Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Prvý týždeň po návrate z pôrodnice: Na čo sa sústrediť a čo neriešiť?

mama po návrate z pôrodnice

Mamy po príchode z pôrodnice zažívajú protichodné pocity. Na jednej strane je to radosť z narodenia bábätka, na druhej strane strach, obavy z neznámeho a hromada povinností. Ako zvládnuť lavínu pocitov bez toho, aby ste sa zbláznili?

mama po návrate z pôrodnice
V článku si prečítate:

Tieto tipy vám môžu pomôcť určiť si priority v prvých dňoch s bábätkom.

Vytvorte si priestor len pre vás

Prvé spoločné dni sú dôležité pre každého člena rodiny. Stali ste sa s partnerom rodičmi, tak si dovoľte tento čas, na ktorý ste čakali deväť mesiacov, vychutnať. Ak má bábätko staršieho súrodenca, doprajte dostatok času na zoznámenie sa s novým členom rodiny aj jemu.

Návštevy starých rodičov, širšej rozvetvenej rodiny, priateľov a susedov môžu chvíľku počkať. Riaďte sa pocitom. Ak túžite mať pri sebe mamu či inú blízku osobu, zavolajte ju, nech vám pomôže s domácnosťou. Ostatným slušne oznámte, že návštevy budete prijímať až neskôr.

Navštívte pediatra

Po prepustení z nemocnice by ste mali navštíviť detského lekára najbližší pracovný deň. Ešte predtým, než sa za ním vyberiete, mu vopred zavolajte a dohodnite sa na presnom termíne. V prípade, že nebývate príliš ďaleko, môže pediater vyšetriť bábätko aj u vás doma, čo vám určite padne vhod.

Ak pôjdete vy za ním, nezabudnite si so sebou zobrať prepúšťaciu správu z pôrodnice a prihlášku na verejné zdravotné poistenie. Na zdravotné poistenie bábätka máte 60-dňovú lehotu. Dovtedy je bábätko poistené v tej istej poisťovni ako mamička.

Vykašlite sa na domácnosť

A urobte to s radosťou. Prešli ste si fyzicky aj emocionálne náročným pôrodom, vo vašom tele sa neustále dejú rôzne hormonálne zmeny a k tomu sa ešte len učíte porozumieť bábätku. Venovať čas a energiu, kým bábätko spí, neupratanej domácnosti? To je to posledné, čo potrebujete!

„Vždy som bola pedantná. Preto aj po príchode z pôrodnice som sa pustila do veľkého upratovania. Dcérka spinkala, manžel sa na ňu díval a ja som začala drhnúť sporák ako zmyslov zbavená. Manžel uvaril na niekoľko dní dopredu, no mne vadilo, že neupratal kuchyňu tak, ako som si to predstavovala. Samozrejme, že som bola vyčerpaná a rozplakala som sa. Môj partner ma objal, a to mi pomohlo uvoľniť sa. Postupne sme si našli režim aj na domáce povinnosti, no prvé týždne som naplno venovala dcérke. Oplatilo sa to,“ tvrdí Mariana.

Počas prvého týždňa po návrate z pôrodnice skúste minimalizovať množstvo domácich povinností. Dá sa to napríklad aj takto:

Nevyhnutné vybavovačky

Príchod malého človiečika na svet sa nezaobíde bez povinnej byrokracie. Našťastie, väčšinu povinností zvládne osobne vybaviť aj otec bábätka. Už do troch dní od narodenia bábätka je potrebné vybaviť rodný list. Ak chcete poberať rôzne formy prídavkov, treba o ne požiadať. Niektoré žiadosti môžete podať aj elektronicky, a to v prípade, že máte občiansky preukaz s elektronickým čipom. Prečítajte si náš článok Čo všetko musíte vybaviť po pôrode.

Znížte očakávania

Skutočný život má od toho filmového poriadne ďaleko. Prvé týždne s bábätkom vyžadujú vzájomné zosúladenie. Asi sa vám nepodarí zdravo sa stravovať, pravidelne si umývať vlasy, starať sa o bábätko, venovať sa naplno partnerovi, domácnosti aj svojim záujmom. Pustite všetky očakávania a skúste sa tešiť z každého okamihu. Ste mama na začiatku čarovnej cesty, ktorá sa volá materstvo. Užite si to!

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.
Tieto články by ťa mohli zaujímať

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.