Atoms/icons/24/grey/info-24
V stredu 11. decembra v čase od 21:00 do 24:00 bude prebiehať technická odstávka niektorých našich systémov. V danom čase nebudú niektoré aplikácie dostupné.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Tipy ortopedičky: Všetko, čo sa dieťa učí samo, prospieva psychomotorickému vývoju

štvornožkovanie patrí k správnemu vývoju pohybového aparátu

V predchádzajúcom článku Ortopedička radí: Na vankúš a pomáhanie do sedu bábätka zabudnite, vysvetlila MUDr. Martina Frištáková, PhD. z Ortopedickej kliniky v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave, ako sa dá ovplyvniť správny vývoj pohybového aparátu bábätiek. V pokračovaní článku sa dozviete konkrétne tipy.

štvornožkovanie patrí k správnemu vývoju pohybového aparátu
V článku si prečítate:

Čo si ortopedička myslí o chôdzi naboso, prečo neodporúča rôzne chodítka a „pavúky“ a prečo si myslí, že nosenie detí v šatkách či ergonomických nosičoch je vhodné až od 4. mesiaca veku dieťaťa?

Topánky? A načo?

Komu by sa nepáčilo bábätko v rozkošných huňatých papučkách alebo v maličkých topánočkách? Práve tomu sa však radšej vyhnite. Najmä vtedy, ak vaše bábo ešte len leží alebo maximálne sedí. „Pevnejšia obuv obmedzuje pohyb prstov a neprospieva ani rozvoju nôžky. Zbytočne ju stláča a bráni tiež prietoku krvi,“ upozorňuje lekárka. V prvých mesiacoch dieťaťu na nôžky obúvajte maximálne ozdobné ponožky alebo takzvané capačky s mäkkou podrážkou, ktoré ho ochránia pred chladom. Po obuvi s pevnou podrážkou siahnite až v období, keď váš potomok začne chodiť.

Zo začiatku naboso

Začína sa váš drobec stavať na nôžky? Dokonca urobil už niekoľko krokov okolo nábytku? Ani to nie je dôvod, aby ste ho hneď obúvali do pevných topánok. Zdravým deťom v takom prípade postačia protišmykové ponožky alebo mäkké capačky. Topánky mu nasaďte až vtedy, keď zvládne prejsť pár krokov aj samostatne. „Prvé topánky dieťaťa by mali mať mäkkú a ohybnú podrážku a spevnenú pätu, ktorá dobre fixuje topánočku na nohe,“ tvrdí ortopédka. Ak už dieťa začne chodiť, nenechávajte ho v topánkach dlhé hodiny. V každom veku je dobré striedať chôdzu v obuvi a aj naboso. „Chodením bez topánok sa dieťa učí udržiavať rovnováhu, lepšie si tiež rozvíja svoje koordinačné a pohybové schopnosti. V topánkach detské nôžky nemajú toľko stimulov, ktoré podporujú správny vývoj pohybového aparátu,“ ozrejmuje lekárka.

Neponúkajte mu ruky

Má vaše dieťa 1 rok a nechodí? Nestresujte sa a nechajte to na prírodu. Ani vtedy nie, ak už v postieľke stojí na nôžkach a rúčkuje po jej bočniciach. „Vhodné je, ak sa dieťa najprv naučí samo postaviť napríklad pri nábytku alebo gauči, a potom začne postupne chodiť, pričom sa pridržiava okolitých vecí. Chôdzou za ruky vtedy dieťaťu netreba pomáhať. Rodičovskú pomoc síce drobec uvíta, ale na druhej strane sa tým učí spoliehať sa pri chôdzi na druhých a nie na vlastnú silu aj koordináciu,“ upozorňuje lekárka. Ruku dieťaťu pri chôdzi ponúknite až vtedy, keď naberie istotu. V tom prípade to bude len pomôcka pri prekonávaní nových prekážok. „Všetko, čo sa dieťa učí samo, prispieva k rozvoju a napredovaniu jeho psychomotorického vývoja,“ dopĺňa doktorka Frištáková.

