Zdieľať

Predpôrodná príprava: ako sa pripraviť fyzicky a psychicky na pôrod?

profylaxia pred pôrodom
Pôrod je životnou udalosťou nielen pre budúcu matku, ale aj pre jej partnera. Ku koncu tehotenstva rastú aj obavy, či všetko prebehne, ako má. Radosť a napätie z očakávania sa miešajú so strachom, či sa budete vedieť o nového človiečika postarať a či bude zdravý.
profylaxia pred pôrodom
V článku si prečítate:

Veľkou pomocou je predpôrodná príprava – kurzy, ktoré organizujú samotné pôrodnice (teda nemocnice, kliniky), materské centrá, alebo súkromné spoločnosti podporujúce zdravé tehotenstvo a materstvo.

To, či sa rozhodnete absolvovať profylaktickú prípravu na pôrod, je, samozrejme, čisto vaša vec, ale pre mnohé mamy je to skutočne dobré riešenie. Nielenže sa stretnú so ženami, ktoré o pár dní čaká podobný intenzívny zážitok, ale v prvom rade sa dozvedia informácie o priebehu pôrodu, možnostiach, na aké sa pripraviť.

Samozrejme, tieto informácie sú najdôležitejšie pre prvorodičky. Keďže kurzy bývajú rôzne dlhé, ak ich chcete absolvovať, treba si ich nastaviť tak, aby ste poslednú lekciu absolvovali pred očakávaným termínom pôrodu.

Musíte byť však pripravené aj na možnosť, že dieťatko sa na svet vypýta o pár dní skôr.

Fyzická príprava na pôrod

Odborná lektorka či lektor vás naučí techniky dýchania pri pôrode, ktoré oceníte pri kontrakciách. Správne predýchavanie je dôležité aj preto, že potrebujete šetriť sily, a môže zmierniť bolesť.

Dozviete sa podrobnosti o epidurálnej analgézii, všetkých troch etapách pôrodu, ale aj o tom, kedy je potrebný urgentný cisársky rez. Nemenej dôležité je, že v prípade nejasností môžete svoje otázky priamo na mieste, pretože súčasťou lekcií býva aj otvorená diskusia.

Predpôrodná príprava zvyčajne zahŕňa aj pravidelné cvičenie pod dohľadom pôrodnej asistentky. Pri týchto cvičeniach nejde ani o schudnutie, ani o budovanie svalov. Naučia vás, ako správne držať telo, pôsobia preventívne proti oslabeniu panvového dna, stimulujú krvný obeh, zvyšujú pružnosť svalov, pomáhajú odbúravať bolesť v krížovej oblasti, kŕče v nohách, či pomáhajú pri problémoch so zápchou.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Pozrite si tiež, čo sme v Unione pripravili 
pre budúce mamičky a bábätká.

Psychická príprava na pôrod

Neodmysliteľnou súčasťou predpôrodnej profylaxie je psychická príprava. V mnohých smeroch je dôležitejšia ako fyzická, pretože s fyzickými ťažkosťami vám v pôrodnici pomôžu, ale s neistotou, stresom či obavami už menej.

Pre budúcu matku je veľmi dôležité, aby bola posledné dni a týždne pred pôrodom v duševnej pohode. Čím viac budete vedieť o tom, čo vás čaká, poznať rôzne alternatívy a ich riešenia, tým budete pokojnejšia a lepšie pripravená. Súčasťou predpôrodných kurzov sú aj prednášky o procese zotavenia sa z pôrodu, o nástupe materského mlieka a prvotnej starostlivosti o dieťa.

Tieto zručnosti znižujú obavy z toho, či starostlivosť o dieťa zvládnete, a uľahčia popôrodnú adaptáciu. Nácvik kúpania dieťatka, obliekania alebo výmeny plienky, z vás urobí sebavedomú a pokojnú mamu.

Materské centrá, súkromné spoločnosti alebo pôrodnica?

Uvažujete nad tým, kde predpôrodný kurz absolvovať? Či v materskom centre, v súkromnej inštitúcii alebo v pôrodnici?

V prvom rade si vyberte miesto, kam sa môžete pohodlne a bez problémov dopraviť, a zvoľte si čas, ktorý vám vyhovuje z hľadiska vášho zaužívaného rytmu dňa. Bez ohľadu na to, kde kurz prebieha, by ho mali viesť certifikovaní lektori a najmä lektorky, ktoré majú aj vlastné skúsenosti s pôrodmi.

Výhodou kurzu, ktorý organizuje priamo pôrodnica, kde sa chystáte rodiť, je, že budete poznať prostredie, čo zmierňuje napätie a obavy. Prednášajúci  a prednášajúce vám môžu ukázať priestory a vysvetliť všetko potrebné.

Budete vedieť, aké pôrodné boxy môžete v pôrodnici očakávať, či je tam k dispozícii fit lopta a iné možnosti na rýchlejšie spustenie pôrodu a zmiernenie bolestí, poprípade či je možné na tomto mieste rodiť v iných polohách ako po ležiačky či vo vani a podobne.

V súkromných centrách môže byť výhodou individuálnejší prístup a menej účastníčok a účastníkov kurzu

Zdroj: Adobe Stock

Cenná pomoc partnera v období zotavovania sa

Výborným spôsobom, ako odľahčiť matku v prvých týždňoch po pôrode od všetkých nových povinností, je, ak si otecko vyberie niekoľko činností, ktoré bude s dieťaťom vykonávať pravidelne on. Napríklad – kúpanie, večerné uspávanie, príprava mlieka, ak nedojčíte, a tiež príprava jedla pre vás, pretože potrebuje množstvo kvalitných živín. Zároveň tak vzniká silné puto aj medzi otcom a dieťaťom.

Ešte jeden psychologický faktor: Viete o tom, že niektorí muži sa môžu po narodení potomka cítiť odsunutí na vedľajšiu koľaj? Všetko sa točí okolo dieťaťa a zrazu im nevenujete toľko pozornosti. Zapojiť partnera aktívne do kolobehu nových povinností je to najlepšie pre všetkých troch!

Predpôrodná príprava – podčiarknuté a zrátané

Hlavný význam profesionálne vedeného kurzu predpôrodnej prípravy je práve vo zvyšovaní dôvery v úspešný pôrod, v eliminovaní nadbytočného strachu a dezinformácií o možných problémoch. Verte alebo nie, stále sa ich šíri nemálo.

Má pomôcť budúcej matke porozumieť zmenám, ktoré každé tehotenstvo a pôrod sprevádzajú, rozlíšiť, ktoré situácie sú „normálne“ a ktoré treba riešiť s odborným personálom.

Kvalitný predpôrodný kurz je zároveň prípravou páru na veľkú životnú zmenu a prostriedkom sebapoznávania. Podporuje sebaúctu a zdravý vzťah nielen k pôrodu, ale aj k vlastnému telu a dieťaťu.

Tehotenstvo je veľkou životnou zmenou nielen pre ženu, ale aj pre jej partnera. Účasť na kurze mu pomôže pochopiť nezastupiteľnú úlohu, ktorú má pred sebou, vrátane pomoci a podpory partnerky počas pôrodu, v šestonedelí a pri ďalšej starostlivosti a výchove dieťaťa.

Autorka: Sabína Zavarská

 Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

 

Stiahni si ....

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.