Zdieľať

10. týždeň tehotenstva

desiaty tyzden tehotenstva

Počas desiateho týždňa tehotenstva sa začínajú vášmu drobčekovi formovať zárodky budúcich zúbkov. A vám sa čoraz zreteľnejšie mení postava. Ako sa vysporiadať so zmenami, ktoré niekedy nemusia prinášať iba radostné pocity?

desiaty tyzden tehotenstva

Ako sa má bábätko?

Váš drobček pekne rastie. V brušku nosíte jahôdku, ktorá váži približne 5 gramov a meria až 4 milimetre. Stále viac sa podobá na malého človiečika, aj keď hlava ešte stále tvorí približne polovicu celkovej dĺžky plodu. Je to aj preto, že mozog rastie veľmi rýchlo. V tomto období už sú jasne viditeľné aj oči, aj nos.

Vyvíjajú sa aj kĺby, pohlavné orgány, pľúca, žalúdok aj črevá. Hoci sa pohlavné orgány vyvíjajú, ešte nie je možné rozpoznať, či čakáte dievčatko alebo chlapčeka. Pokiaľ ste svojmu okoliu už vašu radostnú novinu prezradili, je to zrejme jedna z najčastejších otázok, ktoré dostávate.

Vaša jahôdka robí v maternici síce jeden kotrmelec za druhým, no tieto pohyby ešte niekoľko týždňov neucítite. Dieťatko je stále aktívnejšie a svoj denný režim má rozdelený medzi spánok a bdenie.

Drobček už cíti chuť a tvoria sa mu aj zárodky budúcich zúbkov. Práve rast a zdravie detských zúbkov je už teraz vo vašich rukách. Trvalé zuby sa tiež vyvíjajú už v maternici, takže vám môže neskôr vďačiť za dobrý základ pre pekný úsmev.

zdroj: freepik.com

Ako sa má mamička?

Ranné či celodenné nevoľnosti by mali práve počas tohto týždňa začať pozvoľne ustupovať. Pokiaľ ste nimi trpeli, možno si ani nevšimnete, že rozostupy sa zväčšujú a intenzita ťažkostí pozvoľna klesá. 

Stúpa však vaša pulzová frekvenica, zvýšil sa vám totiž objem krvi v tele. To má za následok zvýšené potenie, ako aj pocit tepla. Cievy aj žily sa vám rozťahujú a vaše telo je viac prekrvené. 

S prekrvením ciev, no aj so zvýšenou tvorbou hlienu, súvisí upchatie nosa a zhoršenie dýchania. Noste pri sebe preto vreckovku, nikdy neviete, kedy sa vám zíde. Čiastočne pomáha vyplachovanie nosa vlažnou vodou.

Obdobie puberty môžu pripomenúť stále viac sa mastiace vlasy, ako aj aknózna pleť. K tomuto obdobiu patria tiež aj výkyvy nálad: zrazu vás môže rozplakať aj reklama. Vysoká hladina hormónov a citlivosť nie je práve to, čo potrebujete pri pohľade na svoje meniace sa krivky. Mnoho žien sa v tomto období začína cítiť neatraktívne.

Vaša maternica zdvojnásobila svoju veľkosť a vám sa postupne začína strácať pás, dvorce sa zväčšujú a tmavnú, vaše telo začína zadržiavať vodu. Tieto skutočnosti spolu s obavou o to, ako budete vyzerať po pôrode, zvyknú zamávať hlavne so sebavedomím.

zdroj: freepik.com

Pokiaľ vaše chmúrne nálady pretrvávajú, porozprávajte sa o tom, čo vás trápi, so svojím partnerom, blízkymi či lekárom. Dlho neriešené obavy sa môžu vrátiť v podobe popôrodnej depresie. Robte preto už teraz potrebné opatrenia.

Náš tip: majte svoje kilá pod vlastnou kontrolou

Počas prvého trimestra by vaša váha mala stúpnuť približne o 1,5 až 2,5 kg. Ak čakáte dvojičky, pribrať by ste mali pol kila každý týždeň. V prípade, že vás trápi nevoľnosť či nechutenstvo, môže byť pre vás priberanie náročné, dokonca môžete schudnúť. 

