Zdieľať

Zdravá duša #17: Manipulácia a narcizmus

ZD_17_Manipulacia a narcizmus
Vypočujte si 17. diel podcastu Zdravá duša a dozviete sa viac o manipulácií a narcizme.
ZD_17_Manipulacia a narcizmus

Náš podcast Zdravá duša je nový podcast, ktorý je zameraný na témy týkajúce sa duševného zdravia. Okrem toho prinášame podcast Zdravé reči, ktorý patrí v kategórii zdravie a fitness medzi najpočúvanejšie na Slovensku a v celosvetovom rebríčku je dokonca v prvej stovke. Ako prvá zdravotná poisťovňa prinášame už druhý vlastný podcast.

Každý mesiac vám prinášame nový diel podcastu Zdravá duša. Spolu s odborným hosťom vám ľudskou rečou približujeme aktuálne témy týkajúce sa duševného zdravia.

 

Čo sa dozviete v tomto diele?

Bude to osobnejšie než kedykoľvek predtým. Práve preto sme pre zachovanie čo najvyššej anonymity zmenili hlas našej hostky. A tiež jej meno. Na vlastnej koži totiž zažila manipuláciu zo strany svojho partnera s narcistickou poruchou osobnosti.

Narcizmus nie je dedičný, ani manipulatívne sklony. Dieťa si ich osvojuje v prostredí, v ktorom vyrastá. Najčastejšie v rodine. Zanechávajú však stopy na mozgovej úrovni. V určitom veku sa vytvárajú nervové zakončenia, ktoré sú zodpovedné za emočné prežívanie človeka a pokiaľ je dieťa neustále frustrované, deprimované, je v strachu, bojí sa, nemá podporu a lásku – nervové zakončenia sa mu nespoja.

Z dieťaťa však môže vyrásť človek s narcistiskou poruchou aj v prípade, keď je vychované ako poloboh. Všetko mu je dovolené a zároveň mu je predostierané, že je najlepším na svete a všetko robí úžasne. Avšak keď sa dostáva do kolektívu a zisťuje, že nevyniká vo všetkom (čo je prirodzené), začína mať pocit menejcennosti. Ten v dospelom veku prenáša na iné osoby.

O tejto poruche osobnosti a jej vplyve na medziľudské vzťahy, nám porozpráva Mgr. Romana Benčíková – soul mentorka a Martina.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Počúvajte vo vašej obľúbenej aplikácii

Pre vypočutie 17. dielu podcastu Zdravá duša o narcistickej poruche a manipulácií kliknite na vašu obľúbenú podcastovú aplikáciu. 

Lucia Štálniková

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.