Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Spoločenské normy ovplyvňujú abstinenciu od alkoholu

pitie alkoholu ako sociálna norma
Alkoholová norma, alkonorma, alkogénne prostredie, alkocentrické prostredie. To všetko sú výrazy, ktoré opisujú ten istý jav. Ide v ňom o to, že je alkohol stredobodom všetkého diania – narodeniny, oslavy, výhry, maturity, privítanie novorodenca na svet, relax, zvládanie smútku, uvoľnenie sa, vyjadrenie pocitov, randenie, rozlúčka, stretnutia, výstavy, otvorenie akcie, dobročinná zbierka, afterwork, výlet, prázdniny, futbalový zápas. Jednoducho alkohol je všade a pri každej príležitosti.
pitie alkoholu ako sociálna norma
V článku si prečítate:

Spoločnosť, v ktorej je pitie normou

V alkogénnej spoločnosti každý automaticky predpokladá, že všetci pijú alkohol aspoň spoločensky.

A nielenže všetci alkohol pijú, ale niet pochýb o tom, že všetci majú alkohol radi. Na Slovensku pritom tridsať percent dospelej populácie nepije alkohol. Z toho je sedemnásť percent ľudí, ktorí ho v minulosti pili, ale z rôznych dôvodov prestali a už minimálne rok si nedali ani kvapku.

Zvyšných trinásť percent tvoria osoby, ktoré alkohol nikdy nekonzumovali. To znamená, že pre týchto tridsať percent alkohol nie je normou. Vedia oslavovať, tešiť sa, smútiť, stretávať sa oddychovať, zabávať, randiť, a tiež pozerať na futbal a povzbudzovať bez alkoholu.

Je jasné, že tridsať percent nie je zanedbateľné číslo – je to každý tretí dospelý človek. K týmto ľuďom môžeme pridať ďalšie percentá, ktoré alkohol konzumujú veľmi zriedka, vyložene spoločensky a väčšinou naň nemajú vôbec chuť.

Často je jediným dôvodom, prečo si táto skupina pohárik alkoholu dá, len slušnosť a prispôsobenie sa väčšine.

Dôvody abstinovania, ktoré spoločnosť toleruje

Neraz sú jedinými prijateľnými dôvodmi na nepitie alkoholu v spoločnosti tri situácie: tehotenstvo, šoférovanie a užívanie liekov, ktoré s alkoholom nie sú kompatibilné.

Tieto dôvody je však ťažké použiť v každej situácii. Čo ak nie ste tehotná? Čo ak nešoférujete? A čo keď všetci vedia, že ste zdravý alebo zdravá ako repa, a nechcete si vymýšľať žiadne choroby? Ako sa zachovať k ľuďom, ak si chcete dať od alkoholu pauzu a tieto tri spoločensky odobrené dôvody sú vo vašej situácii nepoužiteľné?

Nie ste v tom sami

Prvým dôležitým momentom v týchto situáciách je uvedomiť si, že veľmi pravdepodobne nie ste jediní, kto by sa v konkrétnej situácii chcel vyhnúť alkoholu.

Ak odmietnete alkohol, vytvoríte tým priestor pre viacerých prítomných, aby urobili to isté. No niekto musí začať. Prekvapí vás, koľko ľudí sa k vám pridá. Možno niekoho, akurát v ten deň, bolí hlava a alkohol by to iba zhoršil. Niekto iný môže mať na druhý deň dôležitú prezentáciu a chce byť sústredený, bdelý, psychicky aj fyzicky v dobrej forme.

Ďalší môže mať dlhodobejšie duševné poruchy, o ktorých druhým nechce povedať, a alkohol by mu ešte priťažil. Ľahko nájdete osoby, ktoré sa snažia schudnúť, a preto vyradili alkohol ako vysoko kalorickú bombu.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Prečo niekedy idete proti vlastným potrebám a pocitom?

