Zdieľať

Aký vplyv má ekonomická kríza a rast cien energií na psychiku?

duševné zdravie a finančný stres
Akákoľvek neistota, ktorá sa týka nášho životného pohodlia vedie k celému radu psychických problémov. Či už to sú neistota vo vzťahu, finančná nestabilita, strach o zamestnanie alebo obavy o zdravie a život člena rodiny. Ako sa psychicky vyzbrojiť, aby ste nepodľahli panike a nezrútili sa?
duševné zdravie a finančný stres
V článku si prečítate:

Ostatné roky pandémie znamenali mimoriadne ťažké bremeno pre každého z nás, najmä pre tých, ktorí prišli o svojich blízkych. Strach, úzkosti a obavy sa však nekončia.

Je tu energetická kríza, inflácia… Nikto nevie, čo ho čaká v najbližších mesiacoch, nieto ešte vo vzdialenejších.

Či chceme, alebo nie, je to tak. Peniaze ovplyvňujú naše duševné zdravie. Energetická kríza, inflácia, rastúce ceny za energie a výdavky na základné veci sú postrachom nielen rodín s malými deťmi či seniorov.

Vážny ekonomický pokles mnohých ľudí znepokojí, boja sa, že prídu o svoje bývanie, úspory, zamestnanie, možnosť dať deťom všetko, čo potrebujú.

Ako každý zdroj silného stresu, aj finančné problémy si môžu vybrať obrovskú daň na duševnom a fyzickom zdraví, na vzťahoch a celkovej kvalite života. Nepriaznivo ovplyvňujú spánok, sebavedomie a úroveň energie.

Môžete cítiť hnev, hanbu alebo strach, vznikajú zbytočné neproduktívne hádky s najbližšími, rastie tiež riziko depresie a úzkosti. Mnoho ľudí v kritických situáciách sa uchyľuje k nezdravým mechanizmom zvládania stresu – v snahe uniknúť pred obavami začne piť alkohol, zneužíva drogy, riskuje hazardnými hrami.

Za najhorších okolností môže finančný stres dokonca vyvolať samovražedné myšlienky alebo činy.

Bez ohľadu na to, ako beznádejne situácia vyzerá, existuje pomoc.

Účinky finančného stresu na zdravie človeka

Hoci živote sú oveľa dôležitejšie veci ako peniaze, keď nastanú reálne finančné problémy, náš svet ovládnu strach a stres. Výsledkom je znížená sebaúcta, pocit nedokonalosti a zúfalstva. Isteže, finančné problémy a obavy z nedostatku sú vážnou záležitosťou, ale myseľ, telo a spoločenský život zaplatia ešte vyššiu daň, ako by sme mohli predpokladať.

Strach z energetickej a ekonomickej krízy vedie k týmto stavom: :

V tejto neľahkej situácii vám pomôže niekoľko krokov:

Zachovajte pokoj

Keď sa cítite ohrození, stresová reakcia tela typu „boj alebo útek“ naštartuje telesné zmeny. Zrýchli sa srdcová frekvencia, uvoľňujú sa stresové hormóny (kortizol), telo vyťahuje zo zásob zdroje energie, aby sme vedeli rýchlo utiecť alebo bojovať.
Táto reakcia tela funguje po tisícročia a bezpochyby mnohých našich predkov zachránila, no nie vždy je prospešná.

Aj keď spočiatku vás tento náraz energie a bdelosti môže nabudiť a inšpirovať k prospešnej aktivite, dlhodobé pôsobenie stresu poškodzuje zdravie – fyzické i psychické.

Keď sa vám podarí upokojiť stresovú reakciu, budete schopní jasne myslieť a zostanete zdravší. Za takýchto okolností môžete pracovať na riešeniach situácie – pod ustavičným stresom to nepôjde.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Zbavte sa nadmerného stresu (bez ohľadu na jeho pôvod):

Dychové cvičenia
Dychové cvičenia môžete robiť kedykoľvek a kdekoľvek, preto patria medzi najlepšie metódy, ako odbúrať stres.

Keď sa naplno sústredíte na dýchanie, pomôže vám to upokojiť telo a vypäté emócie už v priebehu niekoľkých krátkych minút a bez toho, aby si to okolie všimlo.

Progresívna svalová relaxácia
Ďalší rýchlo pôsobiaci prostriedok na uvoľnenie stresu je progresívna svalová relaxácia. Taktiež je zdarma a môžete ju praktizovať kdekoľvek.

Upokojuje stresovú reakciu tela, takže nezotrváte v nebezpečnom stave chronického stresu.
Základom postupnej svalovej relaxácie je cielené uvoľnenie svalov, pričom pracujete po jednotlivých svalových skupinách.

Najskôr energicky napnete jednu skupinu svalov a potom svaly uvoľníte. Postupne napínate a uvoľňujete svaly celého tela, vrátane tváre. Ideálne je naučiť sa tieto cviky s odborníkom, potom ich môžete cvičiť sami doma.

Táto metóda sa zvlášť odporúča ako terapia na zvládanie stresu a na liečbu psychosomatických chorôb. Z dlhodobého hľadiska pomáha znížiť duševný a fyzický nepokoj, bolesť, stres, napätie svalov. Spomaľuje srdcový rytmus, podporuje pokojné, uvoľnené dýchanie, posilňuje duševnú i fyzickú rovnováhu a rozširuje cievy vo svaloch.

