Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Únik moču: Inkontinencia sa týka seniorov, ale aj mladých žien

únik moču u mladých žien
Malé nehody úniku moču pri smiechu, alebo nedobehnutí na toaletu, sú bežné prakticky v každom veku. Ale pri ich častom opakovaní a nevedomom úniku moču treba spozornieť. Môže ísť o inkontinenciu.
únik moču u mladých žien
V článku si prečítate:

Únik moču nie je zriedkavou vecou

Inkonetinencia znamená, že človek nemá dostatočnú kontrolu nad močovým zvieračom. Aj keď sa o tomto probléme veľa nehovorí – je to akési tabu – únik moču trápi viac ľudí, ako by ste si možno mysleli.

S neželaným únikom moču sa stretáva štvrtina až tretina populácie. U žien je inkontinencia častejšia. Odhady naznačujú, že inkontinencia sa týka až 30 percent žien vo veku 30 až 60 rokov, no iba 1,5 až 5 percent mužov v tom istom veku.

Štatistiky však nie sú úplne presné, pretože mnohí ľudia svoje problémy zatajujú. Isté je, že inkontinencia u žien súvisí najmä s tehotenskými zmenami v organizme. Aj preto sa u žien objavuje únik moču v nižšom veku ako u mužov.

Dospelá osoba sa často kvôli zahanbeniu radšej stiahne zo spoločenského života, čo potom prináša úzkosti, či dokonca depresie.

Kedy hovoríme o inkontinencii moču?

Jednoducho vtedy, keď človek nedokáže zabrániť úniku moču. Najčastejšie je to pre obezitu, stratu pevnosti svalov (kvôli úrazu alebo veku), dočasne aj počas tehotenstva, resp. po pôrode.

Únik moču spúšťa aj stres, silný kašeľ, kýchnutie, v lepšom prípade smiech.

Rizikové faktory úniku moču:

Liečba inkontinencie

Ak máte pocit, že vám moč uniká akosi pričasto, porozprávajte sa s praktickým lekárom. Verte, že pomoc je často k dispozícii ihneď, len musíte prísť. Praktický lekár vás zrejme odporučí k urológovi. Samotná liečba závisí od viacerých faktorov. Zohľadňuje sa typ inkontinencie, vek aj celkový zdravotný stav.

Urológ vám pravdepodobne predpíše lieky. Používajú sa anticholinergiká, ktoré upokojujú hyperaktívny močový mechúr, lokálne aj estrogén, ten posilňuje tkanivo v močovej rúre. Ďalším liečivom je Imipramín – tricyklické antidepresívum, ak máte psychické ťažkosti.

Čoraz častejšie sa používajú aj alternatívne spôsoby liečby, ako rádiofrekvenčná terapia, botox, stimulátor sakrálneho nervu, či pesar. Ak všetky terapie zlyhajú, po dohode s lekárom môžete podstúpiť chirurgický zákrok.

Okrem toho – dnes existuje široký sortiment absorpčných vložiek na inkontinenciu. Vložky minimalizujú nepríjemné skúsenosti, keď potrebujeme ísť do spoločnosti, alebo len na prechádzku.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Rôzne techniky na posilnenie zvierača

Súčasťou liečby je zvyčajne výcvik močového mechúra. Znie to síce vtipne, ale verte, že je to dôležité a prínosné. Vďaka výcviku získate kontrolu nad svojím močovým mechúrom, a teda aj nad vyprázdňovaním.

Tu je niekoľko techník:

Zdroje: Adobe Stock

Inkontinencia a Kegelove cviky

Najlepšou prevenciou, dostupnou pre každého, je posilňovanie svalov panvového dna, resp. celého telesného jadra. Práve na to sú určené špeciálne Kegelove cviky.

Odborníci ich odporúčajú tehotným ženám, aj ženám po pôrode, rovnako starším ľuďom. Nikdy však nie je priskoro, keď si chcete precvičovať panvové svaly. Navyše – skvalitní sa tým aj váš pohlavný život.

Typy inkontinencie

Jednotlivé príznaky berte informatívne (na zorientovanie), presnú diagnostiku musí urobiť lekár.

Stresová inkontinencia

Je oveľa častejšia u žien. V tomto prípade chápme pod „stresom“ skôr fyzický tlak, nie psychický. Ide o také situácie, keď je močový mechúr, spolu so svalmi kontrolujúcimi močenie, vystavený náhlemu tlaku.

Vtedy moč ľahko unikne. Deje sa to napríklad pri kašľaní, smiechu, behaní alebo skákaní.

Faktory stresovej inkontinencie:

Naliehavá inkontinencia

Známa aj ako reflexná inkontinencia, resp. ako hyperaktívny močový mechúr. Je to druhý najbežnejší únik moču. Intenzívne nutkanie prichádza náhle a nedá sa zastaviť. Moč uniká tesne po tomto pocite, alebo zároveň s ním.

Príčiny naliehavej inkontinencie:

Prepadová inkontinencia

Znamená to, že nedokážete úplne vyprázdniť močový mechúr. Tento problém sa týka predovšetkým mužov. Najčastejšie sa to deje kvôli prekážke alebo upchatiu močového mechúra.

Prekážku môže vytvoriť:

Zdroj: Adobe Stock

Totálna inkontinencia

Mechúr vôbec nedokáže ukladať moč. Tekutina prakticky len preteká cez mechúr. Zvyčajne je to výsledok niektorého z týchto 3 stavov:

Zmiešaná inkontinencia

Je kombináciou spomenutých typov inkontinencie. Zapríčiňuje ju napríklad aj užívanie niektorých liekov, ako sú diuretiká, lieky na vysoký tlak, tablety na spanie a sedatíva, resp. alkohol.

Preventívne prehliadky sú riešením pre všetky ochorenia

Každému z nás hrozia vo vyššom veku ochorenia, ktorým sa dá včasným zásahom zabrániť. V prípade úniku moču, znamená „včas“ v mladosti alebo v strednom veku.

Preto nezabúdajte na preventívne prehliadky, veď ich máte zadarmo. Union zdravotná poisťovňa vás za ne dokonca odmení.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/165408#_noHeaderPrefixedContent
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-incontinence/symptoms-causes/syc-20352808
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/kegel-exercises/art-20045283 https://medlineplus.gov/ency/article/001270.htm
https://www.nhs.uk/conditions/urinary-incontinence/causes/ https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/u/urinary-incontinence

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.