……………

Ako si správne urobiť tehotenský test? Nie je to žiadna veda

ako sa robí tehotenský test

Tehotenský test dokáže odhaliť sladké tajomstvo. Odborníci prezradili niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa falošne pozitívnemu či negatívnemu výsledku.

ako sa robí tehotenský test

Pozrite sa do kalendára

Pre ženy, ktoré sa snažia o bábätko už dlhší čas, môže byť obdobie medzi ovuláciou a (ne)očakávanou menštruáciou nekonečné. Neistota, obavy, aj nádej. Ak sa chcete vyhnúť sklamaniu, skúste počkať s testovaním aspoň do dátumu predpokladanej menštruácie. Robiť si tehotenský test už pár dní po ovulácii nemá zmysel. Odborníci odporúčajú pustiť sa do domáceho testovania najskôr v prvý deň meškania menštruácie.

V prípade, že máte nepravidelnú menštruáciu, urobte si tehotenský test približne po troch týždňoch od predpokladanej ovulácie. Pokiaľ vám vyšiel negatívny výsledok a menštruácia vám aj naďalej mešká, testovanie zopakujte až po troch dňoch. Hladina tehotenského hormónu (hCG) sa zdvojnásobuje každých 48 až 72 hodín, takže sa nemáte kam ponáhľať.

Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Ráno múdrejšie večera

Pokiaľ ste si kúpili tehotenský test cestou z práce, skúste s testovaním vydržať do rána. Je nutkanie priveľké? Poproste partnera, nech vám test schová tam, kde ho nenájdete a nech vám ho dá až ráno. V rannom moči je najvyššia koncentrácia hCG, vďaka čomu je vyššia šanca, že tehotenský test v prípade gravidity zachytí pozitívny výsledok.

Zvoľte si správny postup

Pred samotným testovaním si pozorne prečítajte návod na obale, a to aj v prípade, že ste si už tehotenský test robili veľakrát. Aby ste dostali objektívny výsledok, dodržujte všeobecné odporúčania:

Falošne negatívny alebo falošne pozitívny výsledok?

Presnosť tehotenských testov určených na domáce použitie je takmer 99 percent, no občas sa stáva, že výsledok nebude zodpovedať skutočnosti. Môže to mať na svedomí exspirácia testu alebo zlyhá ľudský faktor.

Prax ukázala, že častejšie dochádza k falošne negatívnemu výsledku, a to najmä v prípade, že ste sa do testovania pustili priskoro. Falošne pozitívny výsledok je skôr zriedkavý. Aby ste mali istotu, testovanie si zopakujte o pár dní. Ak na vás opäť vykukli dve čiarky, ste na dobrej ceste stať sa mamou. Pre istotu sa objednajte k lekárovi, ktorý vám potvrdí tehotenstvo so stopercentnou istotou.

Ukázal vám test pozitívny výsledok? Pozrite sa, ako sa darí vášmu bábätku a na čo všetko sa môžete pripraviť v nasledujúcich týždňoch.

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.