Zapisovanie do denníka

Keď si budete zapisovať do denníka stresujúce zážitky, pomôže vám to dostať ich z hlavy. Namiesto toho, aby vám zaťažovali mozog, zaťažíte nimi papier a ľahšie vyhodnotíte, prečo máte stres.

Potom viete naplánovať riešenia, ako sa do stresovej situácie nedostať, získate lepší pocit kontroly nad situáciou a pozitívnejší prístup.

Preformulujte situáciu
Aj táto metóda je užitočná pri prekonávaní finančnej krízy:

Obavy z dopadu energetickej či ekonomickej krízy alebo inflácie sa okamžite zmiernia, keď im čelíte spoločne s ostatnými členmi rodiny.

Väčšia rodinná súdržnosť znamená väčšiu stabilitu, podporu a pomoc v náročných situáciách. Funguje to aj naopak – keď spolu prekonávate ťažké momenty života, zblíži vás to ešte viac.

Stres z neistoty sa dá preformulovať aj pozitívnym spôsobom. Berte tieto ťažké momenty ako príležitosti a výzvy, ktoré musíte prekonať, aby sme sa ocitli na lepšej pozícii. Napriek tomu, že máte menej peňazí ako v minulosti, nemusí to znamenať neúspech alebo zlý život – môžete prežívať viac šťastia.

Nestráňte sa vlastných pocitov
Uznaním pocitov a myšlienok, ktoré vás trápia, a jemným presmerovaním pozornosti na pozitívne momenty taktiež znížite stres. 

Doprajte si pauzu od hlavného problému

Ďalším spôsobom, ako zmeniť pohľad na stresujúcu situáciu, je oddýchnuť si od nej. Vrátite sa k nej neskôr s uvoľnenejším postojom a novým pohľadom.

Skúste napriek ťažkým obdobiam tráviť viac času zábavnými aktivitami s rodinou a priateľmi, venujte sa koníčkom, pozerajte komédie, aby ste sa dostali do lepšej nálady.

Mnoho ľudí si nevie oddýchnuť od stresujúcich myšlienok, špeciálne vtedy, ak ide o stres z financií. Samozrejme, nie je dobré problém úplne bagatelizovať, ale neustály stres k riešeniu situácie tiež nevedie.

Naučte sa niečo nové
Zamerajte sa na činnosti, ktoré nestoja žiadne financie
alebo len minimum. V akýchkoľvek krízových situáciách je výborné, ak si nájdete novú aktivitu, ktorou získate lepšie vzdelanie, nové zručnosti a poznatky.

Je množstvo takých aktivít, ktorými finančne zjednodušíte život nielen sebe, ale aj rodine. Na druhej strane nové poznatky a zručnosti často vedú k novým zdrojom peňazí, o akých ste možno ani netušili.

Zdroj: Adobe Stock

Čomu vás môže naučiť finančná kríza?

Finančné problémy vás môžu priviesť k šetrnejším návykom, lepšiemu dlhodobému plánovaniu a vďačnosti za veci, ktoré sú v živote dôležité. Dokonca aj vážne finančné problémy, ako sú exekúcie a bankroty, sa dajú prekonať. Potrebujete na to dve veci: plán, ako prekonať tieto ťažké časy, a pozitívny postoj k budúcnosti.

Urobte si plán
Hoci v najbližšej dobe to globálne po ekonomickej stránke nevyzerá najružovejšie, myslite na to, že po daždi vždy vyjde slnko. Ak uviaznete v chronickom strese a v jeho negatívnych vplyvoch, nikdy nič nevyriešite.

Pri vytváraní plánu sa zamerajte na všetky možnosti, ktoré sú pre vás otvorené. Porozprávajte sa s inými ľuďmi, môžete nájsť cesty, ktoré sami nevidíte. Zvážte pomoc finančného či úverového poradcu, aby ste si vytvorili plán, ako túto krízu zvládnuť.

Ako požiadať o pomoc, keď ju potrebujete

Ak máte pocit, že stres z finančnej situácie je prisilný, nebojte sa požiadať o pomoc. Okrem rodiny a finančných poradcov vám môžu pomôcť odborníci na duševné zdravie.

Určite by ste ich mali vyhľadať, ak máte pocit beznádeje, nič vás nebaví, ani to, čo predtým bolo vaším koníčkom. Terapeuti vám ponúknu podrobnejšie možnosti, vďaka ktorým prekonáte tieto ťažké časy.

 

Výdavky pod kontrolou

Isteže, keď máte väčší dlh v platení nájmu za bývanie, káva cestou do práce sa zdá byť ako úplne neškodný malý výdavok.

No aj zdanlivo malé výdavky sa časom nahromadia, takže aj tie treba sledovať. Kľúčom k zostaveniu rozpočtu a plánu na riešenie finančných problémov je pochopiť, ako míňate peniaze.

Pozor dávajte aj na takzvané impulzívne nákupy. Áno, to sú tie, keď na internete alebo vo výklade vidíme niečo, čo si jednoducho hneď musíme kúpiť. Pár takýchto nákupov môže zničiť celý rozpočet a dostať nás do nemalých problémov. Spoznávate sa?

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: 

https://www.verywellmind.com/how-to-handle-the-stress-of-a-financial-crisis-3144545
https://www.helpguide.org/articles/stress/coping-with-financial-stress.htm

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.