Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Otehotnenie po potrate. Kedy je ten správny čas?

otehotnenie po potrate

Spontánnym potratom končí približne desať až dvadsať percent tehotenstiev. Ak túžite byť mamou, nič ale nie je stratené.

otehotnenie po potrate
V článku si prečítate:

Telo aj psychika však potrebujú čas nevyhnutný na zotavenie.

Čo je príčinou?

Chromozomálne abnormality sú príčinou približne päťdesiatich percent spontánnych potratov. Svoju úlohu zohrávajú aj ďalšie faktory, ako napríklad infekcia, abnormality maternice, krčka maternice a podobne.

Na ženu, ktorá si prešla touto bolestnou skúsenosťou, môžu doliehať pocity viny. Odpoveď odborníkov je jasná. Spontánnemu potratu, ku ktorému dochádza do 20. týždňa tehotenstva, sa nedá zabrániť. Svedčí o tom, že plod sa nevyvíjal správne. Približne polovica všetkých tehotenstiev končí potratom, väčšinou však ženy ani netušia, že boli tehotné. Vtedy sa potrat môže prejaviť vo forme silnejšej menštruácie, ktorá sa dostaví oneskorene.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Bude sa to opakovať?

Táto otázka nedáva spávať mnohým ženám snažiacim sa otehotnieť. Väčšina žien po predchádzajúcom potrate donosí zdravé bábätko. Riziko opakovaného potratu je po prvom potrate dvadsať percent, po dvoch potratoch približne dvadsaťosem percent. Ak máte za sebou tri a viac spontánnych potratov, riziko opakovaného potratu je vyššie, až štyridsaťtri percent. Našťastie sa s opakovanými potratmi stretáva iba jedno percento žien.

Môžeme ísť na to?

Odborníci odporúčajú dať si pauzu aspoň dva týždne po potrate, a to najmä z dôvodu zvýšeného rizika vzniku infekcií. Organizmus sa dá dokopy pomerne rýchlo.

O bábätko sa môžete snažiť približne po troch menštruačných cykloch. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dokonca počkať až 6 mesiacov, a to najmä kvôli psychike. Podľa viacerých štúdií sa u žien počas prvého roku po spontánnom potrate častejšie vyskytuje úzkosť, pocit viny či depresia.

Pokiaľ je vo vás obrovský strach, že sa táto bolestivá skúsenosť zopakuje, doprajte si čas.

„Keď som potratila v 12. týždni, lekár mi odporučil počkať zopár mesiacov. Nechcela som o tom ani počuť. Bola som rozhodnutá pustiť sa do snaženia sa o ďalšie dieťatko ihneď, ako prestanem krvácať,“ priznáva Ľubica. Juraj, jej partner, vedel, že Ľubica na ďalšie tehotenstvo nie je pripravená. Nereagoval ani na jej plač, ani na tlačenie, ani na výčitky. O bábätko sa začali snažiť na Vianoce, keď od potratu ubehlo sedem mesiacov. Malého Samka sa im podarilo počať na prvý raz. Dnes má dva roky a robí rodičom radosť. Príbeh Ľubice nie je ojedinelý.

Mnohé ženy sa pokúšajú počiatočný šok potlačiť ďalším tehotenstvom. Fráza: „Kedy sa môžem najskôr začať snažiť o bábätko po potrate“ patrí medzi najvyhľadávanejšie výrazy na internete.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Viete si správne urobiť tehotenský test?

Lepšie čo najskôr?

„Chcela som vytesniť to, čo sa stalo. Túžila som otehotnieť čo najskôr, aby som zabudla na traumu,“ tvrdí Majka, ktorej sa podarilo otehotnieť počas prvej ovulácie po potrate. Celé tehotenstvo bola v neustálom napätí, pretože sa bála opakovaného potratu.

Aj názory odborníkov na to, kedy je ten „najlepší čas“, sa rôznia. Štúdia publikovaná v roku 2017 dokonca poukázala na menšie riziko opakovaného potratu pri počatí počas prvých troch mesiacov po potrate. Vedci predpokladajú, že predchádzajúce tehotenstvo môže telo lepšie pripraviť na ďalšie tehotenstvo. Pokiaľ nemáte v sebe vnútornú istotu a pohodu, s tehotenstvom radšej počkajte.

Ak cítite, že vás valcujú negatívne pocity, choďte za odborníkom alebo sa zverte niekomu, komu dôverujete. Nie ste v tom sama. Určite nájdete potrebnú vnútornú podporu.

Zdroje:

MAYO CLINIC STAFF (2016). Miscarriage – Symptoms and causes. [online] Mayo Clinic. [cit. 2021-8-15]. Dostupné z: mayoclinic.org

GRIEBEL, C.P., HALVORSEN, J., GOLEMON, T.B. AND DAY, A.A. (2005). Management of spontaneous abortion. American Family Physician, [online] 72(7), pp.1243–1250. [cit. 2021-8-15]. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

MARCIN, A. (2019). Pregnancy After Miscarriage: From Risks to Rainbow Babies. [online] Healthline. [cit. 2021-8-15]. Dostupné z: healthline.com

Sundermann, A.C., Hartmann, K.E., Jones, S.H., Torstenson, E.S. and Velez Edwards, D.R. (2017). Interpregnancy Interval After Pregnancy Loss and Risk of Repeat Miscarriage. Obstetrics & Gynecology, [online] 130(6), pp.1312–1318. . [cit. 2021-8-15]. Dostupné z: ncbi.nlm.nih.gov

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.