Zdieľať

13. týždeň tehotenstva

grafika k trinástemu týždňu tehotenstva

V trinástom týždni tehotenstva sú už otravné sprievodné príznaky u väčšiny budúcich mamičiek na ústupe. Viete, ako si naplánovať druhý trimester a či je pravda, že žena počas dojčenia nemôže otehotnieť?

grafika k trinástemu týždňu tehotenstva

Ako sa má bábätko?

Vaše bábätko je veľké asi ako citrón. Meria približne 7 centimetrov a váži okolo 24 gramov. Ušká a očká sú takmer tam, kde majú byť. Pohlavné orgány pokračujú vo vývoji, presne tak ako aj pohybový aparát. Chrupavkový základ kostry sa začína meniť na kosti. Už je dokonca možné rozoznať aj rebrá.

Okrem zatvárania a otvárania úst si vaše bábätko stále viac zdokonaľuje sacie pohyby. Zároveň začína rozvoj mimických pohybov tváre. Vyvíja sa aj krk a váš drobček môže pomaly začať hýbať hlavičkou. 

Rýchly rast nezaznamenáva len váš drobček, ale aj placenta, ktorá mu bude nasledujúce mesiace dodávať živiny, ochranu a príjemné podmienky na rast a rozvoj. 

Vývoj všetkých dôležitých orgánov sa už len zdokonaľuje a po zvyšok tehotenstva bude telíčko vášho dieťatka už len rásť a naberať na hmotnosti. Treba zozbierať dostatok síl na život mimo vášho bruška.

Zdroj: freepik.com

Ako sa má mamička?

Nárast bábätka a maternice sa čoraz viac začína prejavovať na veľkosti vášho bruška. Ak ste ešte nepodľahli nákupom tehotenského oblečenia, stačí, ak si šatník doplníte o pohodlné kúsky: legíny, overaly, pohodlné šaty širokého strihu či tuniky. Veľmi dobre poslúžia tehotenské kúsky oblečenia od vašich kamarátok či príbuzných. Je to len na pár mesiacov.

Zrejme v tomto období začínate pociťovať čoraz väčšie teplo. Vaša priemerná telesná teplota môže stúpnuť aj o 1 stupeň. Niektoré mamičky majú pocit konštantného tepla, iné pociťujú príležitostné návaly horúčav. Aj preto môžete na sebe pozorovať zvýšené potenie. Dôležité je dopĺňať tekutiny, v prípade teplého počasia si pokojne doprajte aj tri litre vody denne.

Nevoľnosť a neželané príznaky tehotenstva by vás mali trápiť čím ďalej tým menej. Najmä ak nečakáte dvojičky. Čo naďalej ostáva, je vaginálny výtok: sfarbený dobiela a bez zápachu. Stará sa o prečistenie vašej vagíny a odplavuje prípadné nečistoty preč od vášho bábätka. 

Väčšinou je výtok taký silný, že pre váš komfort je lepšie používať intímky. Vyhnite sa však tampónom, môžu podráždiť citlivú sliznicu. Môžete sa stretnúť aj s dobre mienenými radami: tampón namočený v kokosovom či olivovom oleji alebo pokvapkaný čajovníkovým olejom. So svojou mikroflórou radšej neexperimentujte a siahnite po intímkach.

V tomto období má už väčšina budúcich mamičiek prvú a niektoré aj druhú návštevu gynekologickej poradne za sebou. Mali by ste mať absolvované krvné testy, meranie tlaku, vyšetrenie moču, kontrolu váhy, opuchu končatín, meranie panvy, ultrazvukový screening či prvý test na tvorbu protilátok, pokiaľ máte Rh negatívny faktor krvi (označuje sa za krvnou skupinou znamienkom -).

Ultrazvukové vyšetrenie môže v tomto týždni ešte pomerne presne pomôcť špecifikovať termín pôrodu, pokiaľ si nie ste istá termínom ostatnej menštruácie. V druhom a treťom trimestri je už bábätko také veľké, že meranie už nie je možné vykonať tak presne ako teraz.

Zdroj: freepik.com

Náš tip: naplánujte si druhý trimester vo veľkom štýle

Nalejte si pohár čerstvej ovocnej šťavy, vezmite si pero a papier, pohodlne sa usaďte – a začnite plánovať. Využite skutočnosť, že väčšina žien sa počas druhého trimestra cíti výborne. Telo môže doslova zaplaviť eufória a príval novej energie.

Toto je ideálny čas na dovolenku s vaším partnerom. Bruško vám ešte dovolí zhlboka dýchať a nevoľnosti sú na ústupe. Okrem príjemných udalostí akými sú dovolenka, stretnutia s priateľmi a širšou rodinou si naplánujte aj zoznam povinností, ktoré ešte potrebujete stihnúť. 

