Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Sezónna alergia na pele či trávy: Kedy je jej čas a aké sú najčastejšie druhy?

Alergia na pele a trávy
Alergie trápia čoraz viac ľudí. Sezóna sa začína pomerne skor, koncom zimy, keď môže byť ešte pomerne chladné počasie. Ako rozoznať prejavy sezónnej nádchy od trvalej alergie?
Alergia na pele a trávy

Peľové alergie začínajú svoju sezónu práve teraz, v marci. Faktom je, že takmer polovica obyvateľov Slovenska má nejaký typ alergie

Keď si uvedomíme, že pred storočím išlo o veľmi zriedkavý stav – alergiu malo len 0,5 % obyvateľstva, potom je evidentné, že odvtedy sme urobili veľa chýb.

Na otázku, prečo došlo k takejto prudkej zmene, nevedia odpovedať ani odborníci. Niektorí si myslia, že to bolo len nedostatočnou diagnostikou v minulosti, ďalší zas poukazujú na to, že nadužívame chémiu, máme nezdravé ovzdušie, jednostrannú stravu, veľa stresu a celkovo zlé životné návyky.

V článku si prečítate
0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Sezónna nádcha či trvalá alergia?

Laicky jej hovoríme senná nádcha, hoci nie vždy ide len o sezónnu alergiu na peľ. Podobné problémy totiž vyvolávajú plesne, huby, roztoče, zvieratá alebo potraviny.

Či máte sennú nádchu, alebo trvalú reakciu na niektorý z alergénov, rozlíšite pomerne jednoducho – v druhom prípade sa objavia ťažkosti, aj keď sezónny alergén (peľ) aktuálne nie je vo vzduchu.

TIP / VEDELI SE, ŽE ...

Prehnaná sterilita podporuje rozvoj alergií? Veľa rodičov je presvedčených o tom, že ak svojmu dieťaťu vytvoria sterilné domáce prostredie – zamedzia akémukoľvek kontaktu s alergénmi, bude zdravé. Tento prístup sa ale zrejme podpisuje na rozvoji alergií u malých detí. Čoraz viac štúdií dokazuje, že na výstavbu imunity je primeraný kontakt s alergénmi doslova nevyhnutný.

Máte alergiu? Tak sa liečte, aby z toho nebola astma!

Keď vás „otravuje“ nádcha alebo svrbiace oči, poviete si, že je to len nepríjemné obdobie. Tak načo by ste chodili k lekárovi? Považujete to za správny prístup, veď nechcete zo seba robiť hypochondrov.

Háčik je v tom, že aj keď roky zvládate príznaky alergie bez väčších ťažkostí, neznamená to, že sa časom nebudú zhoršovať.

Sezónne alergie až v 80 % prípadov vedú k astme. Astma už rozhodne nie je jednoduchá záležitosť.

Žiaľ, dnes je aj medzi deťmi veľa astmatikov. A pritom niekedy stačí podchytiť peľovú alergiu. 

Ako sa prejavuje alergia na peľ?

Peľová, potravinová a skrížená alergia

Hoci je potravinová alergia zriedkavejšia ako peľová, zvyčajne má vážnejšie prejavy, vrátane anafylaktického šoku.

A čo je skrížená alergia? Do tejto skupiny patrí alergia na peľ, keď nám nerobia dobre podobné druhy rastlín, ako napríklad rôzne trávy z čeľade lipnicovitých, palinových a podobne.

Poznáme aj ďalšie skrížené alergie, a síce medzi peľom a potravinami. Ide napríklad o kombinovanú alergiu na brezu a jablko, vyskytuje sa tiež alergia na trávy a obilné múky.

Skrížené alergie existujú aj medzi dvoma potravinami, alebo medzi dvoma zvieratami. Pomerne rozšírená je aj alergia na lieky.

Základný peľový kalendár

Január: sporadicky – podľa lokality – peľ liesky.

Február: peľ liesky, peľ jelše.

Marec: peľ liesky, peľ jelše, topoľa, javora, vŕby, duba, púpavy, bahniatok. Začína sa peľové obdobie brezy a jaseňa.

Apríl: peľ brezy, jaseňa, vŕby, topoľa, púpavy, bahniatok, pribúdajú pele ovocných drevín (čerešňa, marhuľa, broskyňa, jabloň, slivka), rôznych tráv a ďalších kvitnúcich rastlín.

Máj: peľ vŕby, peľ topoľa, púpavy. Prichádza hlavná sezóna peľov rôznych tráv (tzv. „alergia trávy”) a ostatných kvitnúcich rastlín. Začína kvitnúť agát, baza.

Jún: peľ agátu, bazy, tráv, púpavy. Začína kvitnúť lipa, pribúdajú paliny a alergény z obilnín.

Júl: púpava, palina, slnečnica. Peľov tráv je v ovzduší už menej.

August: púpava, slnečnica, hlavná sezóna paliny; začína úradovať peľ ambrózie.

September: hlavná sezóna peľu ambrózie, končí sa sezóna alergií na palinu.

Október: hlavným alergénom sú spóry húb, časté sú alergie na plesne.

November: alergie na plesne a roztoče.

December: alergie na plesne a roztoče.

Dobrým kompasom môžu byť pre vás peľové správy, kde nájdete aktuálne informácie.

Diagnostika a liečba peľových alergií

Testy na peľovú alergiu nie sú náročné, ani bolestivé. Alergo-imunológ vám ihlou jemne poškriabe kožu, a na to isté miesto aplikuje potenciálny alergén.

Takto otestuje 10 a viac alergénov naraz a bude sledovať reakciu. Okrem kožných testov vám urobí aj krvné testy, ktoré ukážu hladinu imunoglobulínov IgE.

Vďaka odbornému prístupu máte dobrú šancu, že sa alergia nebude ďalej zhoršovať. Navyše, lekár vám predpíše prípravky na minimalizovanie príznakov.

Samozrejme, aj tak sa radšej vyhýbajte alergénom.

Nezabúdajte na prehliadky, aj keď sa cítite dobre

Hoci majú vaše sezónne alergie len mierny priebeh, pokiaľ sa neliečite, nemôžete vedieť, ako sa váš zdravotný stav rozvíja. Najprv nič podozrivé nezaznamenáte, ale potom sa môžu vaše ťažkosti rozširovať a prehlbovať.

Existuje veľa nebezpečných stavov, ktoré lekári odhalia, ak chodíte na preventívne prehliadky – či už k praktickému lekárovi, alebo k odborníkovi.

Využite to, že preventívne prehliadky sú zadarmo! Okrem toho sa oplatí uplatniť si rôzne ďalšie benefity zdravotnej poisťovne.

Autor: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 
www.uvzsr.sk
https://kalendar.aktuality.sk/pelovy/
https://imuno-alergo.sk/
www.alergia.sk

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.