Zdieľať

Zlé pečeňové testy: Čo okrem alkoholu a liekov môže byť príčinou?

ochorenia pečene a pečeňové testy
Poslal vás lekár na „pečeňové testy“ alebo vám povedal, že ich máte zlé? Čo to pre vás znamená? „Pečeňové testy“ označujú hladiny štyroch enzýmov, ktoré signalizujú poškodenie pečene. A na vine nemusí byť alkohol.
ochorenia pečene a pečeňové testy
V článku si prečítate:

Pečeňové enzýmy označujeme veľkými písmenami: AST, ALT, GMT, ALP (v anglosaskej literatúre sa skratky a názvy mierne líšia). Neprimerané hodnoty týchto enzýmov nemusia poukazovať len na pečeňovú poruchu. Na druhej strane, nemôžeme pečeňové testy používať ako jediný ukazovateľ poškodenia pečene.

Ak vám lekár zistí hodnoty pečeňových testov mimo normy, potrebné je kompletné vyšetrenie. Vyšetrenie pečene preto zahŕňa anamnézu, dôkladné klinické (fyzikálne) vyšetrenie, sonografiu brucha.

Neskôr, podľa potreby aj iné zobrazovacie metódy (elastografia, magnetická rezonančná cholangiopankreatikografia – MRCP).

Lekár alebo lekárka – okrem pečeňových enzýmov v krvi – zisťuje aj hladiny albumínu, bielkovín, bilirubínu, krvných doštičiek či parametre zrážanlivosti krvi.

Aké sú príznaky choroby pečene?

Príznaky ochorenia pečene sú napríklad únava, malátnosť, nechutenstvo, bolesti brucha pod pravým rebrovým oblúkom, tlak či ťah v tejto oblasti, zväčšenie obvodu brucha v nepomere k ostatným častiam tela, rozšírené žilky na bruchu či hrudníku, zožltnutie kože a očných bielok, sklon ku krvácaniu – nadmerná tvorba modrín, vracanie krvi, čierna mazľavá stolica, častejšie infekcie.

 

Pečeňové testy: Hodnoty

Hodnoty pečeňových testov sa môžu mierne líšiť medzi jednotlivými laboratóriami, avšak tieto rozdiely sú minimálne. Aké sú normálne hodnoty pečeňových enzýmov?

AST (aspartátaminotransferáza): muži do 0,85 μkat/l, ženy do 0,60 μkat/l
ALT (alanínaminotransferáza): muži do 0,80 μkat/l, ženy do 0,60 μkat/l
GMT (gamaglutamyltransferáza): muži 0,14 – 0,84 μkat/l, ženy 0,14 – 0,68 μkat/l
ALP (alkalická fosfatáza): muži 0,5 do 2,15 μkat/l, ženy 0,5 – 1,65 μkat/l
CDT (karbohydrát deficientný transferín): viac ako 6 % z celkového transferínu

 

Atoms/icons/80/grey-green/poistenec-80

Zľavy na produkty v Union poisťovni

Poistenci Union zdravotnej poisťovne môžu využívať zľavy na rôzne produkty Union poisťovne. Využite napríklad zľavu 30 % na Krátkodobé cestovné poistenie alebo 20 % na poistenie onkologických chorôb a mnoho ďalších.

Vyššie hodnoty pečeňových enzýmov nemusia znamenať poškodenie pečene. Ak áno, nemusí ísť o trvalú poruchu, ale len dočasnú.

Ak máte zvýšené hodnoty pečeňových testov, lekára zaujíma, ktoré z nich a o koľko sú vyššie. Ak hladiny dosahujú päť- a menejnásobné zvýšenie, ide o mierne zvýšenie pečeňových testov. Päť- až desaťnásobné zvýšenie je stredne vysoké.

Viac ako desaťnásobok predstavuje významne zvýšené hodnoty pečeňových testov. Lekár bude zisťovať, či je zvýšenie stále alebo náhle a ako sa bude vyvíjať v čase.

TIP

Je dôležité uvedomiť si, že hodnota pečeňových testov nehovorí takmer nič o prognóze pacienta – teda o tom, či sa uzdraví, či bude mať poškodenie pečene trvalé následky, či je dlhodobé alebo krátkodobé.

Zlé pečeňové testy: Príčiny zvýšenia hodnôt AST, ALT

V zásade možno predpokladať, že ak sú zvýšené hodnoty najmä AST a ALT, je poškodená pečeňová bunka. Tieto enzýmy sa prirodzene vyskytujú v jej vnútri, pri jej poškodení sa vyplavujú do krvi. Enzým ALT sa vyplavuje už pri miernejšom porušení bunky, hodnota AST výraznejšie stúpa pri odumieraní a ťažkej poruche pečeňovej bunky.

