Atoms/icons/24/grey/info-24
…..
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Emília o pôrodnej asistentke: Pôrod som brala ako niečo, čo musím len prežiť

dojčenie novorodenca
Meníme životy našich poisteniek a poistencov k lepšiemu a vy si môžete pravidelne prečítať niektoré z ich príbehov. Emília využila náš benefit pomoc pôrodnej asistentky. Prečítajte si, ako jej pomohla.
dojčenie novorodenca
V článku si prečítate:

Máte už zostavený pôrodný playlist? Ak vám ani nenapadlo riešiť takúto drobnosť, nič sa nedeje. Pôrodná asistentka myslí na každý detail, ktorý vám spríjemní zážitok z príchodu dieťatka na svet.

Možno sme vám teraz nasadili chrobáka do hlavy a uvažujete, či sa k pôrodu hodí viac jemný jazzík alebo tvrdý rock. Aj by ste sa niekoho skúsenejšieho opýtali, ale nechcete byť jednou z „tých mám“, premotivovaných a riešiacich veci, ktoré podľa okolia vôbec nie sú podstatné.

Keď však ide o pôrod – a ešte k tomu ten váš, neexistuje banálna otázka ani priveľa pýtania sa. O to väčšou podporou je mať nablízku človeka, ktorý sa nezháči, nezamračí ani blahosklonne neuškrnie pri žiadnej z milióna otázok víriacich nonstop v hlave nastávajúcej mamy.

Pre niekoho upgrade, pre vás štandard

Pôrodná asistentka je vaša sprievodkyňa – neraz ťažko navigovateľnou – cestou materstva. Je situačná priateľka, empatická dôverníčka, ale v prvom rade vysokoškolsky vzdelaná expertka, odborne spôsobilá poradiť vo všetkých aspektoch tehotenstva, pôrodu aj popôrodnej starostlivosti.

Má za sebou praktické skúsenosti a pred sebou klientku, ktorá si zaslúži nielen fundovaný, ale aj trpezlivý a ľudský prístup. Presne ten, ktorý na našich pôrodníckych oddeleniach nie je vždy garanciou.

Ak ste naša poistenka, možnosť oprieť sa o know-how pôrodnej asistentky nie je upgrade, za ktorý si budete musieť priplatiť, ale nárokovateľný štandard. Ako prví na trhu slovenských zdravotných poisťovní sme uviedli benefit vo forme využitia licencovanej pôrodnej asistentky. U vás doma. A hradený v plnej výške!

Ako prebieha výber pôrodnej asistentky? Aké sú očakávania a realita spolupráce? Ako sa pripraviť na stretnutia s pôrodnou asistentkou, aby ste z benefitu vyťažili maximum? Pýtali sme sa jednej z vás, pretože bezprostredná skúsenosť je nad všetky sprostredkované rady.

„Možno to bude znieť kuriózne, ale najviac zo všetkého by som vyzdvihla radu, vďaka ktorej mám krásnu spomienku na pôrod, napriek tomu, že trval dvanásť hodín. Spravte si playlist!“ spomína s úsmevom Emília (30) na jedno z výborne zúročených odporúčaní svojej pôrodnej asistentky.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Preplatená asistentka? Paráda

O službe pôrodnej asistencie sa Emília dozvedela pri rešerši. „Keď som sa prehupla cez prvú polovicu tehotenstva, uvedomila som si, že nestačí, ak si budem študovať len informácie ohľadom starostlivosti o dieťa. Začala som vyhľadávať, čo ma čaká a ako to lepšie zvládnuť. Predchádzajúca skúsenosť so spontánnym potratom bola tiež jeden z dôvodov, prečo som sa chcela na pôrod dobre pripraviť. V tom čase ma prekvapili kontrakcie, ktoré som nevedela predýchať a takmer som na pohotovosti odpadla. To ma utvrdilo, že akokoľvek je pôrod prirodzený, je dobré vedieť, čo ma čaká,“ vysvetľuje Emília.

Znepokojilo ju množstvo negatívnych skúseností rodičiek, no našla v nich jedno pozitívne spojivo. „Začala som hľadať informácie online a čítať si skúsenosti iných žien. Nepríjemných zážitkov veru nebolo málo. No všimla som si, že viaceré ženy pri opisoch ťažkostí spomínali svetlé momenty, a to starostlivosť pôrodných asistentiek. Vedela som, že poisťovne poskytujú rôzne benefity pre tehotné, tak som začala pátrať, či moja poisťovňa ponúka niečo, čo by sa mi hodilo. Na stránke som sa dočítala, že Union prepláca konzultácie s pôrodnou asistentkou. Bola som z toho nadšená, pretože už pred tým som o návšteve pôrodnej asistentky uvažovala.“

Čo sa deje na prvom stretnutí?

