Dňa 17. apríla 2024 vo večerných hodinách budeme mať plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.

Snažíte sa o dieťatko? Dajte si skontrolovať vitamín D v krvi

Krvný test hladiny vitamínu D pred otehotnením

Vznik nového života sprevádzajú komplikované biochemické procesy v ženskom tele. Doteraz nie sú úplne odhalené všetky faktory, ktoré úspešné otehotnenie podmieňujú. Jednou z malých, ale dôležitých „záhad“ je aj rola vitamínu D.

Krvný test hladiny vitamínu D pred otehotnením

Presná úloha vitamínu D v procese otehotnenia, ale aj počas tehotenstva zatiaľ nie je úplne objasnená. Už niekoľko rokov ale výskumníci a lekári upozorňujú, že „déčko“ zohráva dôležitú rolu pri uhniezďovaní oplodneného vajíčka v maternici a následnom priebehu tehotenstva.

Receptory vitamínu D sa totiž nachádzajú aj v niektorých reprodukčných orgánoch ženy – sú vo vaječníkoch, v maternici a počas tehotenstva aj v placente.

Málo déčka znižuje šance

Keď sa vitamín D viaže na svoj receptor, získava kontrolu nad génmi podieľajúcimi sa na tvorbe ženského hormónu estrogén. Jeho dostatok je pre plodnosť ženy kľúčový.

Vitamín D sa do ľudského organizmu dostáva najmä prostredníctvom slnečných lúčov. Nedostatok slnečného žiarenia počas niekoľkých zimných mesiacov spôsobuje, že málo vitamínu D majú v krvi u nás v podstate všetky vekové skupiny.

V lete sa zase chránime UV filtrami s vysokým ochranným faktorom, ktoré vstrebávanie déčka do krvi blokujú (dokonca až 93 %). A preto nemusí byť žiadnym prekvapením, že ani po dovolenke v južných krajinách ho v krvi nemusíte mať dostatok.

Okrem slnečného kúpeľa sa príjem vitamínu D dá zabezpečiť napríklad konzumáciou vajec, rýb, pečene, či červeného mäsa a niektorých ďalších potravín. Preto ak bežne tieto potraviny nekonzumujete a pokúšate sa otehotnieť, mali by ste spozornieť.

Bežný odporúčaný denný príjem vitamínu D je 600 medzinárodných jednotiek (IU), no niektorí odborníci tvrdia, že je to málo a mal by byť vyšší. Pri nedostatku vitamínu D lekári často odporúčajú po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov zvýšiť príjem na 2 000 a viac jednotiek denne (vždy po konzultácii s lekárom!).

Pri nedostatku vitamínu D sa v spojitosti s tehotenstvom čoraz viac hovorí o súvislosti so spontánnymi potratmi alebo o možnosti vzniku tehotenskej cukrovky či preeklampsie (komplikovaného komplexného ochorenia v tehotenstve s rizikom pre matku aj dieťa).

Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Vitamín D a umelé oplodnenie

Skúma sa aj jeho význam v procese asistovanej reprodukcie – existujú štúdie porovnávajúce úspešné tehotenstvá po rôznych typoch asistovanej reprodukcie (IUI, IVF, KET) so živonarodenými bábätkami u žien s rôznymi hladinami vitamínu D v krvi.

Tie naznačujú oveľa nižšiu úspešnosť otehotnenia po umelom oplodnení či v následnom donosení bábätká práve u matiek s nedostatkom déčka v krvi.

Veľmi podobne dopadli aj skúmania výsledkov potvrdených gravidít u žien s dostatočnou hladinou vitamínu D a tých, ktorým déčko chýbalo.

Prítomnosť akcie srdiečka na sonografickom vyšetrení bola o tretinu vyššia u žien s normálnou hladinou vitamínu D v krvi ako u tých, ktorých hladina déčka nespĺňala limity referenčných hodnôt.

Na druhej strane výskumníci upozorňujú, že to neznamená automatický úspech či vyššiu šancu otehotnieť u žien užívajúcich vitamínové doplnky s vitamínom D.

Zdôrazňujú najmä to, že nadmerné užívanie vitamínu D môže viesť k predávkovaniu a ženy snažiace sa otehotnieť by si mali dať hladinu vitamínu D otestovať a užívať ho iba v prípade odporúčania lekárom. Platí to aj pre ženy pripravujúce sa na umelé oplodnenie.

Krvný test na vitamín D nie je nákladný a môžete oň požiadať aj svojho praktického lekára alebo gynekológa, alebo ho absolvovať v niektorom z medicínskych laboratórií ako samoplatkyňa.

Prečítajte si aj náš článok Prečo je vitamín D v tehotenstve taký dôležitý.

Zdroje:

Fertility treatment: Vitamin D may influence success rate. Medical News Today [online]. 2017 [cit. 2020-06-18]. Dostupné z: medicalnewstoday.com

Vitamin D linked to better live birth rates in women undergoing assisted reproduction treatment. University of Birmingham [online]. 2017 [cit. 2017-12-08]. Dostupné z: birmingham.ac.uk

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama