Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Predčasný pôrod: Čo všetko (ne)môžete ovplyvniť?

predčasne narodené bábätko

Počet predčasných pôrodov pribúda a my sme zisťovali, čo je ich najčastejšou príčinou. Ktoré faktory sú rizikové?

predčasne narodené bábätko
V článku si prečítate:

V Európe sa pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva narodí približne 8 zo 100 novorodencov. Ich počet vo vyspelých krajinách rastie, a to napriek kvalitnej lekárskej starostlivosti. Jedným z kľúčových faktorov je vyšší vek budúcich mamičiek, s ktorým stúpa riziko rôznych tehotenských komplikácií, ako aj predčasného pôrodu. Ďalším faktorom, ktorý môže zamiešať karty, je čoraz viac tehotenstiev po umelom oplodnení, ktoré je pre bezdetné páry často jedinou cestou k vytúženému bábätku.

Známe aj neznáme príčiny

Predčasný pôrod nastáva v dôsledku troch kľúčových príčin:

Často sa stáva, že odborníci nevedia odhaliť príčinu predčasného pôrodu. Jednoducho sa to stalo, napriek tomu, že mamička mala bezproblémové tehotenstvo. Vtedy treba pozbierať všetky vnútorné sily na to, aby ste zvládli toto neľahké obdobie.

Rizikové faktory predčasného pôrodu

V dnešnej dobe sú známe viaceré rizikové faktory, ktoré môžu viesť k predčasnému pôrodu. Budúce matky, patriace do rizikovej kategórie, sú pravidelne monitorované a lekári robia všetko preto, aby dieťatko vydržalo v maternici čo najdlhšie.

Medzi najznámejšie rizikové faktory predčasného pôrodu patrí:

Boj o čas

Pri spontánnom predčasnom pôrode má aj medicína oklieštené možnosti. Lekár môže budúcej mamičke podať tokolytiká, teda lieky, ktoré tlmia kontrakcie maternice. Dokážu potlačiť začínajúci sa pôrod približne na 48 hodín. Počas tohto obdobia dostáva žena kortikoidy, steroidy podporujúce dozrievanie pľúc bábätka. Aby bola tokolýza úspešná, je dôležité pri akomkoľvek podozrení na predčasný pôrod sa čo najskôr vybrať do nemocnice.

Aj pri predčasnom odtoku plodovej vody (PROM) zohráva čas kľúčovú rolu, pretože rapídne rastie riziko vzniku rôznych infekcií. Aby sa tak nestalo, budúcej mamičke sa čo najskôr predpíšu antibiotiká.

Prevencia počas tehotenstva

Ak patríte do rizikovej skupiny mamičiek, ktorým hrozí predčasný pôrod, budete tomu musieť prispôsobiť aj priebeh celého tehotenstva. A to najmä v prípade predčasného otvárania či skracovania krčka maternice, ktorému sa dá zabrániť zašitím – serklážou. Lekár obvykle matkám v rizikovej skupine „predpíše“ pokoj na lôžku. Aj keď budete mať pocit, že sa vám čas neuveriteľne vlečie, oddychujte. Je to to najlepšie, čo môžete urobiť pre seba, i pre bábätko.

Už je na svete!

Keď sa dieťatko narodí predčasne, čerství rodičia majú najväčšie obavy o jeho život. Našťastie, dnes je už medicína na takej vysokej úrovni, že dokáže zachrániť aj extrémne nedonosených novorodencov. Predčasniatka narodené pred 37. týždňom tehotenstva dnes majú až 75% šancu na prežitie.

Extrémne nedonosení novorodenci, ktorí sa narodia pred 28. týždňom tehotenstva, tvoria len 5 % predčasniatok. Najväčšiu skupinu predčasne narodených detičiek (60 až 70 % prípadov) tvoria bábätká narodené medzi 34. až 36. týždňom tehotenstva, u ktorých sa riziko vzniku rôznych zdravotných komplikácií znižuje na minimum. Želáme vám veľa vnútornej sily, aby ste zvládli toto obdobie!

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Môže byť novorodenecká žltačka nebezpečná? Prečítajte si v našom článku.

Zdroje:

GOLDENBERG, Robert L, Jennifer F CULHANE, Jay D IAMS a Roberto ROMERO. Epidemiology and causes of preterm birth. The Lancet [online]. 2008, 371(9606), 75-84 [cit. 2020-09-09]. DOI: 10.1016/S0140-6736(08)60074-4. ISSN 01406736. Dostupné z: linkinghub.elsevier.com

Causes of Preterm Labor [online]. [cit. 2020-09-09]. Dostupné z: healthline.com

Premature labour and birth: Your pregnancy and baby guide. NHS [online]. [cit. 2020-09-09]. Dostupné z: www.nhs.uk

BIRD, Cheryl. Causes of Premature Birth [online]. 20. 4. 2020 [cit. 2020-09-09]. Dostupné z: verywellfamily.com

PRETERM LABOR: WHAT ARE THE CAUSES & SYMPTOMS? Healthcare [online]. [cit. 2020-09-09]. Dostupné z: healthcare.utah.edu

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.