35. týždeň tehotenstva

Od okamihu počatia sa vaša maternica zväčšila takmer tisícnásobne. Po šestonedelí sa však čoskoro vráti do normálu.

35. týždeň tehotenstva

Ako sa má bábätko?

Od 35. týždňa tehotenstva dieťatko začína priberať ešte intenzívnejšie. Súvisí to najmä s formovaním tukovej vrstvy, ktorá mu pomôže po narodení lepšie si udržať telesnú teplotu. V priemere meria okolo 46 centimetrov a váži približne 2 400 gramov. I keď je bábätko prakticky už vyvinuté, predsa je lepšie, keď v brušku vydrží až do termínu pôrodu. V posledných týždňoch dochádza k úplnému dozrievaniu pľúc. Ak by sa narodilo v 35. týždni, malo by väčšie riziko vzniku alergií, tráviacich ťažkostí či problémov s dýchaním. Okrem toho by ste v pôrodnici museli ostať o niečo dlhšie.

Ako sa má mamička?

Do predpokladaného termínu pôrodu vám ostáva už len 5 týždňov. Väčšinou toto obdobie plynie neuveriteľne pomaly, pretože subjektívne nepríjemnosti spojené s vysokým štádiom tehotenstva sa stupňujú. V 35. týždni tehotenstva sa môžete stretnúť s týmito symptómami:

V tomto období vám lekár môže urobiť stery na prítomnosť baktérie Streptococcus agalactiae skupiny B – zlatého stafylokoka, ktorý môže byť v tehotenstve príčinou predčasného pôrodu, či dokonca vážne ohroziť život novorodenca. Nebojte sa. Pokiaľ výsledok steru bude pozitívny, lekár vám naordinuje preventívnu antibiotickú liečbu.

Náš tip:

Aj vám sa stáva, že z predajne s detským tovarom či zo stránky eshopu nikdy neodídete naprázdno? Nakupovanie rôznych dupačiek, zavinovačiek, hračiek, cumlíkov a iných drobností je obľúbenou športovou disciplínou nejednej budúcej maminy. Pri chystaní výbavičky je však dobré predsa len zachovať si triezvy pohľad a nekupovať všetko, na čo vám padne zrak. Na začiatok si vystačíte aj so základnou výbavou. Po narodení dieťatka si postupne dokúpite, čo vám bude chýbať. Okrem toho, možno množstvo vecí „zdedíte“ od kamarátok či rodiny. Vyhnete sa tým zbytočnému nakupovaniu vecí, ktoré v konečnom dôsledku vôbec nevyužijete.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Čo mám robiť, keď začnem rodiť?

Odpoveď: V prvom rade je dôležité nepodľahnúť panike. Samotný pôrod našťastie len málokedy prebieha tak rýchlo, ako to vidíte vo filmoch. Najprv sledujte signály tela. Nejde o planý poplach? Skutočné kontrakcie sa od falošných líšia pravidelnosťou a silnou intenzitou. Zapisujte si ich trvanie a intervaly na papier. Pokiaľ máte pravidelné kontrakcie v 10 až 12-minútovom intervale, môže to byť znak predčasného pôrodu. V tomto prípade treba ísť čo najskôr do nemocnice. Možno sa lekárom podarí ešte zastaviť začínajúci pôrod. Taktiež neodkladajte cestu do nemocnice ani v prípade, že vám odtiekla plodová voda, máte neznesiteľné bolesti, krvácate alebo necítite pohyby bábätka. Lekár vás ihneď vyšetrí a zistí, či je všetko v poriadku.

Toto sa stalo mne

„Mňa pôrod zastihol úplne nepripravenú. V 35. týždni mi náhle odtiekla plodová voda. Dcérka sa ešte v tú noc vypýtala na svet. Manžel mi išiel do supermarketu rýchlo kúpiť všetko potrebné, pretože som si myslela, že mám na balenie tašky do pôrodnice ešte čas. Bol to preňho zbytočný stres navyše, keďže ani netušil, ako vyzerajú pôrodnícke vložky. Malá bola našťastie v poriadku, i keď pár dní musela pobudnúť na vyhrievanom lôžku.“

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama