Zdieľať

Vplyv sexu na vaše zdravie: Znižuje stres, potláča zlú náladu a čo ešte?

vplyv sexu na psychiku
Intímny život je dôležitým faktorom v živote väčšiny ľudí. Sex a sexualita sú súčasťou existencie. Aj keď je biologicky primárnym cieľom milostného aktu rozmnožovanie sa, nie je to jeho jediná funkcia. Okrem reprodukcie je pohlavný styk tiež o vzájomnosti, intimite s partnerom a potešení. Sexuálna aktivita v skutočnosti ponúka veľa prekvapivých výhod pre všetky aspekty nášho života: fyzické, emocionálne, psychologické, sociálne a dokonca aj intelektuálne.
vplyv sexu na psychiku
V článku si prečítate:

Zamysleli ste sa už nad tým, čo znamená často spomínaný pojem sexuálne zdravie? Zvyčajne si ho automaticky spájame s pohlavne prenosnými ochoreniami. Je to však viac ako vyhýbanie sa chorobám a neplánovanému tehotenstvu. Zdravý sexuálny život je aj o pochopení a uznaní, že sex je dôležitou súčasťou života nás i nášho partnera.

Sex a psychika: Ako sex prospieva psychike a mentálnemu zdraviu?

Sexuálna aktivita s partnerom poskytuje dôležité psychologické a emocionálne výhody. Podobne ako cvičenie, aj sex dokáže zmierniť stres a úzkosť a tiež zvýšiť pocit šťastia a spokojnosti.

Štúdie naznačujú, že sexuálna aktivita súvisí s týmito pozitívami:

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Vplyv intímnych aktivít na mozog

Milostné aktivity nie sú dôležité len v mladosti a v plodnom veku. Sex vo vyššom veku dokáže ovplyvniť pohodu, ale aj schopnosť myslieť. Výskum ukázal, že sexuálne aktívni dospelí vo veku 50 až 90 rokov majú lepšiu pamäť. Tiež sa menej často cítili depresívne a osamelo. Takže intímnosti zohrávajú aj preventívnu úlohu v ochrane zdravia mozgu.

Sex ako posilňovač sebavedomia

Častá sexuálna aktivita má jedno fantastické pozitívum, ktoré určite ocení každý jeden z nás. Pôsobí totiž omladzujúco. Je to čiastočne spôsobené uvoľňovaním estrogénu počas sexu a tiež celotelovým prekrvením.

Podľa americkej štúdie môžete vďaka častým intímnostiam vyzerať o 7 až 12 rokov mladšie. 

Kvalitný pohlavný život a sociálne benefity

Intímnosti vám pomôžu zblížiť sa s partnerom vďaka oxytocínu. Oxytocín hrá dôležitú úlohu pri rozvíjaní vzťahov. Práve preto figuruje aj pri vytváraní pevného zväzku medzi matkou a dieťaťom.

Taktiež je dokázané, že partneri, ktorí majú hlbšie emocionálne spojenie, sú spokojnejší aj vďaka tomu, že si navzájom plnia svoje sexuálne túžby.

Sex a telesné zdravie: Ako sex prospieva fyzickému zdraviu?

Keďže psychické zdravie výrazne súvisí so zdravím tela, pozrime sa na to, aký má sex vplyv naň.

Zdravšie srdce a cievy

Pravidelný pohlavný život dokázateľne súvisí s lepším zdravím srdca a ciev. U mladších mužov a žien je v podstate dobrým kardiovaskulárnym cvičením.

Samozrejme, je to len ľahšia forma cvičenia. Napriek tomu má vplyv na zníženie krvného tlaku, spaľovanie kalórií, posilňovanie svalov, zníženie rizika srdcových chorôb, mŕtvice a hypertenzie. Zároveň zvyšuje libido.

Zaujímavým zistením je, že ľudia s aktívnym sexuálnym životom majú tendenciu cvičiť častejšie a majú lepšie stravovacie návyky ako tí, ktorí sú menej sexuálne aktívni. Navyše, fyzická zdatnosť zlepšuje aj sexuálnu výkonnosť.

Silnejší imunitný systém

Štúdie zamerané na skúmanie imunity vzhľadom na kvalitu intímneho života párov ukázali, že páry, ktoré majú častý sex (jeden- až dvakrát týždenne), majú viac imunoglobulínu A (IgA) v slinách.

IgA je protilátka, ktorá hrá úlohu pri prevencii chorôb a je prvou líniou obrany proti ľudskému papilomavírusu (HPV).

Na druhej strane, osoby, ktoré mali sex častejšie ako trikrát týždenne, mali rovnaké množstvo IgA ako tí, ktorí mali intímnosti len zriedkavo.

Štúdia tiež naznačila, že úzkosť a stres môžu ľahko zrušiť pozitívne účinky intímností.

Kvalitný intímny život pre lepší spánok

Počas orgazmu telo uvoľňuje oxytocín, nazývaný aj hormón lásky alebo intimity. Taktiež endorfíny. Kombinácia týchto hormónov pôsobí upokojujúco, pre niekoho doslova ako prírodné sedatívum.

A samozrejme, dobrý spánok je pre celkové zdravie veľmi dôležitý. Vďaka nemu je imunitný systém silnejší, môžete sa dožiť vyššieho veku, ste oddýchnutejší a výkonnejší.

Zdroj: Adobe Stock

Sex ako úľava od bolesti hlavy

Vedeli ste, že sex môže byť  liekom na bolesti hlavy, dokonca aj na migrénu?

Vplyv intímnych aktivít na bolesti hlavy u migrenikov:

Orgazmus zvyšuje prietok krvi a uvoľňuje prirodzené chemikálie tlmiace bolesť.

Výhody zdravého pohlavného života vzhľadom na pohlavie

Benefity sexu u mužov

Nedávny prehľad ukázal, že muži, ktorí mali pohlavný styk častejšie, sa tešili z nižšieho rizika vzniku rakoviny prostaty. Konkrétne, muži, ktorí mali v priemere 4,6 až 7 ejakulácií týždenne, mali o 36 percent menšiu pravdepodobnosť rakoviny prostaty pred dosiahnutím veku 70 rokov v porovnaní s mužmi, ktorí uviedli ejakuláciu v priemere 2,3-krát týždenne alebo menej.

Benefity sexu u žien

Pohlavný akt pomáha posilniť panvové dno ženy. Z toho plynú viaceré výhody:

Ženy, ktoré sú sexuálne aktívne aj po menopauze, majú menšiu pravdepodobnosť výraznej vaginálnej atrofie (stenčenie vaginálnych stien). Vaginálna atrofia môže spôsobiť bolesť pri sexe a únik moču.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť na témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje:

https://www.sdrelationshipplace.com/4-ways-a-healthy-sex-life-supports-good-mental-health/
https://www.rtor.org/2019/06/28/mental-health-and-intimacy/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7584428/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/316954#precautions
https://www.healthline.com/health/healthy-sex-health-benefits

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.