Ak plánujete čokoľvek vo svojom príbytku prerábať, presúvať či sťahovať, naplánujte si to čím skôr. Tieto termíny sa aj tak zvyknú posunúť z rôznych dôvodov. Niektoré budúce mamičky dúfajú, že týmito činnosťami sa budú zaoberať po nástupe na materskú dovolenku. Presne tie isté mamičky to potom ľutujú: namiesto popoludňajšieho šlofíka musia totiž počúvať vŕtanie či zháňať špárovaciu hmotu.

Rovnako plánujte aj nákupy: kupujte iba to, čo skutočne treba. Vaše dieťatko potrebuje v prvom rade vás; model či farba kočiarika sú mu úplne ukradnuté. Pokiaľ vám môžu príbuzní či priatelia podarovať – či za symbolickú čiastku odpredať – veci po svojich drobcoch, využite to. Ušetríte peniaze, životné prostredie aj čas, ktorý by ste mohli stráviť krajšie.

Je dobré si príjemné aktivity, rovnako ako aj povinnosti, rozložiť rovnomerne počas druhého trimestra. A nezabúdajte: pokiaľ sa chystáte za slniečkom, chráňte si svoju pleť. V tomto období je totiž oveľa citlivejšia.

Zdroj: freepik.com

Pravda alebo mýtus: dá sa otehotnieť počas dojčenia?

K otehotneniu je potrebná ovulácia. Práve tú blokuje počas dojčenia nedostatok luteinizačného hormónu, takže vaše vajíčko sa neuvoľní a ovulácia nenastane.

Tento scenár však funguje len za určitých podmienok:

Spĺňate všetky podmienky? V tom prípade je šanca, že otehotniete, mimoriadne nízka, je približne na úrovni dvoch percent. V súčasnosti lekári však odporúčajú, pokiaľ nechcete hneď ďalší prírastok do rodiny, aj inú formu antikoncepcie.

Čo áno – a čo nie?

Zdroj: freepik.com

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Kedy ustúpi pálenie záhy?

Odpoveď: Približne ku koncu prvého trimestra sa mnohé ženy stretnú s pálením záhy či tráviacimi ťažkosťami. Pálenie môžete výraznejšie pociťovať pri zmene polohy: keď si ľahnete, predkloníte sa alebo sa posadíte. Zintenzívnenie pálenia záhy väčšina budúcich mamičiek registruje ku koncu tehotenstva, kedy maternica už príliš tlačí na žalúdok. 

Pokiaľ vás pálenie záhy trápi práve kvôli rastúcej maternici, ústup môžete čakať až po pôrode. No niekedy sa pod tento problém môžu podpísať aj potraviny, ktoré zhoršujú pálenie záhy. 

Otázka: Kedy sa vystavuje tehotenská knižka?

Odpoveď: Niektorí lekári či lekárky vystavujú tehotenskú knižku už pri prvej návšteve gynekologickej poradne, len čo sa potvrdí tehotenstvo. Iní čakajú až do ukončenia kritického prvého trimestra a až vtedy vám tehotenskú knižku vystavia. Ak ju ešte nemáte, čoskoro ju obdržíte, úspešne ste zvládli totiž prvý trimester. 

Keď tehotenskú knižku obdržíte, noste ju stále so sebou. Niekedy je potrebné prečítať si návod, ako sa vyznať v tehotenskej knižke. Máte v nej uvedené totiž všetky dôležité výsledky vyšetrení či poznámky k vášmu zdravotnému stavu. Nikdy neviete, čo vás čaká, preto je lepšie mať vždy všetky údaje z knižky k dispozícii.

Otázka: Bábätko meria len 6 centimetrov, je všetko v poriadku?

Odpoveď: Nastáva obdobie, v ktorom sa rast drobčekov začína od seba líšiť. Niektorí narastú rýchlo na začiatku, iní rastú rýchlejšie na konci tehotenstva. Netrápte sa číslami, pokiaľ netrápia vášho lekára či lekárku. S nikým sa hlavne neporovnávajte. Každý jeden človek je unikátny, ani v brušku sa nedeje všetko podľa pravítka.

Zdroj: freepik.com

Toto sa stalo mne

Na konci prvého trimestra sme s kolegyňou pripravili pre kolegov drobné občerstvenie: ovocie, detské šampanské a sekt, lentilky a sušienky. Chceli sme sa s nimi podeliť o radostnú novinku, keďže sme obe tehotné. 

Bola som pripravená asi na všetko, no kolega ma prekvapil záplavou mimoriadne svojských otázok typu: aj ste to plánovali, alebo sa to stalo náhodou? Tento druh vyzvedania právom patrí medzi otázky, ktoré tehotným ženám lezú na nervy. 

S kamennou tvárou som mu odpovedala, že sme z tej správy úplne v šoku, že kto by si bol pomyslel, aké dôsledky môže mať sex. Doteraz ma neprestáva udivovať, nad čím všetkým si ľudia v súvislosti s tehotnou ženou vedia lámať hlavu.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.