Najčastejšie dôvody zvýšenia hodnôt AST a ALT zahŕňajú poškodenie pečene:

Pri otravách hubami môžu byť hodnoty pečeňových testov až extrémne vysoké a dosahovať aj tisícnásobok normy. Znamená to masívne a akútne poškodenie pečene.

Neskorší pokles niekedy znamená zlepšenie stavu a je známkou regenerácie pečene. Inokedy, naopak, svedčí o zhoršení stavu, keď je poškodenie už také rozsiahle, že sa enzým nemá z akých buniek uvoľňovať.

TIP

Pomer hodnôt AST/ALT orientačne hovorí o príčine poškodenia pečene. Kým pri chronických chorobách pečene zvyčajne ALT prevýši AST, pri alkoholovom poškodení pečene, najmä alkoholickej cirhóze, býva AST vyššie ako ALT.

Zdroj: Adobe Stock

Zlé pečeňové testy: Príčiny zvýšenia hodnôt GMT, ALP

Enzýmy GMT a ALP sa považujú za takzvane cholestatické. Zvyšujú sa, ak dochádza v pečeni či za pečeňou k stagnácii žlče. Zvýšené hladiny týchto dvoch ukazovateľov sprevádzajú:

Ak stúpne len hodnota ALP a nie GMT, príčina býva mimo pečene, najmä v kostiach. Ak vás trápi ulcerózna kolitída, môže byť vzostup hodnoty ALP známkou primárnej sklerotizujúcej cholangitídy, preto si zasluhuje pozornosť a ďalšie vyšetrenia.

Otrava paracetamolom a pečeň

Otrava paracetamolom (napr. Paralen, Panadol) je častou príčinou zlyhania pečene najmä vo Veľkej Británii. Paracetamol je bežne používaný voľnopredajný liek prítomný aj v niektorých horúcich nápojoch užívaných pri prechladnutí či chrípke.

Ak siahate po akomkoľvek, aj voľnopredajnom lieku, vždy dodržiavajte odporúčané dávkovanie. Paracetamol je vo vyšších dávkach alebo v kombinácii s alkoholom vysoko toxický pre pečeň.

Alkohol a pečeňové testy

Osobitným parametrom, ktorý je možné v krvi vyšetriť, je CDT. Práve ten vás môže usvedčiť z alkoholizmu. Ostáva zvýšený aj dva týždne po začiatku abstinencie, preto dokáže odhaliť chronický alkoholizmus pomerne spoľahlivo aj vtedy, ak hladina etanolu dosahuje nulu. Nepatrí však medzi bežne vyšetrované parametre.

Pri alkoholizme bývajú často zvýšené aj hodnoty AST a ALT, prípadne aj všetkých štyroch bežne vyšetrovaných enzýmov. V krvi zvyčajne sledujeme makrocytózu – červené krvinky sú väčšie, ako je norma. Pokročilé štádiá alkoholizmu sú často sprevádzané poruchami zrážanlivosti krvi a nízkym počtom krvných doštičiek. V takom prípade máte sklon ku krvácaniu.

Nebezpečenstvo pre pečeň predstavuje jednak dlhodobé popíjanie, ale aj jednorazové alkoholické excesy.

Kedy je normálne mať vyššie hodnoty pečeňových testov?

Asi päť až desať percent populácie môže mať zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov aj napriek tomu, že takíto ľudia sú zdraví.

Hladiny pečeňových testov kolíšu počas dňa. Bežne stúpajú napríklad po fyzickej námahe, v tehotenstve môže stúpnuť ALP, ako aj u dospievajúcich.

Ženy užívajúce estrogény mávajú vyššie hodnoty GMT, rovnako aj osoby užívajúce lieky proti epilepsii. Zvýšenie hodnôt pečeňových testov však vyžaduje podrobnejšie vyšetrenie a zistenie príčiny.

 

Vysoká hladina cholesterolu a pečeň

Ak máte zvýšenú hladinu cholesterolu a triglyceridov, zároveň trpíte cukrovkou, hrozí vám stukovatenie pečene (steatóza). Pri steatóze pečene hrozí vznik chronického zápalu a následný možný prechod do cirhózy pečene aj bez užívania alkoholu.

Choroby pečene – prevencia

Aby ste svoju pečeň chránili, dodržiavajte základné zásady:

Autorka: MUDr. Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-Abnomarni-jaterni-testy.pdf
https://www.prozeny.cz/clanek/jatra-neposkozuje-jen-alkohol-jak-poznat-steatozu-67139
https://www.wikiskripta.eu/w/Biochemick%C3%A1_vy%C5%A1et%C5%99en%C3%AD_jater
https://www.prolekare.cz/tema/hepatitida-c/detail/choroby-jater-v-ordinaci-praktickeho-lekare-vyznam-jaternich-testu-7030
https://www.wikiskripta.eu/w/Parametry_po%C5%A1kozen%C3%AD_hepatocytu

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.