Nedávajte ho do pavúka či iných chodítok

Prvý krok býva dôvod na malú oslavu. Niektorým deťom sa však do chodenia príliš nechce, preto ich možno vkladáte do takzvaného pavúka či iného chodítka. „Rozvoj chôdze ani motorický vývoj to nepodporuje ani neurýchľuje. Dieťa sa totiž spolieha na stabilitu chodítka. Keď ho však z neho mama alebo otec vyberú, musí sa znova učiť, ako udržať rovnováhu a nespoliehať sa na to, že ho stále niečo chráni a obkolesuje,“ vysvetľuje odborníčka. Pomôcky pri chôdzi môžu drobca vo vývoji dokonca o pár týždňov spomaliť a dôsledkom ich používania môžu byť aj

častejšie pády. Preťaženie chrbtového svalstva a osvojenie si nesprávneho nášľapu bývajú ďalšie negatívne dôsledky používania takzvaného pavúka. Na túto pomôcku však nemusíte úplne zanevrieť. Deti ho bez spomínaných rizík vedia využívať aj inak. Môže im pomôcť pri vstávaní a pri chôdzi, keď si ho budú tlačiť pred sebou a opierať sa oň. „Pri všetkej snahe motivovať dieťa, aby už chodilo, netreba zabúdať, že aj štvornožkovanie je veľmi dôležitým obdobím vo vývoji bábätka,“ ozrejmuje lekárka.

„Kresielko“, keď ešte nesedí

Ak vaše bábätko ešte nesedí a potrebujete ho nakŕmiť prvými príkrmami, môžete ho vložiť napríkad do tzv. kresielka pre bábätká: „Dobré je opierku nastaviť do polohy 45 stupňov. Tento polosed mu neublíži a umožní mu bezproblémovo prijímať pripravený pokrm,“ odporúča doktorka Frištáková. Rovnako postupujte, ak máte špeciálnu stoličku pre bábätká určenú na stolovanie.

Šatky a ergonomické nosiče

Sú veľmi populárne, lebo rodičom uľahčujú život. Zároveň deťom umožňujú mať s mamou alebo otcom blízky kontakt. Nosenie dieťaťa v nich prospieva aj zdravému vývoju bedrových kĺbov. Napriek tomu, že pomáhajú hlavne vtedy, keď si potrebujete nakúpiť alebo niečo rýchlo zariadiť, buďte opatrní. Lekárka tvrdí: „Kým si dieťa nedokáže samo udržať hlavičku vo vzpriamenej polohe bez podpory niekoľko minút, nie je vhodné vkladať ho do nosičov. Zvislá poloha totiž nie je dlhodobo dobrá pre dieťa a hlavne jeho chrbát. A navyše, novorodenec uložený do nosiča nie je ešte schopný nájsť si vhodnú polohu, prípadne ju zmeniť, ak mu nevyhovuje. Ak to už inak nejde, nosiče pri týchto drobcoch využívajte len na nákup alebo krátke presuny. Nie je dobré ho v nosiči nosiť celý deň alebo ho naučiť v ňom spávať. Spať by totiž malo v ľahu. Len vtedy sa môže úplne uvoľniť a povystierať, čo vo zvislej polohe nie je možné dosiahnuť. Svalstvo a pohybový aparát je za takých okolností stále v napätí, dieťa preto správne neoddychuje,“ podotýka odborníčka.

Mnoho mamičiek obľubuje šatky v presvedčení, že dieťa v nich je vo fyziologickej polohe, podobnej, akú malo v maternici. „Je to síce pravda, ale ono sa už narodilo práve preto, lebo mu bol tento priestor malý. Po pôrode prichádza dieťa do ďalšej životnej etapy a v nej sa určite potrebuje vystrieť a mať dostatočný priestor na svoj prirodzený vývoj,“ uzatvára doktorka Frištáková.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.