Zdieľať

Zbytočný luxus či nutnosť? Život s bábätkom nemusí byť nákladný

novorodeniatko

Pri výbere detských potrieb môžete šetriť nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie. Pozrite sa, prečo sa vám oplatí vyskúšať alternatívy k najpredávanejším detským produktom.

novorodeniatko
V článku si prečítate:

Namiesto kočíka šatka

Pretože o nosení vieme svoje. Nosenie bábätká milujú. Stačí vyskúšať a možno aj vy podľahnete čaru nosenia. Ergonomický nosič vás vyjde na pár desiatok eur, podobne aj elastická či pevná šatka. Samozrejme, aj medzi nosiacimi mamičkami sa nájdu maniačky, ktoré rady skúšajú aj luxusnejšie kúsky. Ale rovnako dobre poslúžia aj oveľa ekonomickejšie druhy.

Babička sa nevie dočkať kočíkovania? Doprajte jej to. Ak však bude pre vás nosenie primárny spôsob prepravy, neoplatí sa vám do kočíka investovať horibilnú sumu. Vyberte si lacnejší model, prípadne nakuknite do detských bazárov. Za málo peňazí pri troche šťastia dostanete poriadnu muziku. Niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia výber kočíka, nájdete tu.

Umelé mlieko nahradí dojčenie

Odborníci sa jednoznačne zhodli na tom, že výlučné dojčenie do šiestich mesiacov bábätka je najlepší spôsob kŕmenia. Dobrou správou je, že materské mlieko vás nič nestojí. Bábätko má mlieko stále po ruke, nemusíte skúšať rôzne typy umelých mliek, v nádeji, že konečne nájdete to pravé. Dojčenie spočiatku môže byť problematické. Obrátiť sa môžete na laktačné poradkyne, ktoré vám rady pomôžu. Výhody dojčenia sú jednoznačné, pokiaľ ste sa však rozhodli kŕmiť dieťatko inak, je to úplne v poriadku.

Domáce príkrmy chutia najlepšie

Azda každá mama aspoň raz siahne po detských výživách a príkrmoch, ktoré sú prvou pomocou v dobe, keď nemáte energiu alebo nestíhate variť. Avšak strava pripravená doma je tá naj. Vyjde vás oveľa lacnejšie a s jej prípravou vám môže pomôcť aj rodina. Domáce ovocné výživy sú výborný spôsob spracovania nadbytočného ovocia, ktoré ste nestihli skonzumovať. Chcete vedieť, či je váš drobec na prikrmovanie pripravený? Sledovanie signálov vám v tom pomôže.

Oblečenie z druhej ruky

Aj vy nad „sekáčovým“ oblečením ohŕňate nos? Dnes, na rozdiel od minulosti, nájdete v second handoch za symbolickú cenu pri troche šťastia množstvo kvalitných vecí. Nakupovať môžete aj z domu. Na webe nájdete viacero detských bazárov, v ktorých predávajú mamy veci po svojich ratolestiach. Oplatí sa to najmä v prvých mesiacoch života, kedy deti rastú ako z vody a niektoré kúsky oblečenia nestihli vôbec vynosiť.

Menej je viac

Niekedy je ťažké odolať hore rozkošných detských vecí, ktoré na vás číhajú v obchode. Ešte skôr, než vytiahnete peňaženku, zastavte sa. Odíďte z obchodu a zvážte, či bábätko potrebuje ďalšiu súpravu. Spomeňte si na vlastné detstvo. Mali ste síce k dispozícii len pár vecí, no vedeli ste si ich vážiť. To sa týkalo nielen hračiek, ale aj oblečenia. Miesto kvantity stavte na kvalitu. Niekoľko kúskov kvalitného oblečenia oveľa lepšie vydrží nápor častého prania aj sušenia.

Látkové plienky miesto jednorazových

Počas prvého roka života bábätka môžete minúť približne tritisíc jednorazových plienok. Klasická „jednorazovka“ sa rozkladá zhruba päťsto rokov. Tony odpadu sú veľkou ekologickou záťažou pre našu planétu. Moderné látkové plienky síce spočiatku vyžadujú väčšiu finančnú investíciu, ktorá sa vám vráti napríklad v prípade, že sa rozhodnete látkovať pri druhom bábätku. A najväčšia výhoda? Plienky nemusíte ani žehliť, ani vyvárať.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.