39. týždeň tehotenstva

Ešte prednedávnom ste si našli na tehotenskom teste dve čiarky nádeje a už sa blížite k cieľovej rovinke. Do termínu pôrodu vám ostáva len jeden týždeň. Čoskoro uvidíte svoje milované bábätko naživo, tešíte sa?

39. týždeň tehotenstva

Ako sa má bábätko?

Vaše dieťatko už dozrelo a je to jedinečné stvorenie. V 39. týždni meria v priemere od 48 až do 53 centimetrov a váži od 3200 do 3 600 gramov. Samozrejme, nájdu sa aj bábätká, ktoré sa výrazne vymykajú z priemeru. Bábätku sa už tvorí prvá stolica, mekónium alebo smolka, ktorá sa vylúči pár hodín po pôrode. Obsahuje zvyšky lanuga, plodovú vodu, hlien, žlčové farbivá a iné odpadové látky. Niekedy sa môže vylúčiť už počas pôrodu.

V posledných týždňoch pred pôrodom aktívne rastie aj mozog bábätka. Za posledný mesiac sa jeho veľkosť zväčšila až o 30 percent. Dieťatko je prakticky pripravené na pôrod, ktorý môže naozaj nastať každú chvíľu.

Ako sa má mamička?

Pár dní pred pôrodom sa pravdepodobne nebudete cítiť dvakrát komfortne. Všetky nepríjemné symptómy spojené s vysokým štádiom gravidity čoskoro pominú a vy sa stanete mamou. V 39. týždni môže dochádzať ku:

Pokiaľ cítite, že kontrakcie sú silnejšie než obvykle a sú pravidelnejšie, zbystrite pozornosť. Môže to byť jasný signál začínajúceho sa pôrodu.

Náš tip:

Pôrod naozaj môže nastať už čoskoro. Pre istotu si ešte raz skontrolujte tašku do pôrodnice a vybavte si všetko potrebné. Ak je to čo i len trošku možné, choďte na pravidelnú prechádzku, ktorá vám určite prospeje. Asi sa v noci až tak dobre nevyspíte, preto si skúste zdriemnuť aspoň počas dňa. Taktiež je dôležitá psychická príprava na pôrod. Máte strach? Otvorene hovorte s partnerom či s človekom, ktorému dôverujete, o svojich obavách.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Ako zistím, že niečo nie je v poriadku?

Odpoveď: Niekedy sa stáva, že bábätko alebo mamička potrebujú nevyhnutnú lekársku pomoc. Vyhľadajte čo najskôr lekára, ak sa u vás vyskytne čo i len jeden z týchto príznakov:

Tieto symptómy môžu byť signálom preeklampsie, eklampsie, HELLP syndrómu či iných zdravotných komplikácií, ktoré môžu ohroziť váš život, alebo život bábätka. Našťastie k ním dochádza naozaj len zriedkavo.

Toto sa stalo mne

Pri narodení Natálky som si uvedomila, že nie všetko sa dá vopred naplánovať. Pôrod mi začal v 39. týždni. Počas tehotenstva som si naivne predstavovala, ako mi partner bude pri pôrode vyznávať lásku. Presne ako som to videla vo filmoch. Realita? Partner to vzdal už pri prvej kontrakcii. Povedal, že radšej zabezpečí iné veci, ale že nezvládne byť pri pôrode. Nakoniec to bolo v poriadku. Nemusela som sa báť, či tam náhodou neodpadne. Svoj sľub však dodržal. Doma ma čakal koláč a kytica kvetov. A manžel mi bol počas prvých týždňov s malou tou najlepšou psychickou oporou.“

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama