Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Čo všetko musíte vybaviť po pôrode?

mama vybavuje doklady po pôrode

Stiahnite si e-book s praktickým zoznamom na odškrtávanie, nájdete ho konci článku. Byrokratické úkony, vybavovačky, doklady, ale aj príspevky, na ktoré máte nárok. Na čo by ste pred pôrodom a tesne po ňom nemali zabudnúť?

mama vybavuje doklady po pôrode

Neprehliadnite na konci článku náš e-book so zoznamom na odškrtávanie. 

Výber pediatra

Lekára si vyberajte podľa referencií, vlastných preferencií, ale aj podľa dostupnosti. Pozor, mnohí dobrí pediatri už nových pacientov neprijímajú. S detským lekárom sa vopred dohodnite na prvej návšteve, ideálne ešte pred pôrodom.

Napíšte si jeho kontaktné údaje. Budete ich totiž potrebovať aj v pôrodnici, keďže mu odtiaľ budú posielať výsledky screeningu.

Rodný list 

Narodenie dieťaťa hlási matrike priamo pôrodnica. Iba ak ide o domáci pôrod, nahlasuje do 3 pracovných dní narodenia dieťaťa jeden z rodičov.

V pôrodnici vám dajú hlásenie o narodení dieťaťa, s ktorým sa treba vybrať na matričný úrad, pod ktorý pôrodnica spadá. Pozor, nie ten, pod ktorý spadá miesto vášho trvalého pobytu, v tomto bode sa ľudia často mýlia.

Rodný list môže ísť vybaviť aj otec dieťaťa a podpisuje aj vyhlásenie o mene dieťaťa. Prvý originál rodného listu je vydávaný bezplatne. Stiahnite si dokument na konci článku a prečítate si, ako to na úradoch funguje teraz, počas pandémie COVID-19.

Z rodného listu si nezabudnite spraviť hneď niekoľko kópií do rezervy (pokojne aj pätnásť). Využijete ich v Sociálnej poisťovni ako podklad na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny kvôli prídavkom na dieťa a príspevku pri narodení dieťaťa, ako aj u zamestnávateľa (matky aj otca), kvôli vyplateniu daňového bonusu.

V súvislosti s niektorými novšími zákonmi nemusia byť kópie notársky overené (napríklad do Sociálnej poisťovne).

Prepúšťacie správy

V pôrodnici vám pri odchode dajú prepúšťacie správy.

Materské dávky (materská)

Nárok na materské dávky (materskú) vám vzniká z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa. Dávka materského sa vás týka, ak ste zamestnankyňa, povinne nemocensky poistená SZČO, dobrovoľne nemocensky poistená alebo v tzv. ochrannej lehote (7 dní po zániku nemocenského poistenia).

Uplatnenie nároku na materské prebieha podaním žiadosti o materské v Sociálnej poisťovni, ktoré ešte v tehotenstve vystavuje gynekológ 6 – 8 týždňov pred termínom pôrodu.

Pred odoslaním žiadosti treba vo vyhlásení vyznačiť, či si uplatňujete nárok na dávku materského (materskej) zo súbehu viacerých poistení (dobrovoľného a povinného). Uvediete aj spôsob, akým vám dávka bude vyplácaná. V prípade, že ste zamestnaná, musí tlačivo potvrdiť aj zamestnávateľ.

Zdravotné poistenie

Do zdravotnej poisťovne treba dieťa prihlásiť do 60 dní od pôrodu. Môže to vybaviť aj otec dieťatka. Potrebuje na to vyplnenú prihlášku poistenca, rodný list dieťaťa a svoj občiansky preukaz. Výber dobre zvážte, každá zdravotná poisťovňa má iné benefity.

Union zdravotná poisťovňa

Pri narodení dieťaťa získate:

– knižku Naše dieťatko

– sprievodcu detským zdravím

– 100 € balík na bábätko, v rámci ktorého si môžete uplatniť: 

Dôvera

Pri narodení dieťaťa vám pošle:

– babybox v hodnote 50 €, ktorý obsahuje reklamnú tašku s čajom, vitamínmi, vlhčenými obrúskami, dezinfekčným gélom, masťou, tuhým mydlom a malou dojčenskou vodou.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Pri narodení dieťaťa vám poskytne:

– očkovací kalendár;

– informácie o psychomotorickom vývine;

– vzorku opaľovacieho krému

Trvalý pobyt a pas

Trvalým pobytom bábätka s aautomaticky stáva adresa vášho trvalého bydliska, takže už nie je nutné vybavovať ju úradne.

Kedysi sme mali deti zapísané v našich pasoch, to však už niekoľko rokov neplatí.

Vlastný pas preto musí mať aj dieťa do piatich rokov. Ak plánujete s bábätkom cestovať, nevyhnete sa návšteve príslušného Klientskeho centra Okresného úradu.

Na vybavenie cestovného pasu potrebujete:

O vydanie cestovného pasu môže požiadať ktorýkoľvek z rodičov bez súhlasu druhého rodiča, aj keď nie sú zosobášení.

Pri fotografovaní na pas dieťa nesmie plakať a musí mať otvorené oči – pripravte si hračku alebo niečo, čo ho zaujme.

Nebojte sa, fotí sa vo vašej náruči (dostanete zásteru, ktorá vás na fotke zamaskuje). Ak sa aj fotka nepodarí, pas bude platný 6 mesiacov (bežne sa cestovný pas pre deti vydáva na 2 roky). Stiahnite si dokument, ktorý nájdete nižšie a dozviete sa aktuálne obmedzenia počas pandémie koronavírusu. 

Príspevky od samosprávy a štátu

Presondujte vo vašej mestskej časti či v obci, či vypláca príspevok pri narodení dieťaťa. Niektoré samosprávy dávajú zopár desiatok eur, ďalšie darčeky v podobne poukážok či užitočných vecí pre bábätko.

A sú aj také, ktoré pre novorodencov nemajú vôbec nič. Niektoré samosprávy vyplácajú príspevky v hotovosti pri slávnosti vítania nových občanov, iné zase na základe žiadosti na príslušnom mestskom úrade.

Peniaze, ktoré vás však isto neminú, sa ukrývajú v prídavku na dieťa a dostanete ich zo štátnej pokladnice. Je to síce len 24,95 eur mesačne, no lepšie ako nič.

Vyplňte žiadosť o prídavok na dieťa, zoberte originál aj kópiu rodného listu, občiansky preukaz matky a odneste ich na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Na matrike vám dajú aj potvrdenie o narodení dieťaťa, ktoré poslúži ako podklad k žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa. Je to štátna sociálna dávka, v prípade prvého bábätka vo výške až 829,86 €, nepremeškajte preto lehotu na jeho uplatnenie. Máte čas 6 mesiacov od narodenia dieťaťa.

Dôchodkové poistenie

Ak máte nárok na rodičovský príspevok, na dôchodkové poistenie vás prihlási aj odhlási Sociálna poisťovňa. Pošlú vám o tom domov písomné vyjadrenie.

V opačnom prípade musíte prihlášku podať svojpomocne. Týka sa vás to vtedy, keď nemáte nárok na rodičovský príspevok, keďže o vás v tomto prípade Sociálna poisťovňa informácie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny nedostane.

A týka sa vás to aj vtedy, keď síce máte nárok na dávku materského, ale povinné poistenie vám už netrvá. Napríklad z dôvodu, že ste ukončili pracovný pomer, alebo vám zanikla povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie ako SZČO.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.