……………

Rakovina prostaty. Nečakajte na príznaky! Väčšinou nič nepocítite

Rakovina prostaty trápi mužov v strednom veku
Rakovina prostaty, na rozdiel od ženských typov rakoviny, obvykle rastie pomalšie. Hoci existujú aj agresívnejšie druhy, väčšinou stačí prostatu iba sledovať.
Rakovina prostaty trápi mužov v strednom veku
V článku si prečítate

Čo je prostata a na čo slúži

Prostata je malá žľaza v tvare orecha. Nachádza sa v oblasti hrádze, pod močovým mechúrom a pred konečníkom. Keďže prostata obklopuje močovú trubicu, pri jej zväčšení sa ohlasujú ťažkosti s močením.

Prostatu nahmatáte aj zvonku, ale väčšia časť je vnútri. Preto lekár vyšetruje prostatu cez konečník. A aká je funkcia prostaty?

V prvom rade vytvára tekutinu, ktorá vyživuje spermie. Bez tejto tekutiny by sa spermie nikdy nedostali „do cieľa“ – k vajíčku ženy, a vlastne ani von zo semenníkov. Zázračná tekutina tvorí spolu so spermiami ejakulát.

Rakovina prostaty: Nepodceňujte príznaky!

Pri akejkoľvek rakovine platí, že čím skôr je diagnostikovaná, tým máte väčšiu šancu na uzdravenie. O to dôležitejšia je prevencia.

Vždy je lepšie, ak rakovina zasahuje len samotnú prostatu a nepreniká ďalej. Rané štádia mnohokrát nemajú žiadne pozorovateľné príznaky, no pokročilejšiu rakovinu môžete vypozorovať aj sami.

Najčastejšie príznaky rakoviny prostaty:

Prečo vzniká rakovina prostaty?

Rakovina prostaty sa začína rovnako ako iné druhy rakoviny – bunky sa nezdravo menia, stávajú sa prekarcinóznymi, a po čase rakovinovými. Abnormálne bunky sa delia omnoho rýchlejšie ako normálne, a dokážu prežiť aj vtedy, keď iné bunky zomierajú.

Nahromadené abnormálne bunky vytvárajú nádor, ktorý rastie a napáda okolité tkanivo. Niektoré bunky sa dokážu uvoľniť od skupiny a rozšíriť do iných častí tela – metastázovať. Tento proces je typický pre vyššie štádiá rakoviny.

Máte predpoklady, že ochoriete na rakovinu prostaty?

Pravdepodobnosť rakoviny prostaty zvyšujú niektoré faktory, pričom nie všetky dokážeme ovplyvniť. Rakovina prostaty zvyčajne trápi mužov nad 50 rokov. Počiatočné štádiá väčšinou ani nepocítia, pretože nemajú výraznejšie ťažkosti.

Rizikové faktory rakoviny prostaty:

Diagnostika rakoviny prostaty

Ochorenie zvyčajne nezistíme sami, ale náš urológ, pri preventívnej prehliadke. Mnohí muži sa však vyšetrenia boja. Iste, je trochu nepríjemné, ale život nám za chvíľu nepohodlia stojí.

Vyšetrenie prostaty cez konečník sa dá zvládnuť. Doplnkovým vyšetrením je odber krvi na prostatický špecifický antigén (PSA). Ak má lekár dôvodné podozrenie na nádor prostaty, odoberá aj vzorku z prostaty (tenkou ihlou – tzv. biopsia).

Čo napovie histológia?

Zvýšený PSA nemusí hneď znamenať zhubnú rakovinu, preto zachovajte pokoj. Častokrát ide len o nezhubné zväčšenie orgánu, prípadne infekciu.

Navyše, hladina PSA sa v priebehu života zvyšuje. Nezhubné zväčšenie prostaty je omnoho častejšie, než zhubná rakovina.

Príčinou zvýšenia PSA býva benígna hyperplázia prostaty. Ide o nezhubné zväčšenie prostaty kvôli veku.

Komplikácie rakoviny prostaty – inkontinencia a erektilná dysfunkcia

Rakovina prostaty, a takisto jej liečba, môže vyvolať inkontinenciu moču, teda únik moču. U mnohých pacientov sa rakovina premietne aj do „neposlušnosti“ pohlavného údu – tzv. erektilnou dysfunkciou.

Samozrejme, najhoršou komplikáciou sú metastázy. Keď sa rakovina šíri do okolitých orgánov, napríklad do močového mechúra, alebo „pricestuje“ (krvným či lymfatickým systémom) do kostí, vyvoláva bolesti, dokonca zlomeniny.

Žiaľ, keď sa rakovina rozšíri do ďalších častí tela, je nepravdepodobné, že sa pacient vylieči. Odborníci však vedia aj taký stav dostať pod kontrolu, resp. obmedziť ďalšie šírenie.

Ako znížite riziko rakoviny prostaty

Udržiavajte si zdravú hmotnosť – cvičte 5 dní v týždni

Cvičenie, resp. pravidelný pohyb, zlepšuje celkové zdravie, pričom si ľahšie udržíte optimálnu hmotnosť. Je dokázané, že muži, ktorí sa nehýbu, majú vyššiu hladinu prostatického špecifického antigénu v krvi, ako cvičiaci muži.

Jedzte veľa živín

Vždy je lepšie, keď získavame živiny zo stravy, ako z výživových doplnkov. Ovocie, zelenina, vláknina, bielkoviny, celozrnné výrobky – to je minimálny základ. Vyhýbajte sa jedlám s vysokým obsahom tuku, minimalizujte cukry a nezdravé sacharidy.

Absolvujte pravidelné prehliadky

Ženy si uvedomujú starnutie organizmu intenzívnejšie ako muži, pretože telo im to dáva jasne najavo. Na druhej strane, muži okolo päťdesiatky necítia síce výraznejšie zmeny, hoci ich telo predsa len starne.

Pravidelná preventívka u urológa je tou najlepšou cestou k mužskému zdraviu. A nemusíte vôbec čakať do 50-tky – môžete sa zaujímať o svoj „dôležitý orgán“ už po 40-tke. Potrebujete ešte ďalšiu motiváciu?

Union zdravotná poisťovňa vám uhradí preventívnu urologickú prehliadku, ako aj vyšetrenie PSA, a to už od 40 rokov, v 2-ročných intervaloch).

Autor: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Martina Mikesková, Klinika detskej hematológie a onkológie, NÚDCH Bratislava.

Zdroje:

Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.