Zdieľať

34. týždeň tehotenstva

34. týždeň tehotenstva

Opäť ste o týždeň bližšie k cieľu, ktorým je narodenie bábätka. Do termínu pôrodu ostáva približne 6 týždňov.

34. týždeň tehotenstva
V článku si prečítate:

Ako sa má bábätko?

V 34. týždni bábätko väčšinou už pokorí dvojkilogramovú hmotnostnú hranicu. Priemerne meria okolo 45 centimetrov. Lanugo, jemné ochranné chĺpky, ktoré sa nachádzajú na povrchu telíčka, začnú postupne vypadávať. Dieťatku sa vytvárajú zásoby tuku, a tak dodatočnú ochranu v podobe lanuga už nebude potrebovať. A čo má nové?

• intenzívne vníma, čo sa deje vôkol neho: pozná váš, aj partnerov hlas a začína využívať zmysly, ktoré sú už plne vyvinuté;

• fázy spánku a bdenia sú čoraz pravidelnejšie: vytvára si režim, ktorý sa však po narodení s vysokou pravdepodobnosťou zmení;

• začnú mu rásť nechty;

• môže zostúpiť nižšie do panvy: ak sa tak nestane, nebojte sa. Bábätko má na zostup ešte trošku času;

• u chlapcov väčšinou dochádza k zostupovaniu semenníkov do mieškov.

Pokiaľ by sa bábätko vypýtalo na svet už v tomto týždni, malo by až 98% šancu na prežitie.

Ako sa má mamička?

S najväčšou pravdepodobnosťou ste už aj vy nastúpili na materskú dovolenku. Skúste si pomaličky prejsť zoznam vecí, ktoré budete v pôrodnici potrebovať. Od termínu pôrodu vás delí približne 42 dní a keďže sa dieťatko môže na svet vypýtať aj skôr, je lepšie, keď balenie tašky nenecháte na partnera.

V 34. týždni sa môže vrátiť únava. Vo vysokom štádiu tehotenstva je to prirodzená reakcia organizmu na zvýšenú záťaž. Počas tehotenstva sa musí vysporiadať s hormonálnymi zmenami, narastajúcou hmotnosťou, neustálym nutkaním na močenie či rozpínajúcou sa maternicou, ktorá tlačí na ostatné orgány. Srdce taktiež musí zvýšiť svoj výkon približne o 20 percent a pľúca sa tiež prispôsobujú tejto zmene. Preto neraz lapáte po dychu aj pri najmenšej záťaži.

Zoznam nepríjemných symptómov v tomto týždni už asi dôverne poznáte. Doprajte si oddych a vydržte. Po pôrode väčšina nepríjemností rýchlo odznie.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Náš tip:

Skúste sa viac zamerať na komunikáciu s vaším partnerom. Hovorte spolu o strastiach aj radostiach a buďte si vzájomnou oporou. Príchod bábätka predstavuje veľkú zmenu pre oboch partnerov, s ktorou je niekedy ťažké vyrovnať sa. Obaja budete nútení vyjsť zo zóny komfortu a venovať veľa času a pozornosti tomu malému stvoreniu, ktoré vás spojilo na celý život. Preto je už teraz nesmierne dôležité, aby ste ťahali za jeden povraz a nehádali sa kvôli maličkostiam.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Koľko je zdravé pribrať počas tehotenstva?

Odpoveď: Ide, samozrejme v prvom rade o to, aby zostala žena zdravá, rovnako aj jej dieťatko. Preto by sa mal priemerný hmotnostný prírastok pri ideálnej a zdravej váhe sa v tehotenstve pohybovať od 11,5 do 16 kilogramov. Tento údaj je len smerodajný. Pokiaľ je váš index telesnej hmotnosti (BMI) nižší ako 17,5, odporúčania hovoria, že je možné počas tehotenstva pribrať aj viac kilogramov. Pokiaľ je vyšší ako 25, je z hľadiska zdravia potrebné dávať si trochu väčší pozor na pribúdajúce kilá. V posledných týždňoch tehotenstva sa vaša hmotnosť týždenne zvýši približne o 0,5 kilogramu. Priberanie v tehotenstve by sa však nemalo stať témou, ktorá by vám prinášala pocit viny či zahanbenia.

Toto sa stalo mne

„Vždy som brala vzťah s partnerom ako samozrejmosť. Ako niečo, o čo sa netreba starať. Počas tehotenstva som trpela výkyvmi nálad a neraz mi môj partner poslúžil ako bleskozvod, na ktorom som si vyliala všetky negatívne nahromadené emócie. Samozrejme, že ma to dobehlo. Pár týždňov pred pôrodom mi oznámil, že nevládze. Tešil sa na bábätko, no vravel, že sa nevie stotožniť s rolou neschopného hlupáka, ktorý môže za všetko, čo sa mi deje.

Vtedy som sa prebrala. Bála som sa, že ho stratím. Začala som sa viac kontrolovať a po dlhých mesiacoch som naozaj počula, čo hovorí. Postupne sme vzťah dali dokopy. Po narodení Janky sme dbali o to, aby sme si našli pár chvíľ pre seba. Veľmi nám to pomohlo.“

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.