Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Stres a strie, alkohol a čokoláda. Ktoré informácie o tehotenstve sú pravdivé?

pomáha krémovanie brucha v tehotenstve?

Niektoré tehotenské mýty sú zakorenené tak silno, že im veria mnohé ženy. Viete, ktoré informácie sú pravdivé a ktoré len nepodložené mýty?

pomáha krémovanie brucha v tehotenstve?

Maternica počas tehotenstva zväčší svoj objem až 500-násobne.

Pravda: Maternica sa počas tehotenstva začne poriadne rozpínať. Svoj objem zväčší až 500-násobne. Počas šestonedelia sa však postupne stiahne (takmer) do pôvodnej veľkosti.

Stres počas tehotenstva veľmi negatívne vplýva na vývin plodu.

Mýtus: Psychická pohoda mamičky v tehotenstve zohráva významnú rolu. To však neznamená, že úroveň stresu v tehotenstve by sa mala automaticky rovnať nule. Tzv. „zdravý stres“ neublíži ani vám, ani bábätku. Viaceré výskumy potvrdili, že zdravá úroveň stresu dokonca pozitívne vplýva na vývoj nervovej sústavy plodu a zároveň urýchľuje jeho vývin.

Tehotné ženy by nemali jesť čokoládu.

Mýtus: Pre viaceré budúce mamičky budú nové zistenia vedcov príjemným prekvapením. Tie poukázali na pozitívne účinky konzumácie čokolády v tehotenstve. Ženy, ktoré si v treťom trimestri dopriali týždenne päť a viac porcií čokolády, mali až o 40 percent nižšie riziko vzniku vysokého krvného tlaku. Stále však platí odporúčanie, že aj s čokoládou to netreba preháňať.

Musíte jesť za dvoch. Čakáte predsa bábätko!

Mýtus: Je to jednoznačne jeden z najčastejších tehotenských mýtov. Ak mu budete veriť, môže vás čakať nielen nepríjemný boj s tehotenskými kilami, ale aj vyššie riziko vzniku rôznych zdravotných komplikácií.

Krémovaním predídete vzniku strií.

Mýtus: Ak ste si kúpili drahý krém v nádeji, že vám pomôže zabrániť vzniku strií, asi vás nepotešia závery vedcov. Ani jedna štúdia doposiaľ nepreukázala pozitívny účinok prípravkov na vznik strií. Zabezpečia síce hydratáciu pokožky, ale neochránia vás pred samotnými striami.

Alkohol v tehotenstve škodí. Dokonca aj občasný pohárik.

Pravda: Alkohol by mal byť v tehotenstve absolútne tabu. Negatívne vplýva na vývin plodu, preto sa nedajte presvedčiť ani na pohárik.

Počas tehotenstva je lepšie na kúpeľ vo vani radšej zabudnúť.

Mýtus: Teplý kúpeľ v tehotenstve si môžete dopriať v prípade, že nemáte závažné tehotenské komplikácie. Dbajte však na to, aby voda nebola príliš horúca. Nemala by presiahnuť 37 °C. Pokiaľ vám však už praskla plodová voda, miesto kúpeľa si dajte sprchu.

Ženy počas tehotenstva viac zabúdajú.

Pravda: Áno, je to tak. Tehotenská zábudlivosť, s ktorou sa budúce mamičky stretávajú najmä počas tretieho trimestra, je spôsobená hormonálnymi zmenami. Našťastie nejde o nič vážne či trvalé.

V tehotenstve by ste nemali zdvíhať ruky nad hlavu.

Mýtus: Možno aj vy ste sa v tehotenstve stretli s odporúčaním nezdvíhať ruky nad hlavu. Kedysi sa verilo, že tehotná žena by nemala vešať bielizeň, ani zdvíhať veci nad hlavu, pretože sa tak môže bábätku zamotať pupočná šnúra okolo krku. Je to len mýtus. Pokojne môžete zdvíhať ruky nad hlavu, ale manipuláciu s ťažkými predmetmi radšej nechajte na okolie.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.