Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Toxíny a látky, ktoré môžu ohroziť vývoj bábätka

toxíny v kozmetike počas tehotenstva

Toxíny a rôzne chemické látky sú rizikové najmä v prvom trimestri gravidity, kedy dochádza k vývoju orgánov bábätka. Prinášame vám zoznam toxínov, na ktoré si treba dať pozor.

toxíny v kozmetike počas tehotenstva
V článku si prečítate:

Parabény

Tieto konzervačné látky sa s obľubou používajú v kozmetickom priemysle, a to vďaka svojim antibakteriálnym a fungicídnym vlastnostiam. Aj keď sa na obaloch mnohých prípravkov uvádza, že sú dermatologicky testované, neznamená to, že ich používanie je v tehotenstve absolútne bezpečné. Najčastejšie majú označenie:

Štúdia publikovaná v magazíne Scientific Reports upozornila, že parabény môžu zvýšiť riziko vzniku potratu, vývojových porúch plodu či nízkej pôrodnej hmotnosti. Ak plánujete tehotenstvo, možno je správny čas prejsť na prírodnú kozmetiku. Pozor, tiež je ale dôležité, aby išlo o dôveryhodnú značku, ktorej produkty prešli dermatologickými testami.

Napriek tomu to ale neznamená, že vám alebo bábätku automaticky hrozí z bežnej kozmetiky zdravotný problém. Tehotenstvo je ale vhodný čas trochu zvýšiť opatrnosť.

Bisfenol A (BPA)

Bisfenol A je súčasťou mnohých plastov. Používanie plastov však nemá negatívny dopad len na planétu, ale aj na naše zdravie. Štúdia publikovaná v časopise Nature poukázala najmä na škodlivosť Bisfenolu A, ktorý môže narúšať funkcie endokrinného aj reprodukčného systému.

Výsledky ďalšej štúdie ukázali, že vystavenie BPA počas tehotenstva môže dokonca ovplyvniť samotný vývoj mozgu bábätka.

Našťastie, množstvo BPA môžete eliminovať. To, či plast obsahuje BPA, spoznáte podľa označenia PC alebo podľa čísel 3 a 7. Vymeňte plastové fľaše za sklenené. Vyberajte si plastové výrobky s označením BPA free.

Osviežovače vzduchu, vonné tyčinky & spol.

Aj vy máte rady voňavý dom či byt? Mnohé osviežovače, ktoré kúpite takmer v každej drogérii, síce príjemne voňajú, no počas tehotenstva môžu spôsobiť budúcej mame zdravotné problémy. Sú to chemikálie, ktoré vo vysokej koncentrácii a pri častom používaní môžu spôsobiť bolesti hlavy či závraty. Okrem toho sú tehotné ženy predsa len citlivejšie na rôzne vône. Britská štúdia ukázala škodlivosť každodenného používania osviežovačov vzduchu. Približne 10 percent mamičiek trpelo bolesťou hlavy. U detí, ktoré boli vystavené osviežovačom, vedci zaznamenali až 32-percentný nárast hnačiek.

Ani používanie klasických parafínových sviečok nie je také bezpečné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Môžu uvoľňovať karcinogénne látky ako benzén a toluén. V tehotenstve používajte osviežovače len ojedinele, častejšie vetrajte, parafínové sviečky nahraďte včelími, alebo si domov rozvoňajte kyticou čerstvých kvetov.

Farby na báze rozpúšťadiel

Farby, ktoré sa dnes používajú pri maľovaní interiéru, majú oveľa lepšie zloženie ako kedysi. Väčšina z nich je na báze vody. Majú veľmi nízke riziko poškodenia vyvíjajúceho sa plodu. Pokiaľ sa chystáte v tehotenstve maľovať, máme pre vás niekoľko rád:

Farby na báze rozpúšťadiel môžu uvoľňovať stopy olova, preto ich používanie môže ohroziť vaše bábätko. Nezabudnite preto pozorne čítať zloženie.

Retinoidy a kyselina salicylová

Retinoidy (syntetický vitamín A) sú bežnou súčasťou mnohých produktov omladzujúcej kozmetiky proti starnutiu pleti. Ich účinok je výborný, no odborníci neodporúčajú používanie kozmetických prípravkov s obsahom retinoidov počas tehotenstva. Môžu negatívne vplývať na vývoj embrya, spôsobiť potrat, predčasný pôrod či rôzne vrodené vývojové chyby. Najmä ak sa používajú vo vysokej koncentrácii. Ak máte svoju obľúbenú anti-age kozmetiku, ktorá obsahuje retinoidy alebo kyselinu salicylovú, v tehotenstve ju nahraďte radšej prípravkami na báze kyseliny hyalurónovej.

Prečítajte si aj článok o ďalších látkach a potravinách, ktorým sa treba v tehotenstve vyhnúť.

Zdroje:

JAIN, Ram B. Impact of Pregnancy on the Levels of Parabens and Bisphenol A: Data from NHANES 2005–2010. Journal of Chemistry. 2016, 2016, 1-8. ISSN 2090-9063. Dostupné z: hindawi.com

HUYNH, Linda. Moderate daily caffeine intake during pregnancy may lead to smaller birth size. NIH [online]. 2021 [cit. 2021-04-01]. Dostupné z: nih.gov

Exposure to low levels of BPA during pregnancy can lead to altered brain development. Science Daily [online]. The Endocrine Society [cit. 2021-04-01]. Dostupné z: sciencedaily.com

TENETY, Elizabeth. The top 10 toxins + chemicals to avoid while trying to get pregnant: We checked with some of our most trusted experts on mom and baby wellness. Motherly [online]. [cit. 2021-04-02]. Dostupné z: mother.ly

PATUREL, Amy a Kathy SUMMERS. How to Avoid Hidden Toxins During Pregnancy. Parents [online]. 2019 [cit. 2021-04-06]. Dostupné z: parents.com

LI, H., ZHENG, J., WANG, H., HUANG, G., HUANG, Q., FENG, N. AND XIAO, J. (2019). Maternal cosmetics use during pregnancy and risks of adverse outcomes: a prospective cohort study. Scientific Reports, [online] 9. Dostupné z: ncbi.nlm.nih.gov

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.