Emília si zo zoznamu pôrodných asistentiek našej webstránke zvolila podľa miesta bydliska tú, ktorá môže byť poruke. „Pri Bratislave boli uvedené dve pôrodné asistentky, výber teda nebol náročný. Skúsila som kontaktovať jednu, neskôr druhú. Spojiť sa s nimi bolo náročnejšie, no nakoniec som uspela a dohodli sme si stretnutie,“ nastavuje realistické očakávania.

Vzhľadom na náplň práce pôrodnej asistentky a blízky kontakt s klientkou je kľúčové, by „sadla“ nielen po odbornej, ale aj ľudskej stránke. Iniciačné stretnutie sa podľa Emílie nieslo v uvoľnenej atmosfére. „Prebrali sme moju predchádzajúcu skúsenosť s potratom aj moju predstavu o pôrode. Trochu ma to zaskočilo, lebo dovtedy som pôrod brala ako niečo, čo žena musí „prežiť“ a potom už bude dobre. Nepozerala som sa na to tak, že by som si mohla veci naplánovať a zariadiť spôsobom, aby to nebolo len o „prežití“. Uvedomila som si tiež, aké dôležité je psychické nastavenie. Dostala som veľa dobrých rád, ktoré mi pôrod nielen uľahčili, ale umožnili mi uchovať si naň príjemné spomienky.“

Pozrite si tiež, čo sme v Unione pripravili 
pre budúce mamy a bábätká.

Profi rady ocenil aj manžel

Mesiac pred pôrodom už Emília intenzívne konzultovala, čo ju zaujímalo. Stretnutia s pôrodnou asistentkou prebiehali bez osnovy. „Zhovárali sme sa o témach, ktoré som v danej chvíli potrebovala prebrať. Dokonca som jedno stretnutie absolvovala s manželom. Skúšali sme si manipuláciu s bábätkom, úľavové polohy pri pôrode a ako môže byť muž v celom procese nápomocný.“

Emíliino tehotenstvo sa, našťastie, obišlo bez väčších komplikácií, no pomoc pôrodnej asistentky aj tak oceňuje. „Obzvlášť by som vyzdvihla odporúčania na cviky pred pôrodom zamerané na panvu a stehná, ktoré som cvičila pravidelne počas počúvania pôrodných afirmácií. Veľmi mi pomohli fyzicky sa pripraviť na pôrod,“ pochvaľuje si.

Prečo len „prežiť“ to, čo si môžete užiť?

Spolupráca s pôrodnou asistentkou Emílii v mnohom rozšírila obzory. Teraz sa o svoje postrehy chce podeliť so ženami, pre ktoré je materstvo stále plné otáznikov. „Je zarážajúce, že na Slovensku vedú pôrody doktori, pričom v zahraničí sú to práve pôrodné asistentky,“ hovorí.

„Doktor pri pôrode vôbec nie je potrebný, pokiaľ je pôrod fyziologický a bez komplikácií. Navyše, príde až na finále, no pôrod je proces a môže trvať aj niekoľko hodín. Vtedy tam je pôrodná asistentka, ktorá ženu prevedie cez tie nekonečné kontrakcie až k vytúženému momentu držania bábätka v náručí.“

Emília spätne hodnotí, že práve prítomnosť pôrodnej asistentky jej pomohla zrežírovať si pôrod – hoci ide o situáciu plnú neočakávaných premenných – čo najvernejšie vytúženému scenáru.

„Myslím si, že ak chce žena pôrod len nejako prežiť, konzultácie s pôrodnou asistentkou nepotrebuje. No ženy, ktoré sa chcú čo najlepšie na tento dôležitý okamih pripraviť, stretnutia ocenia. Mnoho informácií je aj na internete, ale častokrát sa v nich človek môže strácať, preto je osobný kontakt s pôrodnou asistentkou skvelé riešenie. Majú skúsenosti a vedia posmeliť. Zodpovedia konkrétne otázky, zohľadnia individuálne potreby a pomôžu dostať sa o krok bližšie k vytúženej predstave o pôrode.“

Emília je dnes mamou zdravého dievčatka. Cesta 3860 g vážiacej ratolesti na svet bola o vytváraní pekných spomienok, nie zbytočných stresov, a to aj vďaka pomoci osobnej pôrodnej asistentky. Pomoci, o ktorú môžete požiadať aj vy a na vlastnej koži tak precítiť naše krédo Meníme pôrody k lepšiemu!

Stiahnite si e-book Čo treba vybaviť pred pôrodom a po pôrode 2024

V e-booku nájdete aktuálne informácie o všetkých dôležitých administratívnych úkonoch, ktoré je potrebné vybaviť pred príchodom dieťaťa na svet a po pôrode. Vytlačiť si môžete aj praktický zoznam. 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.