Zdieľať

14. týždeň tehotenstva

grafika k štrnástemu týždňu tehotenstva

Práve ste sa úspešne prehupli do druhého trimestra a ten je považovaný za najkrajšie obdobie počas celého tehotenstva. Samozrejme, najmä ak ste sa už zbavili tých otravných ranných (alebo celodenných) nevoľností a netrápia vás ani iné komplikácie.

grafika k štrnástemu týždňu tehotenstva

Ako sa má bábätko?

Bábätko vo vašom brušku má veľkosť asi ako nektarinka. Meria zhruba 9 centimetrov a váži asi 30 gramov.

Reprodukčné orgány sa v tomto období už úplne vyvinuli a pri troške šťastia ich môžete na prenatálnom skríningu približne v tomto období aj uvidieť.

Dieťatko je teraz čoraz aktívnejšie, postupne sa zdokonaľujú pohyby jednotlivých svalov. Vie pohybovať aj svalmi na tvári, vie sa usmiať či zamračiť, ale dokáže aj ohýbať jednotlivé končatiny a vy to už čoskoro začnete aj poriadne cítiť.

Popritom sa v telíčku vášho drobca aktivuje aj hormonálny systém a nervová sústava. Obličky začínajú fungovať a dieťatko plodovú vodu nielen pije, ale sa do nej aj vyciká. Nemusíte sa však obávať, plodová voda sa pravidelne obmieňa približne každé tri hodiny.

Ako sa má mamička?

Od tejto chvíle sa výrazne znižuje aj riziko spontánneho potratu a vám sa postupne vracia energia. Tehotenstvo si môžete naplno užívať, o to viac, ak z každej strany počúvate, ako ste opeknela. Áno, áno, hormóny pracujú ako majú a vy máte čoraz žiarivejšie vlasy, hladkú pleť, ale krása vyžaruje najmä z vášho vnútra.

Pomaličky môže začínať vykúkať aj vaše bruško, priznajte sa, že ste na túto chvíľu tajne čakali a tešili sa, kedy príde. Ak sa už cítite lepšie ako doteraz, najmä pokiaľ vás trápili nevoľnosti, je správny čas na aktívny pohyb. Ideálna je chôdza, a rôzne tehotenské cvičenia. Ak vám počasie praje, neváhajte s dlhšími prechádzkami v prírode, chôdza vás udrží v dobrej kondícii a čerstvý vzduch prospeje nielen vám, ale aj dieťatku.

Nezabúdajte na to, že vaše telo sa stále mení a prispôsobuje tehotenstvu. Každým týždňom sa nároky na váš organizmus zvyšujú, rastie nielen dieťatko, ale aj maternica.

Vaša strava by mala byť vyvážená a pestrá. Vy aj dieťatko potrebujete prísun vitamínov, minerálov, stopových prvkov, bielkovín, tukov, cukrov a ďalších látok z ovocia, zeleniny, kvalitného mäsa, vajíčok, niektorých druhov rýb a kvalitných olejov. Ak niektoré potraviny stále nemôžete ani „cítiť“, napriek tomu, že nevoľnosti ustúpili, je to prirodzené. Chute sa vám mohli zmeniť na celé obdobie tehotenstva. Ak máte pocit, že by vám vďaka tomu mohli chýbať potrebné živiny, poraďte sa s vaším lekárom.

Náš tip: nenechávajte si dôležité vyšetrenia na poslednú chvíľu

Medzi 11. a 14. týždňom by ste mali absolvovať tzv. prenatálny skríning na zistenie vývojových vád plodu. Prostredníctvom morfologického ultrazvuku sa robí NT vyšetrenie – šijové presvietenie (Nuchal Translucency), ktoré, zjednodušene povedané, zisťuje prítomnosť nahromadenej tekutiny v zátylku plodu. Nahromadená tekutina v zátylku sa vyskytuje práve pri genetických anomáliách či srdcových vadách.

Lekár prostredníctvom sonografického vyšetrenia postupne skontroluje celé telíčko vášho drobca, prítomnosť nosovej kostičky na predbežné vylúčenie prítomnosti trizómie 21 (Downovho syndrómu), ale aj srdiečko, črevá a končatiny.

Pravda alebo mýtus: Počas tehotenstva nemôžem chytať mačky?

Jedným z prvých vyšetrení, ktoré po zistení tehotenstva absolvujete bude test na toxoplazmózu, ktorý sa robí v rámci odberu krvi. Z krvi sa zisťuje prítomnosť protilátok, ktoré znamenajú, že ste toxoplazmózu už prekonali (a možno o tom ani neviete, keďže zdravý organizmus sa s ochorením dokáže popasovať pomerne jednoducho).

Toxoplazmóza je najnebezpečnejšia práve v tehotenstve, keďže môže spôsobiť deformácie vo vývoji bábätka. Ak sa z krvi protilátky nezistia, mali by ste byť obozretná.

Svojich mačacích miláčikov však určite nemusíte prestať hladkať. Dôležité je vyhnúť sa manipulácii s ich výkalmi, prípadne aj surovému mäsu, ak ich nim kŕmite.

Určite počas tehotenstva ani sama nekonzumujte nedostatočne spracované surové mäso, ale pozor aj pri zle umytej zelenine, nepasterizovanom mlieku a nedostatočne tepelne upravených vajíčkach.

Čo áno – a čo nie?

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Ako ciká a kaká moje bábätko?

Odpoveď: Bábätko vo vašom brušku je bezpečné uložené v maternici a obklopuje ho postupne zvyšujúce sa množstvo plodovej vody. Dieťatko ju aj pije a ciká do nej, ale nemusíte mať obavy, plodová voda sa stále obmieňa, k výmene jej tekutej zložky dochádza približne každé tri hodiny.

Keďže bábätko neprijíma tuhú stravu, v brušku nekaká, ale v črievkach sa mu postupne zbierajú odpadové látky z plodovej vody v podobe tzv. smolky. Ide o prvú stolicu, ktorú vykaká po pôrode.

Otázka: Môžem v tomto období cestovať lietadlom? Je to pre dieťatko bezpečné?

Odpoveď: Pokiaľ vás netrápia nejaké zdravotné ťažkosti a komplikácie, druhý trimester je najvhodnejšie obdobie na let lietadlom. Nemali by ste mať však vysoký krvný tlak ani cukrovku.

Lietanie nie je vhodné ani pre tehuľky s trombofíliami (teda tie, ktoré si počas tehotenstva musia pichať injekcie proti zrážaniu krvi). Ak ničím podobným netrpíte a nemáte rizikové tehotenstvo, pokojne si dovolenku či výlet letecky doprajte, v neskorších štádiách to už môže byť problém. Vždy sa vopred poraďte s vaším gynekológom

Toto sa stalo mne

S príchodom 14. týždňa som sa začala cítiť „ozajstne“ tehotná. Možno to súviselo s morfologickým ultrazvukom a lepším „kontaktom“ s bábätkom, možno s tým, že sme oznámenie radostnej noviny už neodkladali a dozvedela sa to väčšina známych a priateľov. Alebo možno aj tým, že som mala pocit, že som naozaj krásna, presne tak ako som si pamätala moju mamu v tomto období, keď čakala mladšieho súrodenca. A určite to podčiarklo aj množstvo komplimentov, ako žiarim, ktorými moje okolie nešetrilo. Užívajte si aj vy toto obdobie úplne naplno, zaslúžite si to!

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.