Problémy pri dojčení – laktačný štrajk a dojčenie s pomôckami

laktačný štrajk u novorodenca

Ako sa prejavuje a rieši laktačný štrajk a ako sa dá kŕmiť dieťatko pomocou laktačnej cievky či pohárika, aby sa mohlo znova rozbehnúť a podporiť dojčenie?

laktačný štrajk u novorodenca

Aj dobre rozbehnuté dojčenie môžu niekedy narušiť rôzne komplikácie. Laktačný štrajk dokáže poriadne skomplikovať pohodu pri dojčení a občas je dojčenie potrebné rozbehnúť prostredníctvom laktačných pomôcok. Prečítajte si, ako riešiť konkrétne problémy a situácie.

Laktačný štrajk

Týmto označením sa opisuje jav, kedy bábätko zrazu začne odmietať prsník a dojčenie. Môže prísť v rôznych obdobiach – keď má dieťatko iba 2 až 3 týždne, 2 až 3 mesiace, ale aj vyše roka.

Pri laktačnom štrajku sa bábätko odťahuje od prsníka, vypľúva ho, nechce sa prisať, plače, búcha pästičkou, hnevá sa, či si saje pästičku. Väčšie bábätká sa jednoducho odbatolia preč.

Zvyčajne je to pre mamu šok, pretože sa to stáva aj u detí, ktoré sa dovtedy bezproblémovo dojčili, priberali a mamy mali dosť mlieka.

Laktačný štrajk súvisí so zníženou tvorbou a tokom mlieka. Bábätko bolo zvyknuté na rýchly tok mlieka, ktorý sa spomalil. Prichádza často nenápadne a mama si nemusí žiadnu zmenu všimnúť, až kým bábätko nezačne „štrajkovať“.

Dôvodom tejto situácie býva nesprávne prisatie a technika dojčenia, nesprávna poloha pri dojčení, alebo iné faktory zníženia tvorby mlieka (napr. užívanie hormonálnej antikoncepcie, závažnejšie ochorenie maminky, alebo používanie klobúčikov pri dojčení).

Vtedy sa mamička dostáva do bludného kruhu – dieťatko sa odmieta prisávať, tvorba mlieka sa ešte viac znižuje a bábätko prsník odmieta o to viac (keďže mu mlieko z neho netečie tak, ako bolo zvyknuté).

Prvá pomoc:

Laktačné pomôcky – cievka a pohárik

Ak sa bábätko ešte neprisáva alebo sa nedojčí a rozhodli ste sa bábätku nedávať fľašu, môžete skúsiť využiť laktačné pomôcky. Tieto spôsoby odporúčajú laktačné poradkyne, pretože pri nich dieťatko nezískava negatívne návyky, ktoré zabraňujú návratu alebo rozbehu dojčenia.

1. Cievka použitá na kŕmenie po prste

Pri tomto spôsobe dojčenia sa používa cievka CN-01, ktorú je možné zakúpiť v zdravotníckych potrebách. Táto metóda neslúži primárne na nakŕmenie dieťatka mimo prsníka. Cieľom je totiž dieťatko takto niekoľko sekúnd kŕmiť, a potom ho preložiť na prsník.

Tip: Uzáver dolného konca cievky je lepšie odstrihnúť, aby nebránil toku mliečka.

Ako to prebieha:

Tip od nás

Pozn.: Maximálna doba dojčenia touto metódou by mala byť približne 30 sekúnd. Potom treba dieťatko preložiť aj s cievkou na prsník. Ak aj potom dieťatko prsník odmietne, dokŕmte ho radšej pohárikom, než kŕmením na prste.

Tip: Ak bábätko nie je vôbec dojčené, môžete sa pre kŕmenie cievkou po prste rozhodnúť ako pre osobitný spôsob kŕmenia (namiesto kŕmenia z fľaše).

Ďalší spôsob dojčenia s laktačnou pomôckou je kŕmenie s cievkou na prsníku. Využíva sa najmä v prípade, ak sa dieťatko síce dokáže prisať, ale tvorba mlieka je nízka a bábätko si nedokáže dostatok mlieka z prsníka vysať.

Tip: Ideálne je naučiť sa túto pomôcku používať v prítomnosti laktačnej poradkyne. Tá vám ukáže, ako na to a vysvetlí, čo robiť, keď niečo nefunguje.

Tip od nás

Pozn.: Cieľom je, aby si bábätko prsník pozitívne spojilo – už to nebude len to frustrujúce miesto, kde sa snaží a snaží a mlieko nejde, ale miesto, kde sa nakŕmi a cíti mamu. Navyše, takéto dojčenie podporuje prisatie na prsník.

2. Pohárik

Pohárik je často odporúčaný laktačnými poradkyňami namiesto fľaše. A to z troch dôvodov: nevypĺňa ústočká tak ako fľaša, nemätie bábätko iným spôsobom satia, pretože pri poháriku vlastne nesaje, ale pije a posilňuje pri tom správne svaly tváre a jazyka (nedeformuje podnebie). Navyše sa naučí piť tak, ako to bude robiť po celý svoj život.

Ako na to:

Tip od nás

Ako správne odsať alebo odstriekať materské mlieko? Prečítajte si v našom článku!

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama