Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Stomatologička: Tehotná žena by si niekoľko minút po vracaní nemala umývať zuby kefkou

tehotná žena na zubnom ošetrení

Tehotenstvo vás môže pripraviť o minimálne jeden zub, chrup sa bude kaziť, lebo vyvíjajúce sa dieťa vás oberie o vápnik... Tieto a niektoré ďalšie mýty sa prenášajú prakticky medzigeneračne. Prečo to nie je pravidlo, no na druhej strane je obdobie tehotenstva pre niektoré ochorenia chrupu rizikovejšie?

tehotná žena na zubnom ošetrení

To ale neznamená, že zuby sa v tehotenstve nekazia. Ako sa o ne správne starať a ktoré ošetrenia môžete v tehotenstve podstúpiť? Odpovedá zubná lekárka MDDr. Michaela Glajchová.

Je potrebné venovať chrupu počas tehotenstva viac času?

O ústnu dutinu sa treba dôkladne a pravidelne starať nielen počas, ale aj mimo tehotenstva, hoci práve toto obdobie so sebou prináša špecifické situácie. Dôležitá je tiež pravidelná návšteva zubára a každodenná domáca dentálna hygiena, čo znamená robiť si ju 2x denne a s použitím medzizubných kefiek. Raz za 3 mesiace odporúčam podstúpiť aj dentálnu hygienu u dentálnej hygieničky.

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Mnoho budúcich mamičiek verí, že tehotenstvo ich môže pripraviť minimálne o jeden zub, lebo zuby sa vtedy viac kazia.

Prihodiť sa to môže aj žene, ktorá nečaká dieťa. V tom prípade býva najčastejším dôvodom nedostatočná starostlivosť o chrup. Pri tehotných je však toto riziko predsa len o niečo vyššie. Budúce mamičky totiž mávajú väčšiu chuť na sladké potraviny. Často ich obťažuje aj tehotenská nevoľnosť a vracanie, no i pažerákový reflux, pri ktorom sa do ústnej dutiny tiež dostávajú kyslé žalúdočné šťavy. Oslabujú zubnú sklovinu, ktorá je potom náchylnejšia na poškodenia a možným následkom býva zubný kaz. Zdravie chrupu môže ohrozovať aj nedostatočná dentálna hygiena, ale i dávivý reflex, ktorý je výraznejší práve v období tehotenstva. Nepríjemné je, že bráni dôkladnej starostlivosti o zadný úsek zuboradia, čiže o stoličky a vedie k nedôkladnému odstráneniu zubného povlaku. Tým sa však zvyšuje pravdepodobnosť vzniku kazu a gingivitídy, čo je zápal ďasien.

Táto diagnóza vraj budúce mamičky trápi naozaj často. Prečo?

Príčinou sú zvýšené hladiny hormónov, hlavne estrogénu a progesterónu. Následkom ich pôsobenia je zvýšený rast krvných ciev v oblasti zubného aparátu, čo neraz zvyšuje cievnu priepustnosť. Príznakom ochorenia je aj opuch ďasien, ich začervenanie, výraznejšie krvácanie po podráždení, tiež bolestivosť a zápach z úst. Zubný povlak si síce zvyčajne zachováva rovnaký objem v porovnaní s predchádzajúcim obdobím, ale vplyvom tehotenstva sa mení jeho mikrobiálne zloženie. Preto sa často objavuje krvácanie ďasien a väčšinou v druhej polovici tehotenstva zápal ústnej sliznice. Gingivitída postihuje všetky budúce mamičky, no viac sa prejavuje u žien, ktoré mali problémy so zápalovými zmenami ďasien v súvislosti s prítomnosťou zubného povlaku už pred otehotnením. Príčinou zhoršenia stavu je spomínaná vyššia citlivosť ďasien voči produktom bakterií z povlaku. Nebezpečné je, ak sa tieto látky dostanú do krvného obehu. Vtedy hrozí riziko predčasného pôrodu a tiež to, že narodené dieťa bude mať nízku pôrodnú hmotnosť. Okrem tehotných žien táto gingivitída môže postihovať dievčatá v puberte s vysokými výkyvmi hormónov a v minulosti postihovala aj ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu.

