Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Príliš stará na bábätko? Spoznajte výhody materstva vo vyššom veku!

výhody tehotenstva vo vyššom veku

Na jednej strane túžba po dieťatku, na druhej strane strach zo zdravotných rizík spojených s graviditou. Pokiaľ ste sa rozhodli mať bábätko vo vyššom veku, určite ste si vedomá všetkých rizík.

výhody tehotenstva vo vyššom veku
V článku si prečítate:

Našťastie, nie je to len o rizikách. Aj príchod dieťatka v tomto období prináša so sebou niektoré výhody.

Ste vnútorne zrelšie

V zrelšom veku už lepšie viete, čo chcete. Počas života ste zažili rôzne pády a vzostupy a je teda pravdepodobné, že ste schopná prijať za svoje rozhodnutia väčšiu zodpovednosť. Mirka sa stala mamou už v osemnástke, druhé dieťatko priviedla na svet krátko pred štyridsiatkou: „Splodenie prvej dcéry bola náhoda. Vôbec som na materstvo nebola pripravená. Zatiaľ čo moje rovesníčky trávili noci na diskotékach, ja som nespala kvôli plačúcemu bábätku. Veľmi nepríjemne som na ňu reagovala, začo som mala poriadne výčitky svedomia. Na druhú dcérku sme si počkali takmer dve dekády. Vôbec to neľutujem. Mohla som si materstvo užiť naplno, vedela som sa lepšie ovládať a zároveň sme ako rodina boli dostatočne finančne zabezpečení.“

Viete, že byť mamou nie je samozrejmosť

Poznáte ženy, ktoré otehotneli na prvý pokus? Kedysi bežnejší jav, dnes už len skôr zriedkavosť. Približne 1 z 8 párov má problémy s neplodnosťou. Schopnosť prirodzene počať bábätko sa rapídne znižuje po 35. roku života. Ak sa rozhodnete mať dieťatko neskôr, budete si užívať každú chvíľku s ním, pretože viete, že už len samotný jeho príchod na tento svet je malý zázrak: „Sestra mala tri deti krátko po sebe. Ja som nemala šťastie na partnerov. Keď som sa zoznámila s manželom, mala som 38 rokov. Mala som problémy otehotnieť, no nakoniec sa to podarilo. Janka som porodila ako 43-ročná. Neľutovala som ani jednu prebdenú noc, nehundrala som pri bežných ťažkostiach. Som zaňho neskutočne vďačná.“

Dieťatko môže byť zdravšie

Jedna zaujímavá štúdia (2012) poukázala na to, že malé deti, ktorých mamy sú staršie, sú vo všeobecnosti zdravšie ako deti mladších mám. Môže to súvisieť aj s tým, že zrelšie maminy sa môžu viac venovať svojmu dieťatku. Deti, ktoré sa zúčastnili štúdie, boli menej chorľavejšie, mali rozvinutejšiu slovnú zásobu, menej ťažkostí so začlenením sa do kolektívu a taktiež sa viac vyhýbali zraneniam.

Predĺžite si mladosť

…a to doslova. Vedci potvrdili, že tehotenstvo vo vyššom veku môže spomaliť proces starnutia. Bunky plodu obsiahnuté v placente dokonca pomáhajú pri „oprave“ srdcového tkaniva. To, že mamina s dieťatkom mladne, nie je len mýtus, ale vedecky overený fakt.

V starších deťoch získate oporu

Staršie dieťa sa môže stať vynikajúcim parťákom pri starostlivosti o malého drobca: „Synček sa nám narodil, keď mala dcéra už 17 rokov. Veľmi sa tešila, že nám môže pomôcť pri kúpaní synčeka. Keď som si potrebovala oddýchnuť, išla ho kočíkovať. O pár rokov neskôr sa mi poďakovala za túto skúsenosť. Sama sa stala maminou a vďaka mladšiemu súrodencovi sa ľahšie vžila do úlohy čerstvej mamičky,“ spomína Janka, ktorá je nielen maminou, ale už aj babičkou.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si náš článok o tom, ktorým potravinám a látkam je lepšie sa v tehotenstve vyhnúť.

Máte na dieťatko viac času

Mnohé mamy odkladajú materstvo na neskôr aj z čisto praktického hľadiska. Podobne ako Katarína: „Kým sme bývali u svokrovcov, nechcela som deti. Už nám dvom s manželom tam bolo pritesno, nevedela som si predstaviť, že by sme sa v malej izbičke mali tlačiť aj s deťmi. Preto som sa rozhodla naplno venovať kariére a o dieťatko sme sa začali snažiť, až keď sme bývali vo svojom. Podľa mňa to bolo dobré rozhodnutie. S manželom sme sa postavili na vlastné nohy. So synom som mohla zostať doma a venovať sa mu naplno. Nemusela som ísť skoro do práce, pretože sme boli lepšie finančne zabezpečení.“ Katka dodáva, že vďaka tomu si mohla materstvo naplno vychutnať, pretože nemusela na materskej obracať každý cent.

Materstvo vo vyššom veku je často spojené s množstvom predsudkov. Rozhodnutie mať dieťatko je len na vás a partnerovi, preto sa netrápte kvôli názorom okolia. Každá žena má právo rozhodnúť sa či a kedy sa chce stať matkou.

Zdroje:

DUCAN, Apryl. The Unique Struggles and Benefits Older Parents Face. Very Well Family [online]. 03. 12. 2020 [cit. 2021-01-08]. Dostupné z: verywellfamily.com

EISENBERG, D. T. A., M. G. HAYES a C. W. KUZAWA. Delayed paternal age of reproduction in humans is associated with longer telomeres across two generations of descendants. Proceedings of the National Academy of Sciences [online]. 2012, 109(26), 10251-10256 [cit. 2021-01-08]. ISSN 0027-8424. Dostupné z: doi

KARA, Rina J., Paola BOLLI, Ioannis KARAKIKES, et al. Fetal Cells Traffic to Injured Maternal Myocardium and Undergo Cardiac Differentiation. Circulation Research [online]. 2012, 110(1), 82-93 [cit. 2021-01-08]. ISSN 0009-7330. Dostupné z: doi

Infertility Stats You Should Know: Use our infertility stats to learn more about infertility that affects so many couples. Fertility answers [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné z: fertilityanswers.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.