Zdieľať

6 pohybových hier pre najmenších

Pohybové aktivity s deťmi, štvornožkujuci chlapec na koberci s legom

Prvý rok v živote dieťatka je obdobím najprudšieho psychomotorického vývinu. Vhodnými aktivitami ho viete podporiť tak, aby sa dieťatko vyvíjalo správne a zároveň sa medzi vami utužuje vzájomné puto. (Článok sme prvýkrát publikovali 28. februára 2020).

Pohybové aktivity s deťmi, štvornožkujuci chlapec na koberci s legom

Kuk na maminku!

Pre bábätká vo veku zhruba 3 mesiacov môžete vyskúšať zaujímavé cvičenie. Dajte si ho na hrudník tak, aby malo tváričku otočenú smerom k vám. Skúste sa so svojou ratolesťou rozprávať a čakajte, kým zdvihne hlavičku a pozrie sa na vás. Tento pohyb je preň síce namáhavý, no vďaka nemu si posilňuje svalstvo a koordináciu. Tzv. „tummy time“, teda čas, ktorý bábätko strávi na brušku, je dôležitý pre jeho správny rozvoj. Netreba to však preháňať, ak je bábätko prestimulované a má dosť, ukončite túto hru.

Aha, čo je tam!

Dieťatko môžete držať v náručí a chodíte s ním po byte, alebo ho máte v šatke či nosiči (aj vonku). Prípadne si sadnete a držíte ho na kolenách, tvárou otočené smerom k vám. Ukazujte mu predmety, o ktorých rozprávate. Postupne si všimnete, že dieťatko sa začne viac vystierať, aby lepšie uvidelo aj na vzdialenejšie predmety. Pri hrách s maličkými deťmi je však dôležité pozorne sledovať reakcie dieťaťa. Pri jednej aktivite vydrží len pár minút či dokonca sekúnd. Ak budete čas zbytočne naťahovať, dieťatko si prestane túto hru spájať s príjemným pocitom.

Kto ju chytí?

Akonáhle sa dieťatko začne pohybovať, je prakticky nezastaviteľné. A tak to má byť. Motivovať ho môžete rôznymi spôsobmi. Najlepším nástrojom je zvedavosť. Čo to len mamina schovala za sedačkou? Určite to treba preskúmať!

Dajte vášmu batoľaťu hračku na gauč či posteľ a motivujte ho k tomu, aby sa ju snažilo získať samo.

Vynikajúcou hrou, ktorú sa s ním môžete hrať aj počas dlhých zimných večerov, je chytanie mydlových bublín. Stačí vám na to obyčajný bublifuk a odhodlanie trošku sa vyšantiť. Pre dieťa sú mydlové bublinky hotový magnet.

zdroj: freepik

Pozor, letí lietadlo!

Možno si pamätáte túto hru z vlastného detstva. Ľahnite si na chrbát, kolená si prisuňte smerom k hrudníku a dieťatko si položte na predkolenie. Držte ho a pomaly zdvíhajte nohy vyššie. Aby bol váš „let“ dokonalý, nezabudnite k nemu pridať patričnú zvukovú signalizáciu. Dieťatko sa touto jednoduchou hrou bude učiť udržiavať rovnováhu a správne koordinovať svoje pohyby.

Poďme si spoločne zatancovať!

Väčšina detí doslova miluje hudbu. Pustite si pesničku a zoberte si dieťatko do náručia. Nielenže si užije spoločný tanec a bude so záujmom sledovať, čo sa deje, ale určite si užije aj pohľad na spokojnú mamu, ktorá sa usmieva. To je preň ten najkrajší zážitok. Časom, keď trošku vyrastie, sa samo bude snažiť napodobniť vaše pohyby, a tak zažijete veľa spoločnej zábavy.

Kde je loptička?

Hrať s loptou sa nemusíte len vonku. Akonáhle dieťatko bude vedieť samo stabilne sedieť, môžete sa s ním pustiť do ďalšej aktivity. Stačí vám na to mäkká lopta a miestnosť, v ktorej budete mať dostatok priestoru. Sadnite si oproti dieťatku na podlahu a rozkročte si nohy. Pomaly smerom k nemu odkotúľajte loptičku a pozorujte, ako sa ju bude snažiť chytiť. Nepôjde to hneď, no časom to preň nebude problém. Táto činnosť u detí zlepšuje koordináciu pohybov, ako aj samotný postreh.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.