Hrozí aj pri tehotenskej gingivitíde parodontitída, pri ktorej môže žena prísť o zuby?

Budúcim mamičkám pri tejto diagnóze často krvácajú ďasná, čo u nich môže vyvolať strach, že dôkladným umývaním chrupu si ich ešte viac podráždia. Hygiena ústnej dutiny nemusí byť preto dostatočná a z tehotenskej gingivitídy sa dôsledkom toho môže vyvinúť práve parodontitída, čiže ochorenie závesného aparátu. Pri nej je už riziko straty zubu vyššie, pretože ďasná a aj kosti sú na ústupe. Zuby preto strácajú dostatočnú oporu v kosti a dôsledkom je ich väčší pohyb v nej. Nedostatočná starostlivosť však môže zapríčiniť i takzvaný epulis gravidarum, čiže granulomatóznu zmenu sliznice. Vzniká v nej pologuľatý útvar tumorózneho charakteru. Epulis sa väčšinou odstraňuje chirurgicky, prípadne laserom, no súčasne musí prebiehať aj liečba gingivitídy či parodontitídy. To, aká liečba je najefektívnejšia, rozhodne samotný stomatológ, keďže okrem epulis gravidarum existujú aj iné druhy epulis.

Ako vyzerá liečba gingivitídy?

Terapia, ale aj prevencia tohto problému je rovnaká. Je ňou pravidelná a dôkladná dentálna hygiena, tiež umývanie zubov dvakrát denne. Nemalo by chýbať ani používanie medzizubných kefiek správnych veľkostí, účinné je aj vyplachovanie ústnej dutiny pomocou fluoridovaných zubných pást a fluoridovaných bezalkoholových ústnych vôd. Dôležitá je aj nízkosacharidová strava a hlavne pravidelná návšteva zubného lekára.

Môžu tehotné používať ústne vody? Často obsahujú alkohol.

Tie sú nevhodné. Hoci takúto ústnu vodu žena neprehltne, do systému môže aj tak preniknúť malé množstvo alkoholu a i malá dávka je teratogén, čiže látka nebezpečná pre vyvíjajúci sa plod. Vhodné sú ale bezalkoholové ústne vody s fluoridmi, ktoré posilňujú odolnosť skloviny voči kazu a kyselinám. Práve tie totiž poškodzujú zubné tkanivo. Budúcim mamičkám odporúčam vypláchnuť si ústa ústnou vodou pred spánkom po vyčistení zubov, no potom by už nemali piť vodu, jesť a nie je dobré ani vyplachovať si ústa vodou aspoň pol hodinu po použití ústnej vody. Iba tak je jej účinok efektívny.

Čo ak tehotná často vracia? Ako sa má postarať o zuby, aby im to neublížilo?

Po zvracaní odporúčam vypláchnuť si ústa najprv čistou vodou a potom ústnou vodou. Tú je dobré nechať pôsobiť pol hodinu bez pitia, jedenia a vyplachovania si úst. Ak ju tehotná nemá po ruke, môže si ústnu dutinu opláchnuť podomácky vyrobeným roztokom. Do pohára vody si treba primiešať jednu čajovú lyžičku sódy bikarbóny, ktorá neutralizuje kyseliny zo žalúdka a tie potom už nepoškodzujú zubnú sklovinu. Veľmi dôlezité je, aby si žena niekoľko minút po vracaní neumývala zuby kefkou, pretože si sklovinu zmäknutú kyselinami môže týmto poškodiť, s čím súvisí odhalenie zubného dentínu a vyššia náchylnosť na tvorbu zubného kazu.

Líši sa ošetrenie zubov tehotných od starostlivosti u žien, ktoré nečakajú dieťa? Používate iné postupy a materiály?

