29. týždeň tehotenstva

Hurá! Ďalší týždeň je úspešne za vami. Ak ste to doposiaľ neurobili, skúste spomaliť. Nič vám neutečie. Myslite na to, že psychická pohoda je oveľa dôležitejšia než dokonale uprataná domácnosť.

29. týždeň tehotenstva

Ako sa má bábätko?

Váš drobec meria v priemere 38 centimetrov a váži už okolo 1153 gramov. A dáva vám o sebe poriadne vedieť! Ešte stále má v brušku dostatok miesta, preto dokážu byť jeho kopance poriadne intenzívne. Hoci je to niekedy nepríjemné, je to dobré znamenie. Pohyby bábätka by ste mali cítiť minimálne 10-krát za dve hodiny. Pokiaľ sa vám zdá, že spí akosi pridlho, skúste zmeniť polohu, alebo si dajte kúsok horkej čokolády. Trošku sladkého by ho malo rozhýbať. V prípade akýchkoľvek pochybností však choďte za lekárom.

Telíčko bábätka v 29. týždni sa už viac obaľuje tukom a postupne mu dozrievajú pľúca. Keby sa dieťatko narodilo v tomto týždni, malo by až 90% šancu na prežitie.

Ako sa má mamička?

Do 29. týždňa tehotenstva by sa vaša váha mala v priemere zvýšiť o približne 9 kilogramov. Toto odporúčanie odborníkov sa môže meniť v závislosti od toho, koľko ste vážili pred tehotenstvom. Aj keď ste náhodou nad limitom, nič sa nedeje. Skúste si však vyberať zdravšie potraviny a zbytočne nemaškrťte. Zhadzovanie popôrodných kilogramov niekedy nejde tak ľahko.

V žiadnom prípade však nedržte hladovku ani redukčnú diétu. Bábätko potrebuje na svoj vývin dostatok živín, ktoré mu zabezpečujete práve vy. Medzi najčastejšie symptómy, s ktorými sa stretávajú mamičky v 29. týždni, patrí:

Aj keď môžete mať pocit, že je toho na vás veľa, vydržte. Nevzdávajte sa! Týždne do pôrodu ubehnú ako voda a vy čochvíľa budete držať v rukách vašu ratolesť.

Náš tip:

Opuch nôh a rúk je jedným z najbežnejších nepríjemných symptómov vyššieho štádia tehotenstva. Nestojte, keď nemusíte a radšej si sadnite. Snažte sa dodržiavať dostatočný pitný režim a nohy si pravidelne vykladajte tak, aby ste ich mali vyššie ako srdce. V takejto polohe zotrvajte denne aspoň hodinku. Pokiaľ vám však končatiny začnú náhle opúchať a točí sa vám hlava, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Môže ísť o príznak preeklampsie.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Je sex v treťom trimestri bezpečný?

Odpoveď: Pokiaľ sa cítite fyzicky v poriadku a nedostali ste od lekára žiadnu „stopku“, milovanie s partnerom si môžete užiť aj v treťom trimestri. Môžete dokonca u seba zaznamenať zvýšenú chuť na sex. Bola by to škoda nevyužiť. Ak má partner z pohlavného styku obavy, skúste ho upokojiť. Bábätku to nijako nemôže ublížiť. Medzi ľuďmi panuje mýtus, ktorý hovorí o tom, že ejakulát môže vyvolať predčasný pôrod. Našťastie to nepotvrdil žiadny výskum.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Čo by ste mali o sexe v tehotenstve vedieť? Prečítajte si!

Toto sa stalo mne

„Veľmi rýchlo som počas tehotenstva zistila, že aj keby som veľmi chcela, všetkým nevyhoviem. Čím viac mi rástlo bruško, tým častejšie som sa stretávala s nevyžiadanými radami a „zaručenými“ informáciami. Podľa jednej známej som pribrala veľa, druhá mi naopak radila viac jesť, pretože inak bude bábätku niečo chýbať. Najprv ma podobné reči veľmi trápili, neskôr som im už nevenovala pozornosť. Pochopila som, že okolie mi nechce zle. Len niekedy záujem o to, ako sa mám s bábätkom, vyjadrujú tým najnešťastnejším spôsobom. Ak má teraz niekto nemiestne pripomienky, s úsmevom odpoviem, že všetko ohľadom tehotenstva konzultujem len s lekárom.“

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama