Atoms/icons/24/grey/info-24
Dňa 17. apríla 2024 vo večerných hodinách budeme mať plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Dojčenie – upchaté mliekovody a zápaly prsnej žľazy

problémy s prsníkmi pri dojčení

Naliate a bolestivé prsníky zažili azda všetky mamy, najmä na začiatku dojčenia. Preto je vhodné pripraviť sa na dojčenie už v tehotenstve a predchádzať tak nepríjemným komplikáciám v podobe zápalov.

problémy s prsníkmi pri dojčení
V článku si prečítate:

Bolestivé naliatie po pôrode prichádza približne na 3. až 5. deň. V prvých dňoch dojčenia sa celý proces dopytu a ponuky nastavuje, je úplne normálne, že telo spočiatku produkuje viac mlieka a postupne sa tvorba upraví podľa potrieb bábätka.

Stáva sa však, že v dôsledku nesprávneho prisatia mlieko v prsníkoch zostáva a vyprázdňovanie prsníka nie je dostatočné.

Môže to vyústiť až do upchatia mliekovodov a zápalov prsníkov. Preto je dôležitá prevencia a ak sa takýto problém vyskytne, treba ho urgentne riešiť a nečakať! Pri akýchkoľvek náznakoch problémov je vhodné ihneď sa poradiť s lekárom, prípadne s laktačnou poradkyňou.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ako postupovať pri laktačnom štrajku? Prečítajte si v našom článku!

Naliate prsia 3. až 5. deň po pôrode

Naliate prsníky sú zvyčajne citlivé na dotyk a môžete mať pocit, že sú až horúce. V tomto prípade je najúčinnejšie jednoduché pravidlo – správna technika dojčenia (prisatie a poloha), časté vyprázdňovanie prsníkov (často dieťatko na prsník prikladať a stláčať prsník).

Dôležité je uvedomiť si, že toto naliatie zvyčajne rýchlo prejde (do 1 až 2 dní) aj bez akýchkoľvek zásahov a tvorba mlieka sa prirodzene upraví.

Ak však máte pocit, že potrebujete úľavu, môžete vyskúšať niektoré z týchto tipov:

Chladenie ľadom ani nahrievanie v tomto prípade nie je efektívne. Prílišné podchladenie môže poškodiť pokožku prsníkov/bradaviek a nahrievanie zase rozťahuje tkanivá na bolestivo naliatom prsníku.

Upchatý mliekovod, alebo retencia mlieka

Retencia je blokáda jedného mliekovodu. Zvyčajne ho spôsobuje nedostatočné vyprázdňovanie prsníka, kedy mlieko zostáva v mliekovode a jeho tkanivo sa môže zapáliť.

Tento problém sa prejavuje ako bolestivé zatvrdnutie v jednom mieste prsníka. Prejavuje sa hmatateľným zatvrdnutím (hrčou), ktoré je bolestivé na dotyk. Niekedy je to sprevádzané aj začervenaním kože a dokonca zvýšenou teplotou alebo horúčkou.

Príčinou je zvyčajne nesprávne prisatie bábätka, nedostatočné vyprázdňovanie prsníka a tiež obmedzovanie dojčenia (napríklad v noci), keď sa prsník naleje. Môže sa to stať kedykoľvek počas dojčenia dieťatka.

Prvá pomoc:

Ako prvé je dôležité odstrániť príčinu upchatého mliekovodu – dbať na správne prisatie a vyprázdňovanie prsníkov, liečiť bolestivé bradavky a kontrolovať, či bábätko pije (pauza v brade).

Boľavý prsník si môžete aj rozmasírovať a stláčať – pomalými, jemnými krúživými pohybmi smerom od bradavky k dvorcu a až potom k okrajovým častiam prsníka.

Prikladajte si dieťatko podľa jeho potreby a neprestávajte s dojčením. V opačnom prípade sa môžu prsia ešte viac naplniť mliekom a problém sa iba zhorší.

Už sa neodporúča smerovať bradu dieťaťa k postihnutému miestu. Často to totiž vedie k problémom s prisatím. Radšej pri dojčení dané miesto (hrču) jemne stláčajte.

A veľmi dôležité – odpočívajte!

Ak je potrebné, dajte si lieky proti bolesti – paracetamol alebo ibuprofén. Ich použitie konzultujte s lekárom alebo lekárnikom.

Tip: Niekedy sa mliekovod upchá priamo na bradavke a vtedy sa to volá mliečny pľuzgier. 

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Antibiotiká pri retencii mlieka lekár zvyčajne nepredpisuje. Tie sa predpisujú v prípade mastitídy (zápalu prsnej žľazy).

Mastitída, alebo zápal prsnej žľazy

Takýto zápal môže vzniknúť kedykoľvek počas celej doby dojčenia. Spôsobuje ho bakteriálna infekcia. Zvyčajne postihuje iba jeden prsník, ale stáva sa, že sú postihnuté aj oba prsníky naraz.

Príznaky mastitídy sa niekedy zamieňajú za bežnú chrípku – únava, bolesť hlavy, svalov, kĺbov, horúčka, zimnica, niekedy aj zvracanie.

Prvým príznakom, že ide o mastitídu, je napätie a bolestivosť v bradavke. Následne začne bolieť celý prsník, ktorý stvrdne (vznikne hrča) a je taký citlivý, že môže bolieť aj pri chôdzi. Môžu sa objaviť aj začervenané miesta a horúčka.

Ak máte tieto príznaky, určite urýchlene navštívte lekára alebo pohotovosť. Existuje tu riziko, že v prsníku môže vzniknúť absces.

Prvá pomoc:

Pri akýchkoľvek pochybnostiach či problémoch konzultujte stav s lekárom.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.