Počas tehotenstva sa neodporúča odvŕtavanie amalgámových výplní. V prípade, že je potrebné ich odstránenie, musí ho sprevádzať dôkladné odsávanie amalgámu z úst pri samotnom vŕtaní. Čo sa týka lokálnej anestézie, počas tehotenstva je bezpečná. Používa sa v najmenšej potrebnej koncentrácii a v množstve, ktoré zabezpečí bezbolestné ošetrenie. Naozaj sa toho netreba báť. Tehotnej viac škodí stres vychádzajúci zo strachu a z bolesti z ošetrenia, ako použitie malého množstva vhodného lokálneho anestetika. Ak sú potrebné antibiotiká, poprípade tabletky proti bolesti, stomatológ vie, ktoré sú vhodné počas tehotenstva.

Môžu sa tehotným röntgenovať zuby? V nevyhnutných prípadoch je to vraj možné, no len vtedy, keď je bruško dobre chránené. 

V rámci röntgenovania v stomatológii sa u tehotných žien neodporúča robiť takzvanú panoramatickú snímku. Pri intraorálnej snímke, ako aj BTW, čiže bitewingovej snímke, ktorá sa robí v kresle v ambulancii, je žiarenie minimálne. Pri použití špeciálnych ochranných viest je táto aktivita bezpečná. Tento postup ale nie je vhodný v najcitlivejšom prvom trimestri. V súčasnosti už ale existujú kliniky, kde nie je potrebné robiť röntgenovú snímku, hoci s minimálnou dávkou žiarenia. Aj v našom zariadení už máme napríklad špeciálny prístroj, s ktorým sme na základe presvietenia zuba svetlom o určitej vlnovej dĺžke kamerovým systémom schopní detekovať zubné kazy.

Čo ak tehotnej hrozí väčší zákrok? Chirurgická extrakcia zuba alebo nejaké vážnejšie výkony? 

Väčšinou sa počká do druhého trimestra, v rámci realizácie zákrokov je najbezpečnejší. V 1. trimestri prebieha rýchly vývoj embrya a je to obdobie, ktoré je veľmi citlivé na pôsobenie teratogénov, počas neho je vyššie riziko potratu a okrem toho väčšinu žien v prvom trimestri sprevádza nepríjemná nevoľnosť. Ak si ale situácia v tom období vyžiada akútne ošetrenie, ideálna doba na ošetrenie ženy v prvom trimestri je okolo poludnia alebo popoludní, no iba v prípade, keď ošetrenie nepočká do druhého trimestra.

Čo ak tehotnej odumrie zub? Ako ho ošetrujete?

Keďže sa počas tehotenstva snažíme vyhýbať röntgenovaniu, realizuje sa takzvané paliatívne ošetrenie koreňových kanálikov mŕtveho zuba. Znamená to, že po získaní prístupu cez korunku do koreňových kanálikov očistíme ich steny a z kanálikov odstránime odumretý obsah. Nasleduje použitie antiseptika, do kanálikov potom aplikujeme liečivú pastu a zub provizórne a dočasne uzavrieme. Po pôrode potom pristupujeme k definitívnemu ošetreniu koreňových kanálikov. Je to práve kvôli kontrole správnosti ich zaplnenia, čo sa robí pomocou röntgenových snímok.

Existujú nejaké ošetrenia, ktoré sa môžu robiť až po pôrode?

Ak situácia nie je veľmi vážna, bolestivá a akútna, ošetrenia ako extrakcie zubov, ošetrenia koreňových kanálikov či chirurgické zásahy v dutine ústnej sa snažíme presunúť po pôrode. V prípade, že to inak nejde, na neodkladné stomatologické výkony je ideálny druhý trimester.

Je potrebné navštíviť lekára ešte pred plánovaním tehotenstva? 

Navštíviť zubára predtým a dať si dutinu ústnu kompletne do poriadku je základ. Ako som spomenula, orálne zdravie má veľký vplyv aj na zdravie a správny vývin plodu. Jediné, čo by potom v tomto smere mala žena počas tehotenstva riešiť, je preventívna prehliadka, dôkladná domáca hygiena a návšteva dentálnej hygieničky.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.