Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Plánujete pôrod v zahraničí? Poradíme vám so žiadosťami

matka s novorodencom
Evidujeme nárast počtu pôrodov v zahraničí, budúce matky si najčastejšie volia Česko a Rakúsko a za voľbou pôrodu často stoja samotné služby v pôrodniciach. Zostumarizovali sme „MÚDre rady“ pre naše poistenky o tom, ako postupovať so žiadosťami a na čo by po pôrode nemali zabudnúť.
matka s novorodencom

Prípravu na pôrod neradno podceniť. Budúce matky, ktoré sú poistené u nás, sa môžu tešiť zo širokého portfólia výhod a benefitov, ktoré im uľahčia život a pomôžu zabezpečiť všetko potrebné pre príchod dieťatka do rodiny.

„Naše poistenky majú k dispozícii unikátny benefit pôrodných asistentiek v domácom prostredí, ktorý je neoceniteľný. Majú však tiež možnosť voľby absolvovať pôrod v zahraničí. V štatistikách vidíme, že počty pôrodov v zahraničí stúpajú. Len v minulom roku si pôrod v Česku zvolilo 73 našich poisteniek,“ vysvetľuje hovorkyňa Kristína Baluchová.

Voľba miesta pôrodu často súvisí s poskytovanými službami, no môže sa týkať aj miesta bydliska. „Ak ide o plánovaný pôrod v zahraničí, môže byť podľa zákona v krajinách Európskej únie preplatený. Ide o takzvanú cezhraničnú zdravotnú starostlivosť, na ktorú netreba vopred súhlas od zdravotnej poisťovne. V Union zdravotnej poisťovni chápeme, že na detailnú diskusiu o úhrade a administratívnych úkonoch nemá ošetrujúci lekár čas, preto aj v tejto oblasti sumarizujeme tzv. MÚDre rady, ktoré našim poistenkám uľahčia život, ak sa pre pôrod v zahraničí rozhodnú.“

Ako postupovať?

Ako získa novorodenec kartičku poistenca?

K vzniku poistenia predkladajú rodičia zahraničný rodný list. Urobiť tak môžu osobne na pobočke alebo za určitých podmienok poštou či  elektronicky.  

Dieťaťu sa vystaví preukaz poistenca s dočasným číslom, ktoré prideľuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Keď rodičia získajú slovenský rodný list, je potrebné ho doložiť.

„Následne informácie zaregistrujeme v našom systéme a dieťatku bude vyhotovený nový preukaz,“ vysvetľuje Kristína Baluchová. „Pri všetkých administratívnych náležitostiach však matkám pripomíname, aby nezabudli na benefity a výhody, ktoré na nich v Union zdravotnej poisťovni čakajú, ako napríklad príspevok na monitor dychu či príspevky na plienky, detské výživy a kvalitnú kozmetiku až do výšky 240 eur. Všetky dôležité informácie nájdu priamo na našom webe, kde si môžu prečítať aj odborné články o rodičovstve a zdraví detí, a v prípade otázok sa na nás môžu kedykoľvek obrátiť.“

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.