Spoločenské očakávania a snaha nevytŕčať z davu

V psychológii sa často hovorí o „efekte namiereného reflektora“. Je to bežný jav, ktorým si prechádza každý z nás. Ide o to, že keď ste v spoločnosti – napríklad na oslave alebo v školskej triede medzi spolužiakmi, máte pocit, že pozornosť mnohých je namierená práve na vás ako reflektor na hercov na pódiu.

Tento pocit je intenzívnejší, ak robíte niečo neobvyklé. Napríklad ak máte nové šaty alebo ak v ruke nedržíte pohárik vína. Efekt namiereného reflektora je však mylná predstava, v skutočnosti sa okolie o vás zaujíma oveľa menej, ako si myslíte.

Zamyslite sa nad tým, koľkým ľuďom na akcii venujete pozornosť vy a nakoľko vás úprimne zaujímajú. Všímate si, čo jedia, čo hovoria alebo čo majú oblečené? Už aj toto samotné uvedomenie vám môže pomôcť k tomu, že spoločenské podujatia strávite bez alkoholu a s pocitom slobody a spokojnosti.

Snaha vyhnúť sa vysvetľovaniu, prečo nechcete alkohol

Je veľa dôvodov, prečo ľudia alkohol nechcú. Mnohé z nich môžu byť veľmi osobné. Napríklad u niekoho alkohol spúšťa nepríjemné spomienky z detstva, o ktorých nechce hovoriť.

Alebo sa práve lieči zo závislosti a je veľmi krehký a nepripravený na to, aby o svojom stave vedel otvorene hovoriť.

Alkoholu sa vyhýba tiež žena v skorom štádiu tehotenstva, ktorá ešte nechce prezradiť, že je v druhom stave, ale chce chrániť plod.

Čo v takýchto situáciách robiť? V týchto prípadoch je veľmi dobré zavolať si na pomoc humor a trochu osobného odstupu a uviesť dôvody typu:

Zaberú aj veľmi jednoduché odpovede: „dnes nemám chuť“, „zajtra ma čaká čosi dôležité“. Uvedomte si, že nikomu nedlhujete žiadne vysvetlenie. Ak o tom nechcete rozprávať, zmeňte tému.

Obava, že ľudia, ktorí alkohol pijú, zoberú odmietnutie osobne

O umení odmietnuť alkohol sa hovorí aj ako o umení balansovať na lane. Treba nájsť rovnováhu medzi vysvetlením dôvodov a uvedomením si, že počúvajúci bude vaše dôvody vzťahovať na seba.

Ak poviete, že sa alkoholu vyhýbate kvôli zdraviu, v ušiach prijímateľa bude znieť: „táto osoba mi práve hovorí, že to, čo robím (pitie alkoholu), je nezdravé“. Takto vlastne poviete niečo, čo ste reálne nepovedali. Dôležitý je spôsob, ako to poviete, nie to, čo poviete.

Čo funguje? Zdôraznite, že ide o VAŠU skúsenosť. Nehovorte o štatistikách a všeobecných faktoch, ale podeľte sa o váš konkrétny zážitok, ktorý vás viedol k tomuto rozhodnutiu. Ako napríklad: „keď si dám (ja) alkohol, príšerne ma bolí hlava už aj pri malom množstve“ alebo „alkohol u mňa spúšťa úzkostné stavy“.

Nedostatok nealkoholických nápojov na danej akcii

Toto je dôvod, s ktorým sa dá pekne pracovať a na ktorý sa dá čiastočne pripraviť. Ak napríklad idete na menšiu akciu, doneste so sebou nealkoholický nápoj, ktorý by ste si chceli dať. Ak ide o väčšiu akciu, môžete sa spýtať, či by vám mohli spraviť nejaký zaujímavý drink, a ak nie, tak si aspoň vypýtajte to, čo majú, či už je to voda, alebo džús, do krajšieho pohára.

Nedostatok zaujímavých nealko nápojov

Veľa dospelých, ktorí nechcú piť alkohol, ale predsa si ho dajú, ako dôvod uvádza, že nie je kam ísť, len do podnikov, ktoré majú hlavne alkohol, a keď už sú tam, tak si ten alkohol objednajú. Ako reagovať v tejto situácii?
Ak do rovnakého podniku chodíte častejšie, vždy sa spýtajte, či majú aj niečo nealkoholické. Je možné, že nie ste jediní, kto má podobnú požiadavku, a podnik môže zmeniť svoju ponuku na základe dopytu.
Ďalším krokom by mohla byť proaktívnosť. Ak viete, že si so známymi, kolegami, rodinou pôjdete niekam sadnúť, vyberte podnik vy a nájdite taký, v ktorom je tiež široká ponuka nealkoholických nápojov.

Snaha neuraziť hostiteľa alebo hostiteľku

Alkohol najpravdepodobnejšie nie je to jediné, čo vaši hostitelia ponúkajú. Vyjadrite vďačnosť a oceňte niečo iné, čo hostitelia pripravili. Jedlo, príjemnú atmosféru, dobrú zábavu. Spomeňte si, že alkohol nemusí byť stredobodom ani programu, ani vašej pozornosti.

Snaha vyhnúť sa prehováraniu k „aspoň jednému poháriku“

V týchto prípadoch sa dajú použiť predchádzajúce taktiky, napríklad humor a odstup, ale nebojte sa ani úprimného rozhovoru.

Ľudia chcú často pochopiť, prečo si neprosíte alkohol, takže ak máte čas, vysvetlite im to. V najhoršom prípade vám ten jeden pohárik budú aj tak ponúkať, ale v tom najlepšom obohatíte ich svet novou perspektívou. Možno im dokonca otvoríte aj novú možnosť, nad ktorou sa sami predtým nezamýšľali: tiež si alkohol odpustiť.

Pre mnohé spoločenské situácie platí, že alkohol je obsahom rozhovorov a používa sa na lámanie ľadov. Ak prítomní nevedia, čo viac povedať, najjednoduchšie pre nich je ponúkať alkohol alebo rozjímať nad jeho kvalitami, prípadne spomínať na historky spojené s alkoholom. Na takéto situácie sa môžete pripraviť tým, že budete mať v talóne iné témy na rozhovor.

Ak ste hostiteľom či hostiteľkou spoločenských aktivít, myslite na tých, ktorí nechcú alebo nemôžu piť alkohol. Je to úplne normálne a vy môžete prispieť k tomu, že sa všetci hostia budú cítiť vítaní a príjemne prežijú akciu, ktorú ste pripravili.

Ak sa na spoločenskej akcii zhovárate s niekým, kto alkohol nepije, podporte ho v tom. Nikdy neviete, čo za jeho rozhodnutím stojí.

Ako ho podporiť? Takúto osobu nikdy neprehovárajte k alkoholu a prineste im z baru niečo nealkoholické.

Pýtajte sa so záujmom a nie vyčítavo, posmešne alebo s nedôverou. Načúvajte ich dôvodom alebo zmeňte tému – ak máte pocit, že sa o alkohole nechcú rozprávať.

Dajte im vedieť, že ak na akcii potrebujú byť s niekým, kto ich do pitia alkoholu netlačí, môžu prísť kedykoľvek k vám. Takto, aj keď sami alkohol pijete, môžete prispieť k zdravšej a inkluzívnejšej spoločenskej norme.

Union zdravotná poisťovňa prináša pravidelne zaujímavé informácie pre širokú verejnosť aj o duševných problémoch a radí na koho sa obrátiť pri ich riešení.

Autorka: Kristína Šperková

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Kristína Šperková, odborníčka na prevenciu, alkoholovú a drogovú politiku s viac ako 15-ročnou praxou, prezidentka medzinárodnej organizácie Movendi International a predsedníčka OZ Movendi SK.

Zdroje:

https://www.who.int/substance_abuse/publications/global_alcohol_report/profiles/svk.pdf?ua=1
https://www.cabrini.edu/blog/2020-2021-blogs/reducing-social-anxiety-the-spotlight-effect

 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.