Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Bolesť bradaviek pri dojčení. Aké sú najčastejšie problémy a príčiny?

dojčenie s problémami bradaviek

Viete, čo sú ragády, vazospazmus či kandida na bradavkách? Ako vznikajú najčastejšie problémy s bradavkami pri dojčení a ako ich riešiť? Prečítajte si v článku zo seriálu praktických informácií a tipov o dojčení.

dojčenie s problémami bradaviek
V článku si prečítate:

Nesprávne prisatie a nesprávna poloha pri dojčení dokáže bradavky prsníkov naozaj poškodiť. Mamy často trpia silnými bolesťami, ale dojčenie by nemalo spôsobovať bolesti. Počas dojčenia, ani po ňom.

Ideálne je problém riešiť hneď na začiatku a nenechať ho prepuknúť. Inak sa dostanete do začarovaného kruhu – bábätko sa dobre neprisáva, zostáva hladné, mama trpí bolesťou a zápalmi, menej dojčí, tvorba mlieka poklesne. Dieťatko je stále hladnejšie a netrpezlivejšie, čo zase nepomáha správnemu prisatiu.

Takže konštatovania a rady, že dojčenie jednoducho bolí, nie sú pravdivé (hoci na začiatku dojčenia, kým si bradavky zvyknú, istý diskomfort môžete cítiť). Ak teda cítite akúkoľvek bolesť, neodkladajte to a konzultujte to s laktačnou poradkyňou a lekárom.

Aké sú najčastejšie problémy s bradavkami?

Ragády, alebo popraskané bradavky

Ranky môžu byť veľmi maličké (občas aj krvácajú) a často ich ani nevidno. Signálom, že ide o ragády, je práve bolestivosť. Zvyčajne sú spôsobené nesprávnym prisatím dieťatka alebo nesprávnou polohou pri dojčení.

Väčšina mám, najmä prvorodičiek, sa s týmto problémom stretla. Ostrú, rezavú bolesť mamičky cítia v momente, keď sa dieťatko prisáva a počas dojčenia sa táto bolesť väčšinou zmierni.

Odborníci odporúčajú dojčiť aj v takejto situácii, ale ideálne je čím skôr tento problém konzultovať s laktačnou poradkyňou.

Prvá pomoc:

Pozor: Ak má mama krvácajúcu ranu na bradavke, trošku krvi sa počas dojčenia môže dostať aj do tela dieťatka. Ak si teda bábätko odgrgne trošku krvi, alebo sa dostane do stolice dieťatka a zafarbí ju dočierna, neľakajte sa. Samozrejme, ak si nie ste istá, konzultujte tento stav s pediatrom.

O problémoch prsníkov pri dojčení si prečítajte v článku Dojčenie – upchaté mliekovody a zápaly prsnej žľazy.

Vazospazmus, alebo syndróm bielej bradavky

Niekedy sa o ňom píše aj pod označením Raynaudov fenomén. Je charakteristický tým, že sa objaví po nadojčení dieťaťa. Vtedy bradavka postupne zbelie a prichádza pálivá, intenzívna bolesť. Tá trvá niekoľko minút, po nej nastupuje tupá pulzujúca bolesť. Môže trvať niekoľko minút, a potom to všetko odznie, alebo sa proces pálivej a tupej bolesti opakuje.

Je to spôsobené tým, že sa v danom mieste prudko zúžia cievy (spazmus), ako dôsledok poškodzovania bradavky nesprávnym prisatím bábätka.

Prvá pomoc:

Infekcia, alebo kandidóza

Infekcia spôsobená kvasinkami druhu Candida albicans sa prejavuje tak, že bradavky sú začervenané a boľavé nielen počas dojčenia, ale tento stav pretrváva aj po nadojčení. Bolesť je skôr pálivá a rozoznáte ju tak, že samotné prisatie je nebolestivé, ale po dojčení bradavky bolia a pália.

Pozn.: Poraďte sa o tom so svojím lekárom, ktorý dokáže presne diagnostikovať tento problém, keďže začervenanie môže znamenať aj iný zápal.

Kvasinkám sa veľmi dobre darí v mliečnom prostredí a ak sa dostanú do poškodenej bradavky (spôsobené nesprávnym prisatím), môže vzniknúť patogénny stav. Ten sa môže preniesť aj na bábätko, ktoré môže mať napríklad zaparený zadoček a biely výsyp v ústnej dutine. (S diagnostikou si určite nechajte poradiť a konzultujte tento stav s pediatrom.)

Prvá pomoc:

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Tip: Napriek tomu, že vás možno bude niekto presviedčať, že vaše bradavky sú hlavným problémom pri dojčení, nenechajte sa pomýliť. Tvar bradaviek neovplyvňuje dojčenie. Počas dojčenia sa totiž mení a okrem toho, bábätko sa prisáva na celý dvorec. Najdôležitejšia je preto technika prisatia a nie to, či sú vaše bradavky vpáčené alebo ploché. Klobúčiky na dojčenie často znamenajú zhoršenie problému s prisatím a môžu viesť aj k nechcenému ukončeniu dojčenia.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.