Zdieľať

Vaginálna mykóza v tehotenstve

kvasinková infekcia počas tehotenstva

S týmto nepríjemným ochorením sa minimálne raz za život stretnú až tri zo štyroch žien. Počas tehotenstva sa pravdepodobnosť vzniku vaginálnej mykózy dokonca zvyšuje. Ako si s ňou poradiť?

kvasinková infekcia počas tehotenstva
V článku si prečítate:

Vaginálna mykóza (kandidóza) je jedna z najčastejších foriem kvasinkových ochorení. Spôsobuje ju kvasinka Candida. Ľahko ju rozoznáte na základe týchto najčastejších príznakov:

Prečo práve ja?

Kandidóza môže v tehotenstve prekvapiť aj tie ženy, ktoré ju doposiaľ nemali. Súvisí s hormonálnymi zmenami, ako aj s imunitou budúcej matky, ktorá môže byť mierne oslabená. K vzniku mykózy môže prispieť aj užívanie antibiotík, produkty intímnej hygieny, ktoré menia pH pošvy (mydlá, intímne ženské sprchy, parfumované hygienické vložky a pod.), strava s vysokým obsahom cukru, nosenie mokrých plaviek či nevhodnej bielizne.

Vaginálna mykóza väčšinou neohrozí priebeh tehotenstva, no počas pôrodu môže dochádzať k prenosu kvasinkovej infekcie na bábätko. Tá môže u predčasniatok a detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou viesť k vážnejším komplikáciám, a to kvôli nedostatočne vyvinutému imunitnému systému dieťaťa. Našťastie je to veľmi zriedkavé. Vaginálnu mykózu je však dôležité čo najskôr preliečiť.

Zabudnite na babské recepty

Na rôznych fórach nájdete mnoho „zaručených“ receptov na liečbu mykózy, ktoré však dokážu narobiť viac škody než úžitku. Patria medzi ne domáce výplachy pošvy pripravené z byliniek, nanášanie probiotických jogurtov či dokonca zavedenie tampónov namáčaných do jogurtov a podobne. Okrem probiotík si do pošvy zavediete aj tuky, cukry a všetky ostatné ingrediencie uvedené na zložení. Riadiť sa babskými radami obzvlášť počas tehotenstva je naozaj riskantné.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Aké lieky a liečbu môžete absolvovať v tehotenstve, ak vás trápia migrény?

Toto vám pomôže

Keď sa kvasinková infekcia začne hlásiť o slovo, skočte do lekárne. Tam vám najlepšie poradia, ktorý voľnopredajný liek je najlepší pri liečbe mykózy. Ak príznaky neodznejú ani po pár dňoch, vyberte sa za gynekológom. Budúce mamy často prichádzajú do ordinácie práve s týmto chúlostivým problémom. Skúseného lekára to určite neprekvapí.

Zdroje:

HAYLEY, W. (2021). Vaginal Thrush | Symptoms and Treatment. [online]. [cit. 2021-16-09]. Dostupné z: patient.info

KALIA, N., SINGH, J. AND KAUR, M. (2020). Microbiota in vaginal health and pathogenesis of recurrent vulvovaginal infections: a critical review. Annals of Clinical Microbiology and Antimicrobials, 19 (1). [online]. [cit. 2021-16-09]. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

RASTI, S., ASADI, M.A., TAGHRIRI, A., BEHRASHI, M. AND MOUSAVIE, G. (2014). Vaginal Candidiasis Complications on Pregnant Women. Jundishapur Journal of Microbiology, 7(2). [online]. [cit. 2021-16-09]. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

TAYLOR, R.B. (2021). What Causes Yeast Infections? [online] WebMD. [online]. [cit. 2021-16-09]. Dostupné z: webmd.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.