Akékoľvek obavy súvisiace s hmotnosťou konzultujte so svojím lekárom. Veľa totiž závisí aj od toho, aká bola vaša hmotnosť pred otehotnením: veľmi štíhle ženy by mali priberať viac než ženy s nadváhou či obezitou.

zdroj: freepik.com

Čoraz častejším problémom je neprimerané priberanie. Priemerne sa odporúča počas tehotenstva pribrať okolo 13 kg, pričom väčšinu priberiete v druhom a treťom trimestri. Stravujte sa preto zdravo a vyvážene: vyhýbajte sa mastným a slaným jedlám, ktoré vo vašom tele zadržiavajú vodu, čo vedie k opuchom tela.

Pokiaľ sa vám už podarilo pribrať viac, než je zdravé, začnite cvičiť. Nikdy nie je neskoro začať, pokiaľ ide o správnu vec. Spolu s pohybom zabránite nadmernému priberaniu a zároveň vám náladu zdvihnú vyplavené hormóny šťastia – endorfíny. Nejedzte za dvoch, radšej sa za dvoch tešte.

Pravda alebo mýtus: má železo vplyv na pôrodnú hmotnosť?

Podľa správy z Trnavskej univerzity sa „pri ťažkej anémii zvyšuje riziko predčasného pôrodu a znižuje sa pôrodná hmotnosť novorodencov. Len 25 % žien v období tehotenstva netrpí nedostatkom železa. Anémia vyvoláva pätkrát častejšie predčasný pôrod a riziko narodenia mŕtveho plodu je až šesťkrát vyššie.”

Preto, ak chcete dopriať svojmu telu dostatok železa z potravín, konzumujte chudé hovädzie mäso, dobre tepelne spracované ryby, vajcia či strukoviny a ovocie. Dôležité je, okrem potravín bohatých na železo, prijímať aj vitamín C, ktorý napomáha telu železo vstrebať. Dajte si preto k raňajkám či obedu čerstvú pomarančovú šťavu či ovocie. Niekedy sa však výživovým doplnkom však nevyhnete.

Čo áno – a čo nie?

zdroj: freepik.com

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Zmiznú žily na prsiach a brušku po pôrode?

Odpoveď: Možno ste na svojom tele spozorovali výraznejšie modré žily v oblasti pŕs a bruška. Tieto časti totiž potrebujú zvýšené prekrvenie. Žilky sú viac viditeľné, pokiaľ máte veľmi svetlú pokožku a ste štíhla. Po narodení bábätka a skončení dojčenia sa však opäť postupne vytratia.

Otázka: Sú bolesti v podbrušku v poriadku?

Odpoveď: V 10. týždni tehotenstva vás môžu prekvapiť bolesti rastúcej maternice. Niektoré ženy to ani nespozorujú, no ak čakáte dvojičky, môžete bolesť vnímať intenzívnejšie. V prípade príliš silných bolestí pre istotu navštívte lekára.

Toto sa stalo mne

Už pár dní sa mi horšie dýchalo, najmä večer, keď som si ľahla do postele. Nevenovala som tomu žiadnu pozornosť, iba som dbala na vetranie pred spaním. Zvyčajne som si nechala pod vankúšom vreckovku s mentolovým olejom, ktorý uľavil mojim dýchacím cestám. 

Uprostred noci ma však zobudil zvláštny pocit vlhka na tvári. Nevedela som, odkiaľ sa to berie, najprv som sa len snažila tekutinu utrieť. Zobudila som manžela, ktorý keď zažal, ostal na mňa zdesene pozerať. 

Pustila sa mi totiž z nosa krv, ktorú som si nevedomky rozotrela po celej tvári, takže som musela vyzerať ako z hororu. Po pár minútach krvácanie ustalo a spokojne sme spali ďalej. Až potom som sa dočítala, že počas tehotenstva sa bežne ženám rozširujú cievy a tie v nose zvyknú občas prasknúť. To mi zrazu vysvetlilo aj horšie dýchanie.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.