38. týždeň tehotenstva

Od predpokladaného termínu pôrodu vás delia už len dva týždne. Deň D je za rohom, pôrod môže začať každú chvíľku. Môže sa však stať, že na bábätko si budete musieť ešte trošku počkať. Preto sa pripravte na obe možnosti.

38. týždeň tehotenstva

Ako sa má bábätko?

V 38. týždni sa bábätko považuje už za donosené, i keď jeho mozog a pľúca ešte stále dozrievajú. Váš drobec meria približne 49 cm a v priemere váži už 3 kilogramy. Hmotnosť dieťatka závisí aj od pohlavia. Chlapci sú v priemere o pár gramov ťažší ako dievčatá. Dva týždne pred predpokladaným termínom pôrodu si bábätko užíva viac priestoru. Je to preto, lebo už zostúpilo do panvy, a vy tak môžete cítiť kopance trošku nižšie než obvykle.

Pokožka dieťatka je chránená tzv. vernixom, mazom, ktorý sa nachádza na pokožke. Plní najmä ochrannú funkciu. Pokožka bábätka je veľmi jemná a práve vernix jej zabezpečuje dostatočnú hydratáciu, ochranu pred popraskaním či bakteriálnou infekciou. Taktiež vďaka vernixu bábätko ľahšie prechádza pôrodnými cestami, pretože je klzkejšie.

Dieťatko je zostúpené v panve, otočené hlavičkou dole. Pomaly sa pripravuje na veľký okamih. Už len pár dní a uvidíte sa naživo!

Ako sa má mamička?

Dva týždne pred pôrodom by sa vám malo trošku uľaviť. Vďaka tomu, že dieťatko zostúpilo do panvy, sa vám bude dýchať o niečo ľahšie. Na druhej strane budete pravdepodobne i naďalej často behať na toaletu, bojovať s únavou, nevoľnosťou či opuchmi nôh. Mnohé mamičky sa v tomto období cítia ako slon v porceláne. Ak vám bude najhoršie, myslite na to, že každý deň ste bližšie k finále – k narodeniu bábätka, na ktoré ste čakali takmer deväť mesiacov. V 38. týždni môžete u seba zaregistrovať:

Náš tip:

Doprajte si každý deň aspoň párminútovú prechádzku. Vyčistíte si hlavu, nadýchate sa čerstvého vzduchu a zároveň ostanete aktívna. Pohyb je dôležitý aj vo vysokom štádiu tehotenstva, teda v prípade, že nemáte žiadne zdravotné komplikácie. Pomôže vám lepšie zvládnuť samotný pôrod.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Čo robiť, keď neviem, či mi praskla plodová voda?

Odpoveď: Pokiaľ si nie ste istá, či vám praskla plodová voda, alebo ide len o únik moču či uvoľnenie plodovej zátky, pokúste sa postaviť. Pri prasknutí plodovej vody budete cítiť, ako z vás vyteká amniotická tekutina. Pomôcť vám môže aj sledovanie plodovej vody. Tá býva bez zápachu, bez farby a väčšinou bez rôznych prímesí. Mnohé tehotné ženy si mýlia uvoľnenie hlienovej zátky s prasknutím plodovej vody.

Hlienová zátka odchádza v oveľa menšom množstve ako plodová voda, je hustejšia a môže mať ružovkasté sfarbenie. Nie ste si istá? Choďte do pôrodnice, kde vám spravia test na odtok plodovej vody.

Toto sa stalo mne

„Dva týždne pred termínom pôrodu som sa cítila ako veľryba. V 38. týždni som začala rodiť. Niekoľkohodinový pôrod priniesol svoj výsledok. Narodil sa nám Jakubko. Čo ma však prekvapilo najviac, bolo zistenie, že mi chýba moje obrovské bruško, tehotenská móda aj Jakubkove kopance. Áno, som mama, milujem synčeka, ale aj samotné obdobie tehotenstva je jedinečné.“

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama