Zdieľať

25. týždeň tehotenstva

25. týždeň tehotenstva

Do pôrodu vám ostáva ešte 15 týždňov. Možno sa vám to zdá ako celá večnosť, no tento čas veľmi rýchlo uplynie a vy sa budete môcť tešiť z vytúženého bábätka.

25. týždeň tehotenstva
V článku si prečítate:

Ako sa má bábätko?

Aj v tomto týždni bábätko rastie ako z vody. V priemere meria 34,6 centimetrov a váži okolo 785 gramov. Svojimi rozmermi pripomína klások kukurice. Váš drobec sa pomaly, ale isto začína pripravovať na život mimo maternice. V 25. týždni sa väčšinou ešte neotáča dole hlavičkou. Otočí sa až v nasledujúcich týždňoch. V tomto období má dieťatko vyvinuté nozdry aj nosové dierky, čo je nevyhnutné pre samostatné dýchanie po pôrode. Začína dýchať plodovú vodu a jeho pľúcka, ešte stále nezrelé, vytvárajú povrchovo aktívne látky. Bábätko však v tomto týždni nedokáže dýchať samostatne. Pľúca potrebujú ešte čas na to, aby dozreli.

Ako sa má mamička?

Krásne vlasy, aj pleť. Túto pozitívnu zmenu si všimne väčšina budúcich mamičiek. Bruško vám aj naďalej rastie, maternica dosahuje veľkosť futbalovej lopty. Aj vy môžete mať pocit, že sa vo vás ukrýva malý futbalista. Užívajte si toto obdobie naplno. Tehotenstvo je jedinečné obdobie v živote ženy, ktoré sa viac nemusí opakovať. A to určite stojí za drobné nepríjemnosti, ktorých bude akosi pribúdať. V 25. týždni tehotenstva sa môže vyskytovať:

Tehotenstvo má niekedy od romantických predstáv poriadne ďaleko. Vydržte, všetky nepríjemnosti čoskoro pominú a vás bude na konci tehotenstva čakať tá najkrajšia odmena.

Náš tip

Ak ste to doposiaľ neurobili, objednajte sa k zubárovi na preventívnu prehliadku. To, že každé tehotenstvo budúcu mamičku stojí jeden zub, je našťastie iba mýtus. Na druhej strane si vaše zuby počas tehotenstva vyžadujú zvýšenú pozornosť. V tehotenstve je vyššie riziko vzniku parodontitídy aj zubného kazu. Počas tehotenstva máte nárok dokonca na dve preventívne prehliadky. Ak ich využijete, môžete predísť mnohým zbytočným problémom.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Kedy môže partner cítiť pohyby dieťatka?

Odpoveď: Budúci otecko pocíti pohyby bábätka položením dlane na bruško samozrejme neskôr ako vy. Kým väčšina žien začne cítiť pohyby dieťatka medzi 18. až 20. týždňom tehotenstva, oteckovia môžu zaregistrovať prvé jemné pohyby bábätka medzi 24. až 28. týždňom. Kedy sa to presne stane, je samozrejme individuálne. Závisí to od polohy placenty, od polohy bábätka, vašej hmotnosti a iných faktorov.

Toto sa stalo mne

„Partner sa veľmi tešil na nášho synčeka. Pohyby som začala cítiť pomerne skoro a veľmi som si ich užívala. Koľkokrát som volala manžela, aby išiel položiť ruku na bruško! Zakaždým, keď sa k brušku čo i len priblížil, synček prestal kopať. Smiali sme sa, že sa hrá na partizána. Nakoniec sa dočkal aj budúci otecko. Malý ho kopol vtedy, keď to absolútne nečakal. Pre nás oboch to bol zlomový okamih.“

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.