou z mála mamičiek a buďte vďačná, že neviete, čo je to ranná nevoľnosť. 

Povedomie o príznakoch tehotenstva je totiž medzi ženami také silné, že keď sa náhodou žiadne neobjavia, považujú to za signál, že niečo nie je v poriadku.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Každá žena aj bábätko sú jedinečné, preto ani jedno tehotenstvo nemá rovnaký priebeh.

Pokiaľ vás netrápia nevoľnosti či iné ťažkosti typické pre prvý trimester tehotenstva, môžete s informovaním svojho okolia o tom, že čakáte bábätko, ešte počkať. Ak máte všetky príznaky do jedného, vášmu okoliu skôr či neskôr napadne, že ste tehotná. Na konci prvého trimestra však väčšina nepríjemností ustúpi.

Zdroj: freepik.com

Čo sa týka vašej nálady, naďalej môžete pociťovať rozladenosť podobnú PMS: podráždenosť, výkyvy nálad, precitlivenosť či melanchólia sú úplne bežné. Najkrajšie obdobie vo vašom živote nemusí byť práve tehotenstvo. Nepremáhajte sa a neobviňujte sa, ak nepociťujete iba čistú eufóriu. 

Tehotenstvo je veľkou zmenou. Ak zažívate obavy či strach a myšlienky na materstvo vás napĺňajú rozpakmi a rešpektom pred všetkými novými úlohami, je to úplne v poriadku. Racionálne zváženie všetkých úloh a zmien vraj v istom bode desí oboch partnerov. 

Náš tip: ako povedať vášmu partnerovi, že ste tehotná?

Niektoré budúce mamičky len ťažko dokážu túto informáciu pred svojím partnerom udržať v tajnosti. Nával emócií, ktoré so sebou informácia o tehotenstve nesie, je obrovský a temperamentnejšie povahy dajú zrejme voľný priebeh svojim pocitom.

Nemusíte túto novinku oznámiť nikomu, môžete sa z nej pár dní či týždňov tešiť ako zo súkromného tajomstva. Partner vám však môže byť aj oporou, hlavne vo chvíľach, kedy vami mávajú emócie ako na kolotoči. 

Zdroj: freepik.com

Môžete na túto udalosť pripraviť slávnostnú večeru, alebo ísť spolu na miesto, ktoré pre vás oboch veľa znamená a dať tak tejto chvíli punc výnimočnosti. No ak aj budete zrovna v teplákoch a budete mať pocit, že teraz je tá chvíľa, smelo to povedzte. 

Pripravte sa na to, že váš partner môže byť zaskočený: hlavou mu môžu začať bežať tisíce myšlienok, ktoré tiež bude musieť nejako spracovať. Niektorí partneri reagujú euforicky, iní ťažko skrývajú šok. 

Ťažoba, ktorú váš partner môže cítiť, vôbec nemusí prameniť z toho, že by sa z bábätka netešil. Môže byť len vystrašený novou úlohou, ktorú chce splniť čo najlepšie.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Dajte svojmu partnerovi pocítiť, že ste v tom spolu a že to aj spolu zvládnete.

Pravda alebo mýtus: známa cíti pohyby už od 7. týždňa, dá sa to? 

Každé tehotenstvo je iné, no aby niekto cítil pohyb dieťatka, ktoré je veľké ako hrášok, nie je reálne. To by ste zrejme cítili aj každý jeden úder svojho srdca, ktoré je oproti dieťatku v 7. týždni niekoľkonásobne väčšie. 

Sprievodným javom počas tehotenstva je aj zápcha či nadúvanie, ktoré môžu byť vnímané ako neštandardné pohyby v brušku. Preto, ak vy pohyby bábätka ešte necítite, je to úplne v poriadku. Opak by bol totiž viac než zvláštny. Snažte sa neporovnávať s ostatnými. Vaše telo funguje presne tak, ako má.

Čo áno – a čo nie?

Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Ako často navštevovať gynekologickú ambulanciu počas tehotenstva?

Odpoveď: Zo zákona máte ako tehotná žena nárok na jednu gynekologickú preventívnu prehliadku mesačne. V prípade, že si váš zdravotný stav vyžaduje častejšie návštevy, frekvenciu návštev v tehotenskej poradni určí váš lekár či lekárka. Ak máte akékoľvek pochybnosti o svojom zdravotnom stave, bezodkladne ambulanciu navštívte.

Toto sa stalo mne

Počas prvej návštevy gynekologickej ambulancie za účelom potvrdenia tehotenstva som mala trošku stres. Nebola som si úplne istá, čo čakať. Hoci informácií som mala dosť, racionalita prestávala byť mojou silnou stránkou. 

Pani doktorka sa na mňa usmiala a významne podotkla, že tá menštruácia nám akosi mešká. Povedala som jej, že ak tehotenské testy neklamú, neprišla som ju pozrieť sama. Rovno mi spravila vaginálny ultrazvuk. 

Zrazu mi obe, aj s pani sestričkou začali gratulovať, pričom sa pozerali na tú istú obrazovku ako ja. Až na to, že ony tam zjavne videli viac, než ja. Maternicu som si totiž pomýlila s vaječníkom a chvíľku mi trvalo, kým som to čiernobiele klbko identifikovala ako nového človiečika. Našťastie mi vyhotovili aj fotografiu, ktorá ma aj po návrate z vyšetrenia domov utvrdila v tom, že sa mi to celé nesnívalo.

Ako sa v tehotenstve chrániť pred kliešťami? Ktoré repelenty sú vhodné? Prečítajte si v našom článku!

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.