Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ortopedička radí: Na vankúš a pomáhanie do sedu bábätka zabudnite

bábätko na bruchu pre správny vývoj chrbtice

Vankúšik do postieľky či kočíka, tuhé zavinovanie do perinky, podkladanie bábätka vankúšmi do sedu. Určite ste sa s týmito a podobnými praktikami u bábätiek stretli aj vy. Ortopedička MUDr. Martina Frištáková, PhD. z Ortopedickej kliniky v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave vysvetľuje, prečo nie sú vhodné a ako, naopak, zabezpečiť správny a bezpečný vývin pohybového ústrojenstva dieťaťa.

bábätko na bruchu pre správny vývoj chrbtice
V článku si prečítate:

Čo robiť, aby ste neublížili chrbátiku a nôžkam vášho drobca? Dávajte veľký pozor na jeho chrbticu a jeho pohybový aparát, aby dieťa nemalo v detstve ani v dospelosti problémy.

Bez vankúša

Ak chcete, aby sa vášmu bábätku správne vyvíjala chrbtica, nedávajte mu hneď po narodení vankúšik pod hlavu. Neprospieva to krčnej chrbtici a navyše riskujete, že sa mu doň vnorí hlávka, čo môže obmedziť jeho dýchanie. „V prvých mesiacoch by dieťa malo ležať na rovnom podklade, najlepšie na matraci v detskej postieľke,“ tvrdí ortopédka Martina Frištáková. Vankúš pod hlavou bábätka by nemal byť ani v prípade gastroezofágového refluxu alebo iného problému, ktorý si vyžaduje zvýšenú polohu hlavy a hrudníka. Dosiahnete ju poľahky, podložením matraca. „Prvý vankúšik môže dieťa dostať až po deviatom mesiaci, keď sa už vie pretáčať. Mal by byť skôr menší a tenký, ale ani v tomto veku nie je nevyhnutný. Niektoré deti nechcú vankúš ani v 2 či 3 rokoch,“ podotýka lekárka.

Doprajte mu voľnosť

Dodnes používajú mnohé mamičky v prvých týždňoch po narodení dieťatka perinky či zavinovačky. Niektoré deti tesný kontakt so zavinovačkou upokojí a navyše zabráni trhavým pohybom, ktoré novorodencov často vyrušia zo spánku. „Bábätko by však v perinke nemalo byť zabalené celý deň a určite nie naúzko. Obmedzuje to jeho voľný pohyb, a tým aj vývoj. Aj správnemu vývinu bedrových kĺbov prospieva, ak má nožičky voľné a môže nimi hýbať i kopať,“ vysvetľuje doktorka Frištáková. Zavinovačku ale po týchto odporúčaniach nemusíte ihneď odložiť do skrine. Používajte ju však skôr na prenášanie.

Nebaľte ho naširoko

V minulosti sa deti takto balili do prvého vyšetrenia bedrových kĺbov v 3 mesiacoch, ktoré pozostávalo z ortopedického a röntgenového vyšetrenia. Znamenalo to, že na plienku sa ešte nasadzovali špeciálne poštolkové nohavičky. V súčasnosti však každému novorodencovi už v pôrodnici vyšetrí bedrové kĺby neonatológ alebo pediater. Ak nevznikne podozrenie na ich ochorenie, balenie naširoko nie je potrebné. A nemajte obavy. To, či sa dieťaťu bedrové kĺby vyvíjajú správne, sa kontroluje ešte raz. Každé dieťa v priebehu prvého mesiaca po narodení podstúpi povinné skríningové vyšetrenie, pri ktorom sa pátra najmä po dysplázii bedrových kĺbov. Táto prehliadka pozostáva z klinického a sonografického vyšetrenia.

„Ak sa nepreukáže vývojová porucha, dieťa nie je potrebné baliť naširoko. Stačí mu dať obyčajnú bavlnenú alebo jednorazovú plienku. Už tá zabezpečí správne postavenie bedrových kĺbov,“ vysvetľuje odborníčka. Baliť naširoko pred prvým sonografickým vyšetrením má opodstatnenie pri nestabilite bedrových kĺbov po pôrode koncom panvovým alebo napríklad pri podozrení na niektoré neurologické ochorenia. „Široké balenie v takýchto prípadoch môže pomôcť, aby sa bedrové kĺby správne dovyvíjali,“ prezrádza odborníčka.

Uložte ho na bruško!

Mnoho rodičov sa tejto polohy aj v súčasnosti obáva, no pre dieťa je veľmi dôležitá. Posilňuje krčné, brušné svaly, hrudník aj stehná. Dieťa sa v tejto polohe učí opierať o ručičky, čím mu silnejú lopatkové a chrbtové svaly, trénuje si koordináciu. Tá je potrebná pri neskoršom lození.

„Rodičia môžu dieťa polohovať na bruško už po príchode z pôrodnice, ale musí byť zdravé a donosené,“ radí lekárka. V tejto polohe ho však nenechávajte bez dozoru. Po nejakom čase môže totiž začať reagovať nepokojom, čo zvykne znamenať, že takto sa mu už neleží komfortne a chce zmenu. Samo sa ale v prvých týždňoch ešte neotočí, preto mu je potrebné pomôcť. „Spánok na brušku alebo hranie sa v tejto polohe nemusí byť pre dieťa zo začiatku pohodlné, no napriek jeho počiatočnej nespokojnosti podporuje správny vývoj,“ ozrejmuje ortopédka.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Nenúťte ho sedieť!

Neustále sa o tom hovorí, no stále to patrí k častým chybám. Možno aj preto, že mnohé mamy sa pretekajú v tom, ktoré dieťa sa posadí skôr. „Malo by sedieť až vtedy, keď je na to zrelé a má dostatočne silné chrbtové aj brušné svalstvo. Spoznať sa to dá podľa toho, že sa dokáže v sede samo udržať niekoľko sekúnd a vie sa v ňom napnúť a vzoprieť,“ hovorí ortopédka. Zvyčajne sa deti do sedu dostávajú vo veku 6 až 8 mesiacov, spočiatku v takzvanej žabacej pozícii. Pri nej sú predklonené dopredu a rúčky majú opreté o podložku. V ďalších mesiacoch sa sedenie zdokonalí. „Predčasné posadenie dieťaťa mu preťažuje chrbticu, tiež krčné, chrbtové a brušné svaly. Negatívnym dôsledkom skorého sedenia býva aj vývoj nevhodných kompenzačných mechanizmov, vďaka ktorým sa dieťa začne kriviť na jednu alebo druhú stranu. Odstraňovanie týchto nesprávnych pohybových stereotypov je zdĺhavé a môže dokonca spomaliť aj celkový vývoj dieťaťa,“ vystríha odborníčka.

Ak 6- až 7-mesačné dieťa ešte nevie sedieť, môžete ho ukladať na krátky čas do polosedu. Dosiahnete ho zdvihnutím chrbtovej opierky v sedačke alebo v kočíku na približne 45 stupňov. „Drobec tak bude mať lepší výhľad na okolie, čo sa mu určite zapáči,“ radí lekárka.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.