Štyri veci, ktoré dokážu pokaziť vianočné sviatky

Milí priatelia, najkrajšie sviatky v roku sú za dverami a väčšina z nás si ich predĺži až do Nového roka. Aby to tak aj naozaj bolo, pripravili sme si pre vás zoznam nástrah, ktoré by vám mohli prekaziť vianočnú pohodu.

1. Sviatoční šoféri

Ich revírom je diaľnica. Ich tempo je vražedné. Alebo skôr vražedne pomalé.

Nikto z nás nemá nič proti pomalým a neskúseným šoférom, ale faktom ostáva, že ak niekto vyráža na cestu len príležitostne a navyše všetci naraz, tak sa to podpíše na kvalite dopravy.

Pripravte si na cestu domov, za rodinou nejaký dobrý vianočný playlist a nedajte sa vyprovokovať tým zúfalo a pomaly sa vlečúcim šoférom pred vami. Na tých niekoľkých minútach v konečnom dôsledku nezáleží. A cesta vám určite uplynie rýchlejšie a príjemnejšie, ak si budete z plného hrdla spievať „Každýýýýý deň budú vraj Viáááááánoce!”, ako keď budete zbytočne riskovať a predbiehať. Aj tak o pár metrov ďalej natrafíte na ďalšieho neskúseného a vystresovaného vodiča.

2. Vianočný stromček ako zdroj tepla

Poisťovňami prezývaný aj Najkrajší zabijak!

No dobre, to sme si vymysleli. Pravdou ale ostáva, že až za polovicu požiarov v tomto období môžu vianočné stromčeky a výzdoby. Na prvý pohľad sa zdá neuveriteľné, že niečo tak nenápadné a malé, ako sú vianočné svetelné reťaze, by mohli spôsobiť  požiar, ale deje sa to. Neustále, každý rok a vždy znova to ľudí prekvapí. Áno, áno, v dnešnej dobe je už asi naozaj všetko vyrobené v Číne, ale stále je rozdiel v kvalite.

Používajte na stromček len svetielka, ktoré majú označenie certifikátu bezpečnosti. Inak vám hrozí, že namiesto vianočného stromčeka budete mať zrazu v obývačke vianočný táborák. Neznie to síce úplne zle, ale verte nám, nie je to zábava. Adventné vence a nebezpečenstvo otvoreného plameňa sviečok vám ani nejdeme spomínať, určite vám je jasné, že tie treba strážiť viac ako kocúra, ktorý má neustále tendenciu škriabať sa na stromček. 🙂

3. Kaprova pomsta

Je to len ryba, ale vie byť pekne zákerná.

Kým v Spojených štátoch vzniká obrovské množstvo nehôd tým, že miestne obyvateľstvo s obľubou ponára desaťkilového zmrazeného moriaka do rozpáleného oleja, my máme vlastnú gastro tradíciu, ktorá spoľahlivo plní pohotovosti po celom Slovensku. Áno, asi každý má v zásobe „veselú“ historku o kosti z kapra, ktorá poslala rodinného príslušníka príšerne kašľajúc k zemi.

Kosti z kapra sú síce malé, ale ak sa raz zabodnú do hrdla, môže dôjsť k opuchu, ktorý zabráni dýchaniu. A to už je situácia, ktorú doma riešiť nechcete. Rada je, samozrejme, v tomto prípade jediná – pozor na kosti, opatrnosti pri jedení kapra nie je nikdy dosť.

4. Keď je pyrotechnika bombová

Návody na zábavnej pyrotechnike patria medzi tie dôležitejšie.

Viete, kam idú doktori, ktorí celí rok neposlúchali? Slúžiť na pohotovosť vo vianočnom a novoročnom období. Ťažko povedať, prečo je na Slovensku zábavná pyrotechnika tak obľúbená, každoročné správy však potvrdzujú, že obľúbenosť nejde ruka v ruke s informovanosťou, ako ju používať.

Spravte si teda službu a nakupujte pyrotechniku len u spoľahlivých predajcov. Používajte pyrotechniku tak, ako je napísané v návode a nijako inak alebo jednoducho zvážte, či práve tento spôsob (doslovného) vystreľovania peňazí do vzduchu naozaj zvyšuje zábavnosť prežívania sviatkov.

Veríme, že sa vám podarí všetkým nástrahám vianočných sviatkov a Nového roka vyhnúť úspešne. Samozrejme, my sa vždy budeme prihovárať za to, aby ste sa nespoliehali len na náhodu a mali aj uzatvorené tie správne poistenia – poistenie nehnuteľnosti, domácnosti, alebo úrazové poistenie 🙂

Prajeme krásne prežitie Vianoc v kruhu vašich blízkych a všetko dobré do nového roka. Nech je plný udalostí radostných a nie poistných. 🙂