Atoms/icons/24/grey/info-24
Od 1. 8. 2022 už nie je potrebné zasielať prihlášku pre novorodenca do zdravotnej poisťovne. Jeho poistenie vzniká automaticky v rovnakej poisťovni ako je poistená matka. 
Zisti viac.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Zdravá duša #17: Manipulácia a narcizmus

ZD_17_Manipulacia a narcizmus
Vypočujte si 17. diel podcastu Zdravá duša a dozviete sa viac o manipulácií a narcizme.
ZD_17_Manipulacia a narcizmus

Náš podcast Zdravá duša je nový podcast, ktorý je zameraný na témy týkajúce sa duševného zdravia. Okrem toho prinášame podcast Zdravé reči, ktorý patrí v kategórii zdravie a fitness medzi najpočúvanejšie na Slovensku a v celosvetovom rebríčku je dokonca v prvej stovke. Ako prvá zdravotná poisťovňa prinášame už druhý vlastný podcast.

Každý mesiac vám prinášame nový diel podcastu Zdravá duša. Spolu s odborným hosťom vám ľudskou rečou približujeme aktuálne témy týkajúce sa duševného zdravia.

 

Čo sa dozviete v tomto diele?

Bude to osobnejšie než kedykoľvek predtým. Práve preto sme pre zachovanie čo najvyššej anonymity zmenili hlas našej hostky. A tiež jej meno. Na vlastnej koži totiž zažila manipuláciu zo strany svojho partnera s narcistickou poruchou osobnosti.

Narcizmus nie je dedičný, ani manipulatívne sklony. Dieťa si ich osvojuje v prostredí, v ktorom vyrastá. Najčastejšie v rodine. Zanechávajú však stopy na mozgovej úrovni. V určitom veku sa vytvárajú nervové zakončenia, ktoré sú zodpovedné za emočné prežívanie človeka a pokiaľ je dieťa neustále frustrované, deprimované, je v strachu, bojí sa, nemá podporu a lásku – nervové zakončenia sa mu nespoja.

Z dieťaťa však môže vyrásť človek s narcistiskou poruchou aj v prípade, keď je vychované ako poloboh. Všetko mu je dovolené a zároveň mu je predostierané, že je najlepším na svete a všetko robí úžasne. Avšak keď sa dostáva do kolektívu a zisťuje, že nevyniká vo všetkom (čo je prirodzené), začína mať pocit menejcennosti. Ten v dospelom veku prenáša na iné osoby.

O tejto poruche osobnosti a jej vplyve na medziľudské vzťahy, nám porozpráva Mgr. Romana Benčíková – soul mentorka a Martina.

Atoms/icons/80/grey-green/prevsetkych-80

Union pre zdravú dušu na Facebooku

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

Počúvajte vo vašej obľúbenej aplikácii

Pre vypočutie 17. dielu podcastu Zdravá duša o narcistickej poruche a manipulácií kliknite na vašu obľúbenú podcastovú aplikáciu. 

Lucia Štálniková

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Na prepoistenie do Union zdravotnej poisťovne vám zostáva

  • 00 dní
Prejdite do zdravotnej poisťovne s dlhodobo najspokojnejšími poistencami.