Dňa 17. apríla 2024 vo večerných hodinách budeme mať plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.

Pôrodné asistentky: "Ženy majú právo na kvalitnú zdravotnú starostlivosť aj cez pandémiu.“

pôrodná asistentka počas pandémie koronavírusu

Medzinárodná konfederácia pôrodných asistentiek pred niekoľkými dňami vydala stanovisko k starostlivosti poskytovanej pri pôrode počas epidémie.

pôrodná asistentka počas pandémie koronavírusu

Organizácia združujúca pôrodné asistentky je vo svojom vyhlásení znepokojená situáciou v dodržiavaní ľudských práv žien a ich detí, ale aj pôrodných asistentiek v rôznych krajinách sveta.

Podľa Medzinárodnej konfederácie pôrodných asistentiek mnohé krajiny prijali počas pandémie COVID-19 nevhodné opatrenia v starostlivosti počas tehotenstva, pôrodu a popôrodnej starostlivosti. Tieto opatrenia podľa nich nereflektujú aktuálne odborné názory a dôkazy a sú škodlivé pre ženy a novorodencov.

V ich oficiálnom vyhlásení sa zhodli, že ako pôrodné asistentky vnímajú svoju povinnosť naďalej poskytovať zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť. Každá tehotná žena, žena pri a po pôrode, ale aj novorodenec si zaslúžia kvalitnú zdravotnú starostlivosť, podporu, rešpekt a dôstojné zaobchádzanie.

Medzinárodná konfederácia pôrodných asistentiek prízvukuje, že prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode aj počas pandémie (pokiaľ nevykazuje príznaky ochorenia koronavírusom), skracuje dĺžku pôrodu, zvyšuje pravdepodobnosť prirodzeného (vaginálneho) pôrodu a znižuje riziko medicínskych intervencií (vrátane sekcie).

Naopak, je všeobecne známe, že rutinné medicínske zásahy ako je vyvolávanie pôrodu, pôrod sekciou a ďalšie, môžu predstavovať komplikácie a predlžujú čas hospitalizácie. To zase v súčasnej dobre zvyšuje riziko nákazy ochorením COVID-19. Môže to však mať následky aj na popôrodný bonding a následné dojčenie, a tým negatívne ovplyvniť psychický vývin dieťaťa a duševný stav ženy po pôrode.

Podobne ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj Medzinárodná konfederácia pôrodných asistentiek vyadrila plnú podporu dojčiacim ženám, ktoré sú nakazené COVID-19 a nevidí dôvod na ich oddeľovanie od bábätiek.

Situáciou o pôrodoch na Slovensku počas pandémie koronavírusu sme sa zaoberali aj v našom článku s pôrodnou asistentkou Barbarou Vörösovou.

Medzinárodná konfederácia pôrodných asistentiek sa vyjadrila aj za dodržiavanie reprodukčných práv žien. Považuje za dôležité, aby boli zachované a dostupné aj služby týkajúce sa plánovaného tehotenstva, núdzovej antikoncepcie a interrupcií. Tento problém sa týka aj Slovenska.

Prečítajte si náš článok o podpore dojčenia počas pandémie koronavírusu.

Zdroj:

Women’s Rights in Childbirth Must be Upheld During the Coronavirus Pandemic. International Confederation of Midwives [online]. [cit. 2020-04-29]. Dostupné z: internationalmidwives.org

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama