Zdieľať

5 tipov, kam investovať peniaze, aby ste zarobili

Ako investovať peniaze tak, aby naozaj zarábali? Prečítajte si našich päť tipov na oblasti, ktoré vám môžu priniesť viac peňazí, ako do nich vložíte. Je len na vás, či sa vydáte cestou „risk je zisk” ,alebo sa rozhodnete ísť istejšou cestou.

Zarábanie na investovaní vlastných peňazí už dávno nie je len výsadou boháčov. V dnešnej dobe už každý z nás môže (a mal by) nechať svoje peniaze pracovať. Či už mu ide o poistenie vlastnej budúcnosti, individuálne dôchodkové zabezpečenie, alebo jednoducho o zarobenie ďalších peňazí, ignorovať možnosti investovania by bola večná škoda.

1. Termínované vklady

V banke máte uložené svoje peniaze (teda dúfame, vankúš naozaj nie je dobrý nápad!), a tak je prirodzené, že väčšina ľudí začne v prvom rade riešiť termínované vklady, t. j. vklady, pri ktorých je časovo obmedzená možnosť výberu výmenou za výhodnejší kurz.

Je to síce najistejšia možnosť investície, ale návratnosť je pomerne nízka. Často na úrovni inflácie a občas dokonca ešte nižšia. Aj preto sú termínované vklady vhodné skôr pre úplný začiatok a ako „železná rezerva”.

2. Podielové fondy

Podielové fondy sú spravidla tým, čo si väčšina z nás predstaví ako prvé, keď sa hovorí o investovaní peňazí. A niet divu. Možnosti sú obrovské a je len na vás, či si vyberiete fondy komoditné, realitné, akciové alebo dlhopisové. Jedno však majú spoločné.

Nikto vopred nevie, ako sa budú vyvíjať, takže sa dá len ťažko odhadnúť, aká bude výška vášho zisku (alebo straty). Práve tu však platí okrídlený výrok „risk je zisk” dvojnásobne, preto sa aj ten váš v prípade vhodného investovania môže vyšplhať na desiatky percent ročne. Základným predpokladom však je, že budete svoje portfólio neustále sledovať a prispôsobovať aktuálnej situácii. Ak vás to baví, potom je to v poriadku, ak nie, stáva sa z toho otravná nutnosť, ktorá jednoducho nie je pre každého.

3. Umenie

Všetci sme už počuli príbehy o tom, ako niekto v starožitníctve kúpil za pár centov obrázok, ktorý vlastne nebol ničím výnimočný. Až kým sa nezistilo, že jeho autorom bol mladý Picasso. Dali, Da Vinci, akékoľvek iné meno, ktoré automaticky znamená milióny na konte.

Podobné príbehy sa síce odohrávajú (a až prekvapivo často), ale spoliehať sa na ne nedá. A ako na investičnú stratégiu už vôbec nie. Minimálne na úvod budete potrebovať konzultanta, ktorý vám bude radiť. V každom prípade je však potrebné rátať s tým, že ide o dlhodobú investíciu, ktorá sa zhodnotí až po mnohých rokoch.

4. Nehnuteľnosti

Investície do nehnuteľností sú na Slovensku jedny z najobľúbenejších. A niet divu. Náhly koniec realitného boomu síce spôsobil pokles ich ceny, ale trh sa opäť spamätáva a potvrdzuje sa, že pri nehnuteľnostiach stačí počkať a skôr či neskôr svoju cenu opäť získajú.

Samozrejme, nevýhodou je ich dlhšia časová návratnosť, vysoká výška počiatočnej investície a nutnosť sa o nehnuteľnosť neustále starať. Na druhej strane je to trh, na ktorom sa dá zorientovať pomerne ľahko. Ujasnite si, aké sú vaše možnosti, aká je perspektíva oblasti, v ktorej chcete investovať a potom už stačí len čakať na vhodnú (a výhodnú) ponuku.

5. Investičné životné poistenie

Máte pocit, že každá z možností investovania je príliš komplikovaná, prípadne vám „nesedí” miera rizika? Potom je pre vás ako stvorené Investičné životné poistenie , ktoré kombinuje životné poistenie pre prípad smrti a sporenie peňazí na samostatnom účte. Sami sa môžete rozhodnúť, či sa vaše peniaze budú zhodnocovať na účte s garantovaným zhodnotením, alebo investíciami do finančných fondov.

Samozrejme, rozhodnúť sa môžete aj pre kombináciu oboch typov investície. K najväčším výhodám investičného životného poistenia je ,že ho môžete plne a flexibilne prispôsobiť svojim požiadavkám, možnostiam a aktuálnej životnej situácii. Môžete presúvať peniaze medzi účtom s garantovaným úročením a investovaním do finančných fondov a zároveň využívať výhody životného poistenia.

Nezabudnite, že s investičným životným poistením v poisťovni Union sa spájajú aj bohaté možnosti pripoistenia – od pripoistenia kritických chorôb, úrazu a chirurgických zákrokov cez pripoistenie invalidity až po pripoistenie detí v prípade produktu Grand Duo Life .

Možnosti investovania peňazí sú v dnešnej dobe naozaj bohaté a je len na vás, ktoré si vyberiete. My vám budeme držať palce, nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek alternatívu a ponúkame pomocnú ruku v prípade, že sa rozhodnete pre investičné životné poistenie .

 

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia