Zdieľať

20. týždeň tehotenstva

20. týždeň tehotenstva

Tento týždeň je vo vašom tehotenstve dôležitým míľnikom. Dostali ste sa do presnej polovice. Odteraz vám bruško bude rásť o niečo rýchlejšie.

20. týždeň tehotenstva
V článku si prečítate:

Ako sa má bábätko?

Váš drobec začína byť v brušku veľmi aktívny. Meria približne 16 cm a váži okolo 320 gramov. Veľkosťou ho môžeme prirovnať k jednému strednému banánu. Telíčko má pokryté vernixom, bielym mazom, ktorý ho ochraňuje pred plodovou vodou. Počas tohto týždňa sa mu začínajú formovať aj odtlačky prstov, srdiečko bije rýchlejšie, približne 120-160 úderov za minútu a bábätko dokáže reagovať na váš hlas. Môžete to spozorovať aj samy. Keď sa s ním rozprávate alebo mu spievate, bábätko dá o sebe vedieť jemnými pohybmi, ktorých intenzita sa bude z týždňa na týždeň stupňovať.

Ako sa má mamička?

„Polčas“ tehotenstva si mamičky zvyknú pochvaľovať. Ranné nevoľnosti máte už za sebou, môžete sa tešiť z vykúkajúceho bruška, ktoré ešte nie je také veľké, aby vám bránilo v bežných aktivitách. Odteraz vám však bude rásť o niečo rýchlejšie. Podrastie približne o 1,2 cm týždenne.

V teplejšom období vám môžu začať viac opúchať nohy, preto si ich nezabudnite pravidelne vykladať a aj napriek tomu, že sa cítite fit, doprajte si chvíle oddychu. Tehotenstvo našťastie nie je len o nepríjemnostiach, ale môže so sebou prinášať aj príjemné prekvapenia. Väčšina budúcich mamičiek okolo 20. týždňa tehotenstva zaregistruje lepšiu kvalitu vlasov či nechtov. Vychutnávaje si to. Tehotenstvo vám pristane!

Náš tip

Hormonálne zmeny, ktoré nastávajú počas tehotenstva, oberajú pokožku o hydratáciu aj elasticitu. Preto treba starostlivosti o pokožku venovať zvýšenú pozornosť. Hydratovať ju môžete viacerými spôsobmi:

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Prečo sa robí morfologické vyšetrenie?

Odpoveď: Medzi 18. až 22. týždňom absolvujete morfologické (genetické) ultrazvukové vyšetrenie. Je veľmi dôležité. Vďaka nemu lekár môže zistiť, či sa bábätko dobre vyvíja. V tomto období má už dostatočne vyvinuté orgány, takže morfologický ultrazvuk dokáže zachytiť väčšinu štrukturálnych chýb. Toto vyšetrenie je bezpečné aj pre vás, aj pre bábätko, takže sa nemusíte báť. Môže vás na ňom sprevádzať aj partner a vy sa môžete spoločne pozrieť na to, ako vyzerá vaše vytúžené bábätko. Chcete vedieť, či to bude dievčatko alebo chlapček? Ak ste zvedavá, doktor vám to určite prezradí.

Toto sa stalo mne

„Na morfologický ultrazvuk v 20. týždni tehotenstva som sa veľmi tešila. Veľmi som túžila po dievčatku. Už som mala kúpených zopár krásnych šatočiek. Pri vyšetrení mi lekár povedal, že čakám chlapčeka. Rozplakala som sa. Hormóny a očakávanie urobili svoje. Našťastie, do pôrodu som mala dostatok času, aby som túto informáciu spracovala a začala sa tešiť na syna. Narodil sa nám Matúško. Nevymenila by som ho za žiadne dievčatko.“

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.